دوشنبه 23 تير 1399 - 22:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

مجمع ناشران انقلاب اسلامي در حال تشكيل يك هم‌نيروزايي ناشران است

 

 

در فضاي شهر بيلبوردهاي افتتاح مجمع ناشران انقلاب اسلامي را مي بينيم. اين مجمع كه به تازگي فعاليت خود را آغاز كرده،  متشكل از ناشراني همچون سوره مهر، اميركبير، بوستان كتاب، به‌نشر، نشرشاهد، سروش، الهدي، نشربين‌الملل، انجمن قلم ايران، كانون انديشه جوان، كتاب ناب، انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامي، نشرشهر، انتشارات پژوهشگاه و فرهنگ انديشه اسلامي، آفتاب انديشه و ده‌ها ناشر ديگر است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مجمع در حال تشكيل يك هم‌نيروزايي ناشران است. از كنار هم قرار گرفتن ناشران و كنار هم قرار گرفتن تحصيلات، نشر كشور و كتاب‌خواني در حوزه‌ي انقلاب اسلامي پيشرفت خواهد كرد. در فرم تقاضاي عضويت مجمع كه در پيوند آن در حاشيه صفحه اصلي سايت مجمع ناشران انقلاب اسلامي (منا) قرار گرفته است، مرامنامه، فرم اطلاعات متقاضي و فهرست مدارك لازم درج شده است. ناشران در صورت تمايل مي توانند عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامي شوند و مي‌توانند از همين راه  به فرم دسترسي پيدا كرده و با تكميل و ارسال آن، مقدمات عضويت در مجمع را براي خود فراهم كنند.  تقاضاهاي رسيده، در كميته پذيرش بررسي شده و نتيجه نهايي به اطلاع متقاضيان مي‌رسد: هر ناشري حتي اگر يک کتاب با اين شرايط منتشر کرده باشد مي‌تواند عضو مجمع باشد و در مرامنامه پايبندي به اهداف انقلاب اسلامي، افکار حضرت امام راحل (ره) ، منويات مقام معظم رهبري و قانون اساسي در نظر گرفته شده است و هر ناشري در سطح کشور و با هر زمينه تخصصي مي‌تواند پس از پذيرفتن مرامنامه در مجمع عضويت يابد.

دربيان اهداف اين مجمع آمده است: مطالعه و طراحي و برنامه‌ريزي براي ارتقاي وضع نشر، آموزش نيروي انساني، توسعه کمي و کيفي فضاهاي عرضه کتاب، غلبه بر کاستي‌ هاي موجود، گشودن مسير‌هاي جديد در راه نشر کتاب‌هاي حوزه فکري و عملي انقلاب اسلامي، فعاليت در سطح کل جغرافياي کشور و ورود به بازارهاي جهاني توانمند سازي، ارتقاي كيفيت، هم‌افزايي ظرفيت‌ها براي رسيدن به اهداف مجمع و فعاليت‌هاي جبهه‌اي و هماهنگ، تلاش براي ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي فعاليت‌هاي ترويجي و توزيعي در عرصه كتاب با لحاظ نيازسنجي دقيق از مخاطبان، ايجاد پاتوق همفكري و هم‌افزايي ناشران در سراسر كشور براي بهينه شدن وضعيت نشر، كتاب و كتابخواني و... .

اين مجمع تشكلي مردم‌نهاد است و با تمام اجزاي اجرايي كشور مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تعامل حداكثري است و مجمع تنها بر روي انقلاب اسلامي ايران متمركز نمي شود بلكه قصد مجمع ناشران انقلاب اسلامي، نشر آرمان‌ها و افكار امام (ره) و ايده‌ها و چشم‌اندازي است كه انقلاب اسلامي در دنيا ايجاد كرده است.

در ادامه پيش از اين، در نشست رسانه اي محمد حمزه‌زاده گفته بود: مجمع در زيرمجموعه‌اش دفاتر و کميته‌هايي خواهد داشت که در حوزه نشر فعاليت‌هاي نرم‌افزاري خواهند داشت.يکي از نمونه‌هاي آن کميته ترجمه است و ديگري کميته برنامه ريزي براي نشر است که اتاق فکر نشر انقلاب اسلامي خواهد بود. عايدات کميته‌ها در اختيار همه ناشران عضو قرار مي‌گيرد و اينگونه نبوده که ما مجمع را مانند يک صنف بدانيم که امکاناتي از دولت بگيرد و در اختيار برخي از اعضا قرار دهد.

مدير انتشارات سوره‌ي مهر در ادامه گفت: تا به حال، عضويت 60 ناشر در مجمع پذيرفته شده است و 40 ناشر ديگر به مجمع اضافه خواهند شد.

مجمع ناشران انقلاب اسلامي با بهره‌گيري از رهنمود‌هاي راهگشاي رهبر معظم انقلاب اسلامي، با استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي مادي و معنوي ناشران عضو و فعالان همسو با اهداف خود در عرصه نشر کتاب و کتابخواني و ايجاد انسجام، وحدت رويه، تعامل و هماهنگي، هم‌افزايي و برنامه‌ريزي مشترک در راستاي راهبردهاي کلان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي، بستر مناسبي براي ارتقاء کيفيت محتوايي و فني در عرصه توليد، ترويج و توزيع کتاب و شکل‌گيري بازارهاي جديد با توجه به نيازهاي متنوع، علمي، فرهنگي و اجتماعي جامعه اسلامي و در جهت مقابله با جبهه معارض در اين عرصه خواهد بود.

دبير هيئت علمي مجمع ناشران انقلاب اسلامي، يكي از اهداف بنيادي تشكيل اين مجمع را حركت ترجمه‌اي معكوس دانست و گفت: تاكنون بيش از آنكه آثار ايراني براي مخاطبان خارج از كشور ترجمه و عرضه شود، آثار خارجي در دسترس مخاطبان داخلي قرار مي گيرد و يكي از اهداف تشكيل اين مجمع يك حركت ترجمه‌اي معكوس براي انتقال فرهنگ به خارج از مرزها خواهد بود تا در جهت بازاريابي هم بتوانيم شاهد اتفاق‌هاي خوبي در اين عرصه باشيم و فزون بر اينكه ناشران خصوصي و دولتي به همبستگي خواهند رسيد، تمام تلاش در جهت رفع نيازهاي موجود ناشران انجام خواهد شد.

گفتني است، اين مجمع در آبان ماه سال جاري طي نشستي رسانه اي اعلام موجوديت کرد و قرار است  ساعت 16 روز دوشنبه شانزدهم اسفندماه در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، فعاليت رسمي خود را آغاز ‌کند.

 

 

دوشنبه 16 اسفند 1389 - 9:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری