پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 5:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

شعر فجر در ايستگاه پنجم

 

گزارشي از پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر


در اين دوره از جشنواره شعر فجر، رقابت ها در 3 سطح استاني، ملي و بين المللي برگزار  شد و در دي و بهمن ماه در 31 استان کشور، 32 شب شعر و همايش ادبي برگزار شده است که در هر برنامه، 20 شاعر استاني و 2 شاعر مطرح کشور شعر خواني کرده اند.

در روزهاي برگزاري جشنواره در تهران، برنامه هاي متعدد شعرخواني در مراکز فرهنگي شهر تهران برگزار شد؛ از جمله در فرهنگسراي رازي، سراي اهل قلم و حوزه هنري. همچنين برنامه هاي متعددي در استان البرز برگزار  شد.

 در اين دوره از رقابت ها در بخش بين الملل، بيش از 20 شاعر از 12 کشور مختلف از جمله ارمنستان، تاجيکستان، افغانستان، پاکستان، گرجستان، ترکيه و برخي ديگر از کشورها در بخش بين الملل جشنواره شرکت کردند.

 يحيي طالبيان، رئيس شوراي سياستگذاري جشنواره و قائم مقام وزير ارشاد در امور شعر و ادب، درسخناني به هنگام افتتاحيه جشنواره گفت: «اين دوره از رقابت پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر با تفاوت هايي نسبت به دوره هاي گذشته برگزار مي شود که يکي از آنها، اضافه شدن بخش ترانه و تصنيف به اين رقابت است. همچنين، اطلاعاتي از زندگي نامه شاعران و آثارشان را گرفته ايم و تصميم داريم اين اطلاعات را دسته بندي کرده و بانک اطلاعاتي شاعران ايران را راه اندازي کنيم. افزايش رقم مالي جوايز و تنوع آنها از ديگر تفاوت هايي است که در اين دوره ديده مي شود. به برگزيدگان اول تا سوم بخش هاي مختلف پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر به ترتيب 20، 16 و 12 سکه بهار آزادي به همراه تنديس سرو زرين جشنواره و تسهيلات وام تا سقف 50 ميليون ريال اهدا مي شود. همچنين اهداي کارت خريد کتاب و چاپ آثار برگزيده از ديگر جوايز نفرات برگزيده است. اضافه شدن 10 نفر از شاعران برجسته کشور به ترکيب سياستگذاران جشنواره شعر فجر نيز از ديگر تغييراتي است که در اين دوره رقم خورده است.»

طالبيان درباره توجه به جريان ها و ديدگاه هاي مختلف گفت: « ما در شوراي سياستگذاري نسبت به شعر نگاهي بالاتر از افق هاي بسته سياسي داريم و اگر مصلحتي در ميان نبوده، قطعا از افق هاي بسته و محدود سياسي، گذر کرده ايم. ما شعر را و کار شاعري را کاري صادقانه توام با پاکي و زيبايي مي دانيم.»

پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر شنبه هفتم اسفند با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در تالار شريعت زاده کتابخانه ملي آغاز  شد.

با اين حال، بيشتر برنامه هاي امسال جشنواره، ظرف 3 روز در مراکز و مکان هاي ديگري به جز کتابخانه ملي برپا شد. در روز نخست، اين برنامه ها از ساعت 9:30 آغاز  شد و جشنواره، در مجتمع پرديس فرهنگسراي رازي ميزبان حضور و شعرخواني شاعراني از سراسر کشور بود. روز يکشنبه(هشتم اسفند) نيز مراسم شعرخواني ديگري از ساعت 16 تا 21 در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز (شهر کرج) برگزار شد. در سومين روز، 2 مراسم شعرخواني در نوبت صبح و عصر برگزار  شد که مراسم صبح از ساعت 9:30 به مدت 2 ساعت در سالن سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب و مراسم بعداز ظهر از ساعت 16 و 18 در سالن سوره حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برپا شد، و در نهايت روز سه شنبه (10 اسفند) از ساعت 9:30 به مدت 2 ساعت در تالار وحدت تهران مراسم اختتاميه جشنواره برگزار شد .

دبير کل بنياد جهاني فردوسي هم در طول برگزاري جشنواره، از اعلام آمادگي اين نهاد براي همکاري با جشنواره شعر فجر در زمينه برگزاري نشست هاي تخصصي در حوزه شعر خبر داد. ياسر موحد فرد گفت: «پيشنهاد من اين است که تاثير شعر و ادب فارسي و شاعران و مفاخر بزرگ ادبي ايران هم در بخش هاي جداگانه اي با حضور ميهمانان خارجي مورد بررسي قرار بگيرد.»

 موحدفر با اشاره به وجهه مردم نهاد بنياد فردوسي، گفت: «ما در بنياد فردوسي اين آمادگي را داريم که با دست کم يک بخش ويژه براي تاثير ادبيات کلاسيک ايران بر ادبيات جهان را با نام فردوسي و اثر ارزشمند و او برپا کنيم.»

او پيشنهادهاي ديگري نيز مطرح کرد که از اين بين مي توان به اختصاص بخش هاي ويژه براي شاعران بزرگي چون مولانا، حافظ، سعدي و.... در هر دوره، توجه به ترجمه ديوان هاي اين بزرگان در کشورهاي ديگر و تجليل از هنرمندان بزرگ ادب پارسي اشاره کرد.

علاوه بر افزايش جوايز، امسال تعداد اعضاي شوراي سياستگذاري نيز افزايش يافت. رياست اين شورا بر عهده يحيي طالبيان، قائم مقام وزير در حوزه شعر و ادب بود و پيش از اين، جز او 20 شاعر و منتقد در آن شورا حضور داشتند. اما در تغييرات جديد علاوه بر اعضاي پيشين از 10 شاعر ديگر نيز براي حضور در اين شورا دعوت شده است.

بخش بين الملل پنجمين جشنواره شعر فجر شاهد حضور 17 ميهمان خارجي از 11 کشور دنيا  بود. جشنواره در 3 سطح استاني، ملي و بين المللي برگزار شد که بخش بين المللي آن در اين دوره ميزبان 17 شاعر پارسي گوي و استادان زبان و ادب فارسي از 11 کشور  بود. ازبکستان، پاکستان، ترکيه، چين، آذربايجان، کردستان عراق، ترکمنستان، روسيه، سوريه، سودان و هند اين 11 کشور هستند.

در اين بين، ميهمان چيني جشنواره، خانم موهونگ يان ايران شناس چيني جلب نظر مي کرد که در حال حاضر به عنوان استاد در بخش ادبيات زبان فارسي در انستيتو زبان هاي خارجي فعاليت دارد. يان در ترجمه 18 جلد شاهکارهاي ادبي فارسي که توسط رايزني فرهنگي ايران به چاپ رسيد، در بخش ترجمه به زبان چيني مشارکت داشته است.

25 رسانه خارجي اقدام به پوشش خبري جشنواره شعر فجر کردند.  از اين تعداد 18 رسانه خارجي مراسم افتتاحيه جشنواره شعر فجر را پوشش دادند و در مراسم اختتاميه 7 رسانه خارجي براي پوشش اين برنامه حاضر شدند.

علاوه بر اين، مراسم افتتاحيه و اختتاميه پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر به صورت زنده از شبکه اينترنتي راديو صداي ايران پخش شد.

 

برگزيدگان پنجمين جشنواره بين المللي شعر فجر

 از مجموع ۴۰ هزار اثر رسيده از ۱۲۸۹ شاعر كشور به دبيرخانه دائمي جشنواره شعر فجر و پس از اتمام مراحل داوري، ۱۳ نفر حائز رتبه برتر در بخش هاي چهارگانه جشنواره شناخته شدند.

 

بخش كلاسيك :

 هيأت داوران در اين بخش اثري را حائز رتبه اول ندانست.

نفر دوم : مريم آريان قره بلاغ (از استان البرز و شهر كرج ) و محمدجواد شاهمرادي (آسمان) ( از استان تهران و شهر تهران ) مشتركاً حائز رتبه دوم شدند .

نفر سوم : اميرحسين نيكزاد (از استان البرز و شهر كرج )

 

بخش سپيد و نيمايي :

 در اين بخش نيز هيأت داوران اثري را حائز رتبه اول ندانست.

نفر دوم : علي هوشمند (از استان بوشهر و شهر بوشهر)

نفر سوم : مشتركاً مجيد نظافت يزدي ( از استان خراسان رضوي و شهر مشهد ) و

 صديقه مراد زاده ( از استان تهران و شهر ورامين )

 

بخش كودك و نوجوان :

نفر اول : بابك نيك طلب ( از استان تهران و شهر تهران )

نفر دوم : عصمت ( مريم) اسلامي ( از استان تهران و شهر تهران)

نفر سوم : حسين تولايي ( از استان تهران و شهر تهران )

 

بخش ترانه و تصنيف :

 در اين بخش كه براي نخستين بار به جشنواره اضافه شده، از چهار تن از شاعران تقدير به عمل آمد.

 -  ساميه سليمي ( از استان هرمزگان و شهر بندرعباس )

-  سيد حسين متوليان

-  اسماعيل فرزانه

- مهدي ايوبي ( از استان تهران و شهر تهران )

 

 

سه‌شنبه 17 اسفند 1389 - 9:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری