دوشنبه 16 تير 1399 - 3:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

تحول در حوزه علميه

 


در تبليغ مباني ديني تنوع، جذابيت، رعايت مقتضاي حال و علم به زمان يک اصل است، اين اصل به روشني در قرآن کريم ديده مي‌شود. قرآن در ابلاغ پيام الهي از ابزارهاي مختلفي به تناسب، استفاده کرده است از جمله موعظه، جدل، تشويق، انذار، نصيحت، نرمش و قاطعيت.

اين اصل در سيره تبليغي معصومين(ع) هم واضح است. امام علي(ع) گاهي خطابه‌هاي کوبنده و غرّا ايراد مي‌کردند و گاهي بسيار عمومي و ملايم بودند. زماني روي منبر سخن از حکم خدا مي‌گفتند و گاهي در بازار چهره به چهره يا به صورت خطاب براي هدايت، مردم رانسبت به مراعات حدود الهي متذکر مي‌شدند. گاهي سخنراني رسمي داشتند و زماني از سبک کلاس‌داري براي هدايت مردم استفاده مي‌نمودند. در مواردي از مناظره و مباحثه بهره مي‌بردند و وقتي ديگر خود را در اختيار پرسشگراني قرار مي‌دادند که جوياي هدايت بودند و با حوصله تمام به سؤالات آنان جواب مي‌دادند امروز نيز بايد در تبليغ مباني ديني و اعتقادي از رايج‌ترين شيوه‌ها بهره برد. استفاده از يک سبک و يک شيوه ظلم در حق مخاطب بوده و تاثيرگذاري چنداني نخواهد داشت.

مخاطب امروز با مخاطب ديروز تفاوت دارد. به تعبير مقام معظم رهبري مگر 20 سال قبل وضعيت مثل امروز بود، نسل امروز نسل پرسشگر است، ‌سخنان يک طرفه را بر نمي‌تابد او مي‌خواهد نظر خويش را هم مطرح و در معرض بحث بگذارد. لذا شرح صدر در تبليغ ديني يک ضرورت اجتناب ناپذير است. مبلغ ديني بايد چنان آستانه تحمل خود را بالا و ظرفيت شنيدن و ديدن را در خود ايجاد کند تا قادر باشد با مخاطب ارتباط برقرار کند. بايد باور کنيم سطح اطلاعات مخاطبين بالا رفته و دامنه نفوذ دشمن نيز بيشتر شده است.

اينترنت ابزاري است که در واقع دنيا را به يک دهکده جهاني تبديل کرده و انقلابي در ارتباطات ايجاد نموده است. بسياري از جوانان و نوجوانان ما ساعت‌هاي قابل توجهي از وقت خويش را در دنياي مجازي اينترنت سرگردانند ودر خلأ سايت‌هاي مفيد و ارزشي در دام سايت‌ها و باندهاي فاسد و مخرب مي‌افتند. هزاران سايت فارسي‌زبان هماهنگ و هم نوا باورهاي ديني و اخلاقي ما را مورد هجمه قرار داده و بنيان‌هاي اعتقادي جوانان را تخريب کرده و فرهنگ پوچ و فاسد غربي را در دل و جان آنان نفوذ مي‌دهند. در اين شرايط آيا رواست شبکه تبليغي ما از اين ابزار بي‌بهره باشد؟

بديهي است در اين شرايط با اکتفا نمودن به سبک‌هاي سنتي منبر و کلاس راه به جايي نخواهيم برد.

امروز اينترنت بايد به لوازم ضروري و اوليه در تبليغ ديني تبديل شده و هر مبلغ و مدرسي خود راملزم به استفاده از آن و بهره‌گيري تبليغي از آن بداند. منطقي نيست کسي مدعي تبليغ دين باشد ولي با ابزارهاي روز بيگانه باشد.

چرا اطاق‌هاي گفتگو(چت) را ما در اختيار نگيريم؟ چرا از اين فرصت مغتنم ما بهره نگيريم؟! چرا هر طلبه‌ يک وبلاگ غني وقوي نداشته باشد؟ اگر چنين شود شور انقلابي معارفي و اخلاقي در اينترنت رخ خواهد داد و عنان اين پديده حساس و مؤثر از دست مغرضين و مفسدين خارج خواهد شد.

دنياي کفر سرمايه‌گذاري هنگفتي براي راه اندازي سايت‌هاي فارسي و عربي زبان نموده و طي آن باورهاي ديني و اعتقادي مسلمانان را مورد هجمه وسيع و گسترده قرار داده و با ترويج شبهات و القائات مسموم، پايه‌هاي فکري،‌ عقيدتي و اخلاقي آنان را سست مي‌نمايد. آيا وقت آن نرسيده، از لاک دفاعي بيرون آمده و به جاي انفعال روش فعال را برگزيده و با تأسيس و راه‌اندازي سايت‌هايي به زبان‌هاي روز دنيا تشکيل اطاق‌هاي کنفرانس و گفتگوهاي علمي به ترويج احکام نوراني اسلام ناب محمدي(ص) و آگاهي بخشيدن به ميليون‌ها انسان شيفته حقيقت بپردازيم؟!

مگر نه اينکه شيوه تبليغي ما بر اساس «طبيب دوار علي طبه» بايد استوار باشد.

هرگز نبايد در انتظار بنشينيم تا ديگران ما را دعوت کرده و به سراغ ما بيايند بلکه با تأسي به سيره نوراني اميرالمؤمنين(ع) همچون پزشکي که در جستجوي بيمار مي‌باشد حرکتي نوين و زيربنايي را شروع کرده و پرچم هدايت و اصلاح را به دوش بگيريم. بديهي است براي موفقيت بايد ابتدا دردها را دقيق بشناسيم و سپس نسخه متناسب با آن را ارائه دهيم ارائه يک نسخه کلي براي همه بيماران خطا است.

حوزه علميه مسئول دين مداري جامعه و دين‌دار کردن مردم است آن هم در شرايطي که آداب و سنن، رفتار و نگرش‌ها لحظه به لحظه در حال تغيير و تحول است و مسائل مادي، اشتغالات فکري، مشکلات زندگي و بحران‌هاي روحي معنويات را تحت الشعاع خود قرار داده است.

اگر ديروز امکان تکثير شبهات و گسترش آن نبود امروز اينترنت و ماهواره و امپراطوري رسانه‌اي غرب با تمام قوا به ميدان آ‌مده و تضعيف بنيه اخلاقي و اعتقادي جامعه اسلامي به خصوص جوانان را هدف قرار داده و با سرعت و شتاب پيش مي‌آيد.

تلفن همراه کارکرد اصلي خود را از دست داده و بيشتر از دريچه فرهنگي و تربيتي قابل تأمل و مطالعه است تا فني. اگر در گذشته به کنترل دستگاه‌هاي cd، ماهواره، نوارهاي مبتذل کاست و فيلتر گذاري اينترنت مي‌باليديم امروز زمينه‌اي براي کنترل نمانده است. فيلتر‌شکن‌ها به آساني فيلترهاي اينترنت را در مي‌نوردند، بلوتوث‌هاي مستهجن و غير اخلاقي در کوتاه‌ترين زمان و با کم‌ترين هزينه از طريق تلفن‌هاي همراه در اختيار جوانان و نوجوانان کم سن و سال قرار مي‌گيرد. «موسيقي رپ» ذهن فرزندان ما را اشغال کرده و آ‌نان را به ابتذال و بيهودگي کشانده و همچون مار خوش خط و خالي در بدنه فرهنگي ما نفوذ کرده است. فرقه‌هاي انحرافي به خصوص وهابيت و بهائيت و همچنين مبلغين مسيحيت با سرمايه‌گذاري کلان و استفاده از تمام قدرت و با برنامه‌ کاملاً حساب شده و علمي به ميدان آمده و جوانان معصوم و پاک اين سرزمين را به سوي خود فرا‌مي‌خوانند.

اينجاست که ضرورت تحول اساسي در نگرش تبليغي حوزه علميه به روشني خود را نشان مي‌دهد. تحول با سرعتي مضاعف که به تعبير رهبري هم جبران عقب‌ماندگي‌هاي گذشته را بنمايد و هم متناسب با تحولات زمان پيش‌رفته و به مسئوليت خطير خود عمل نمايد.

در پايان يک بار ديگر اين فراز از سخنان رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالي را مرور مي‌کنيم بديهي است اين سخنان مسئوليت مديران محترم حوزه و همچنين علما و طلاب گرانقدر را صد چندان مي‌کند.

«بسياري از پيشنهادها و نظرات که راجع به حوزه بوده محقق نشده است ... کار در حوزه زياد شده اما آنچه بايد بشود صد برابر آن کاري است که تا حال شده و اين صد برابر را مي‌شود انجام داد به شرطي که ...»

 

 

 

شنبه 14 اسفند 1389 - 14:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری