يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابخانه هاي چهارمحال و بختياري نيازمند تجهيز است

 

 

اداره چهارمحال بختياري با توجه به روند توليدات ناشران وابسته به سازمان (انتشارات سوره مهر، اميركبير، چاپ و نشر بين الملل، پژوهشكده باقرالعلوم و هلال)  و هدف اين سازمان براي بالا بردن ميزان علاقه مندي به مطالعه كتاب و چاپ توليدات غني، پرمحتوا و با كيفيت، نظام توليد در حوزه نشر را نيازمند نيازسنجي هاي موثر از اقشار مختلف جامعه و توده هاي مردم متناسب با شرايط اقليمي، تحصيلي و  اجتماعي مي داند كه به نظر مي رسد بايد تلاش بيشتري در اين زمينه در مجموعه سازمان تبليغات اسلامي، انجام شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين اداره  با توجه به محدوديت اعتبارات و تكثر برنامه هاي سازمان، توليد مكتوبات و منشورات استاني را نيز مستلزم تلاش بيشتر مي داند.

اداره تبليغات اسلامي استان چهارمحال بختياري، يكي از مهمترين اصول در اطلاع رساني و تغذيه فكري را توزيع مكتوبات و منشورات مي داند و بر اين باور است كه  در مركز به يك نظام توزيع مناسب، موثر و به هنگام تحقق پيدا نكرده است.

همچنين، اين اداره معتقد است، در صورتيكه استان از نظر كمي با افزايش توزيع روبرو شود كما اينكه در سال جاري اين اتفاق افتاد و معاونت پژوهشي، موسسه هلال و بقيه بخش ها مرسولات زيادي به استان ارسال كردند، بايد يك پست كتابدار تعريف شود تا در استان نظام توزيع، موثر واقع شود. ضمن اينكه  شيوه ها و آيين نامه هاي خاصي بايد در اين باره هم تدوين شود.

افزون بر اين مطلب، عملكرد استان در راستاي پيگيري و مشاركت در ايجاد فرهنگ كتابخواني و استفاده از كتاب هاي ناشران اين سازمان به كتابخانه هاي عمومي و شخصي و افزايش اقبال عمومي به كتاب، متوسط بوده است و  در پاسخ به نيازها نيز متوسط عمل كرده است.

در واقع آنچه مسلم است، در واقع راهبرد توليد و توزيع كمي و كيفي كتاب و مجله در استان است. اين بعنوان يك راهبرد تعريف شده است و در اين خصوص اين وضعيت مطلوب ارزيابي مي شود.

در اين راستا، اداره سازمان تبليغات اسلامي استان چهار محال و بختياري، تاكنون به بخش مربوطه در سازمان كتاب هايي ارسال كرده است كه از سوي ناشران وابسته به سازمان به چاپ برسد وليكن حمايت لازم را در اين خصوص صورت نگرفته است.

اين ادراه كل وضعيت سه كتابشهر موجود را در سه شهرستان براي كتابشهرها، بسيار مناسب ارزيابي كرده است.

 

 

 

سه‌شنبه 17 اسفند 1389 - 9:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری