سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

توليدات ناشرين وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در ده سال اخير افزايش يافته است

 

اداره تبليغات اسلامي مازندران بر اين باور است كه توليدات ناشرين وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در زمان مسئوليت حجت الاسلام و المسلمين دكتر خاموشي هم از نظر كيفيت و هم كميت از رشد خوبي برخوردار بوده است،  در نتيجه اين امر تاثير قابل توجهي در افزايش ميزان علاقمندي به مطالعه در استان داشته است، اين اداره ارتباط  هماهنگي بين انتشارات وابسته به سازمان را در رشد ميزان موفقيت اين ناشران مهم مي داند.

به گزارش سازمان تبليغات اسلامي، اداره تبليغات اسلامي مازندران  براي بالا بردن ميزان علاقه مندي به مطالعه كتاب و چاپ توليدات غني، پرمحتوا و با كيفيت، پيشنهاد مي دهد كه در قيمت توليدات و محصولات، درصد تخفيف و نحوه ارائه خدمات بازنگري و بين معاونت هاي سازمان و انتشارات وابسته هماهنگي بيشتر بعمل آيد. اين اداره بررسي توليدات كتاب هاي ارسالي براي كتابخانه هاي حوزه دين، شبستان مساجد و كتابخانه هاي روستايي را ضروري مي داند.

اين اداره عنوان كرده است كه حداقل انتظارات از ناشرين اين است كه براي مخاطبين مرتبط با سازمان، توليدات مربوطه به اندازه لازم چاپ و  در اختيار مبلغين ، اقشار تاثيرگذار جامعه، مداحان و هيئات مذهبي و ... بگذارد.

همچنين، اداره تبليغات اسلامي مازندران پيگيري و مشاركت در ايجاد فرهنگ كتابخواني و استفاده از كتاب هاي ناشران اين سازمان به كتابخانه هاي عمومي و شخصي و افزايش اقبال عمومي به كتاب، فعاليت هايي همچون راه اندازي سه كتابخانه عمومي در شهرهاي آمل، بابل و چالوس،  58 كتابخانه روستايي مساجد، 21 كتابخانه شبستان مساجد شهري، 22 كتابخانه حوزه دين را انجام داده است.

افزون بر اين مطلب، تهيه و توزيع رايگان كتاب هاي مناسب براي اقشار تاثيرگذار جامعه (مبلغين، ائمه جمعه و جماعت، مديران كل و مداحان)، اهدا كتاب به كتابخانه هاي محلات و  برگزاري مسابقه كتابخواني از ديگر اقدامات انجام شده به همت اين اداره تبليغات اسلامي است.

اين اداره تا كنون موفق شده است كه كتاب اسرار الشهاده مرحوم علامه ملامحمد اشرفي از سوي شركت چاپ و نشر بين الملل در 3000 نسخه را به چاپ برساند.

همچنين،  در اين راستا كتاب هاي متعددي از جمله استتائات مقام معظم رهبري، كتاب دا، درس هاي از اخلاق مديريت، من و كتاب، فرهنگ سخنان امام هادي (ع) ، مقتل چهارده معصوم، مقتل امام حسين (ع)، كنار رود خين، يادداشت هاي سفر، همپاي صاعقه، دسته يك، نه آبي و نه خاكي، قصه هاي شهر جنگي، شب خاطره ، حماسه ياسين ، جنگ پابرهنه و... از انتشارات وابسته به سازمان از سوي اين اداره تهيه و توزيع شده است.

با توجه به اينكه  يكي از سياست هاي سازمان تبليغات اسلامي مازندران تهيه و توزيع رايگان كتاب در ميان اقشار تاثيرگذار جامعه با شمارگان بالا است اما شرط پرداخت پول نقد، نخفيف كم، در خريد از اين انتشارات موجب مي شود كه تعامل در حد مطلوب نباشد. اگر اين موانع برطرف شود، سقف تعامل اين اداره با ناشران وابسته به سازمان تبليغات اسلامي هم افزايش خواهد يافت. اين اداره كل براي غني سازي كتابخانه روستايي امكانات لازم را در حد مقدورات براي كتابخانه تهيه مي كند و  بر كتاب هاي ارسالي به كتابخانه ها در طول سال نظارت مي كند.

اين اداره در مورد فروشگاه هاي كتاب شهر  در استان معتقد است كتاب شهرهاي موجود با اهداف اوليه آن فاصله دارد، لذا پيشنهاد بررسي و آسيب شناسي در اين باره را  ضروري مي داند.

 

 

سه‌شنبه 17 اسفند 1389 - 9:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری