جمعه 9 خرداد 1399 - 2:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

با افتتاح زبان روسي خبرگزاري مهر شش زبانه شد

 


بخش زبان روسي خبرگزاري مهر به عنوان ششمين زبان غير فارسي اين خبرگزاري با حضور رئيس سازمان تبليغات اسلامي، سخنگوي وزارت امور خارجه و سفراي خارجي روسيه، ارمنستان و بلاروس و جمعي از اصحاب رسانه راه اندازي شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در مراسم راه اندازي بخش زبان روسي خبرگزاري مهر، "سيد مهدي خاموشي" رئيس سازمان تبليغات اسلامي، "رامين مهمانپرست" سخنگوي وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران، "حسين انتظامي" نماينده مديران مسئول در هيئت نظارت بر مطبوعات، "پرويز اسماعيلي" مدير عامل سابق خبرگزاري مهر، سفراي روسيه، بلاروس، ارمنستان و رايزن فرهنگي سفارت اوکراين حضور داشتند.

خبرگزاري مهر، هجدهم اسفند سال 81 فعاليت آزمايشي خود را آغاز کرد و 29 ارديبهشت مصادف با "17 ربيع الاول " سالروز ميلاد رسول گرامي اسلام (ص) به صورت آزمايشي بر روي شبکه اينترنت قرار گرفت و سپس فعاليت رسمي خود را به عنوان نخستين خبرگزاري دو زبانه فارسي و انگليسي و به صورت اينترنتي و آنلاين آغاز کرد.

 اين خبرگزاري درحال حاضر در برخي نقاط دنيا از جمله در اروپا، شرق آسيا، خاورميانه و در برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس وهمچنين استانهاي سراسر کشور نماينده دارد و با 14 خبرگزاري معتبر خارجي از جمله خبرگزاري هاي شينهوا(چين)، کيودو(ژاپن)، پي تي آي(هند)، برناما(مالزي)، يونهاپ(کره جنوبي)، وي ان اي(ويتنام)، جيهان(ترکيه)، آنتارا(اندونزي)، ترند(آذربايجان)، مونتسامه(مغولستان)، سانا(سوريه)، پيرولي(گرجستان)، اي پي پي(پاکستان) و آوا(افغانستان) قرارداد همکاري امضاء کرده است.

طبيعتا همكاري با 14 خبرگزاري معتبر خارجي نيازمند ابزار گوناگوني است كه از جمله مهمترين آن‌ها تعامل دوسويه براي رساندن اتفاقات پيراموني به ساير ملت‌ها است كه در اين راستا خبرگزاري مهر به 5 زبان رسمي دنيا، انگليسي، عربي، اردو، آلماني و ترکي اخبار خود را منتشر مي کند و در تازه‌ترين دستاورد خود توانسته است بخش زبان روسي را نيز راه‌اندازي كند.

همچنين گفتني است، خبرگزاري مهر 14 سرويس خبري فعال در حوزه هاي فرهنگ و ادب، فرهنگ و هنر، دين و انديشه، حوزه و دانشگاه، فناوري هاي نوين، اجتماعي، اقتصادي، سياسي، بين الملل، ورزشي، انرژي هسته اي، دفاع مقدس و عکس و گرافيک دارد.

در ادامه اين گزارش مشروح سخنان حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي در مراسم راه اندازي بخش زبان روسي خبرگزاري مهر مي‌پردازيم.

 **اطلاع‌رساني عنصري مهم در حوزه تعاملات بين‌المللي

رييس سازمان تبليغات اسلامي با تاكيد بر تهيه امکانات بيشتر براي رساندن اتفاقات پيراموني به ساير ملت‌ها گفت: حوزه اطلاع رساني در جهان امروز يک بخش جدي در حوزه سياست و تعاملات بين‌المللي است.

حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي اظهار داشت: از افتتاح بخش زبان روسي در خبرگزاري مهر بسيار خوشحالم، البته توقع داشتم اين روند زودتر اتفاق بيافتد و از مسئولان خبرگزاري مهر مي‌خواهم مسئله راه اندازي سرويس زبان چيني و اسپانيولي را نيز بررسي کنند.

خاموشي تاکيد کرد: حوزه اقتدار به اطلاعات مرتبط است، هر که اطلاعات بيشتري دارد اقتدار بيشتري دارد، تفاوتي ندارد يک شخص حقيقي باشد و يا يک شخص حقوقي.

وي افزود: اتفاقات پيراموني ما بهانه است تا مسئله اي را مطرح کنم و آن اينکه، زماني انقلاب اسلامي در ايران شکل گرفت اما در نگاه جهاني عده اي قصد داشتند آن را يک تحول سياسي بدانند اما به نظر ما اين مسئله يک تحول تمدني است و يک بازگشت به اصول، ارزش‌ها و فطرت پاک انساني است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي همچنين بيان داشت: اين نگاه توسط ملل مسلمان در وهله اول و توسط ديگر ملل در مرحله بعدي پذيرفته شده است.

عضو شوراي عالي انقلاب اسلامي تاکيد کرد: اين نگاه در جهان پذيرفته شده است که عدالت بايد بسط پيدا کند و ظلم نيز بايد از بين برود و در جهان هرآنکه دستورالعمل عدالت محور داشته باشد ادامه پيدا مي کند و هر که ظلم بورزد از بين خواهد رفت.

وي گفت: اين موضوع قابل طرح است که چرا ملت ها در حال حاضر قيام مي کنند و اين مسئله به چه مفهومي است، البته نمي خواهم با نگاه سياسي به اين مسئله نگاه کنم بلکه به ديد فطري انساني و عقلانيت بشري توجه مي کنم.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي تصريح کرد: رسانه ها تا کي مي توانند بر ظلم هايي که در حق مردم مي شود سرپوش بگذارند. اين اتفاقات پيراموني در كشورهاي عربي ممکن است از انقلاب اسلامي نشات گرفته باشد، البته ما که در اين انقلاب زندگي مي کنيم مي گوييم ممکن است اما آنان که در خارج از اين نظام و انقلاب زندگي مي کنند مي گويند حتما.

حجت الاسلام خاموشي اظهار داشت: چقدر مناسب است که اطلاع رساني به موقع اين حوادث در اطراف ما صورت گيرد.

 وي گفت: اين خواست طبيعي بشر در هر نقطه از جهان است که اين اطلاعات را بگيرد و فهم کند و بداند چه اتفاقاتي در حال وقوع است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اضافه کرد: ايجاد يک زبان امکان دو سويه را ايجاد مي کند. هم مي توان اخبار و اطلاعات را ارسال کرد و هم مي توان آنها را دريافت کرد.

حجت الاسلام خاموشي افزود: خبرگزاري مهر براي تعامل آماده است اما با حد و مرز عدم سلطه و با نگاه حريت، بندگي و انسانيت در خدمت همه هستيم و دست گرم آنها را مي فشاريم.

 

**تاثير انكار‌ ناپذير رسانه‌هاي جمعي در ديپلماسي عمومي

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به نقش مهم اطلاع رساني در سياست خارجي و روابط بين‌المللي اظهار داشت: در پيشبرد اهداف وزارت امور خارجه ديپلماسي عمومي بسيار اهميت دارد و در اين راه نقش رسانه‌ها از تاثير‌گذارترين عوامل خواهد بود زيرا رسانه‌ ملت‌ها را مرتبط مي‌كند و حقايق را براي مردم روشن مي‌كند.

رامين مهمانپرست همچنين با استقبال از راه‌اندازي بخش روسي خبرگزاري مهر تصريح كرد: در دنياي امروز شبكه‌هاي زنجيره‌اي رسانه‌اي كه توسط منابع عظيم مالي حمايت مي‌شوند، اهداف خاصي را دنبال مي‌كنند و از كوچكترين فرصت‌ها براي ضربه زدن به انقلاب اسلامي استفاده مي‌كنند.

وي، با تقدير از تلاش مديران و كاركنان خبرگزاري مهر و نقش حرفه‌اي آن‌ها در پوشش اخبار كشور افزود: براي توسعه روابط و افزايش تعامل با رسانه‌هاي خارجي و دعوت از آن‌ها از هيچ تلاشي دريغ نكنيد.

مدير عامل خبرگزاري مهر، با اشاره به علاقه جمعيت روسي زبان بر داشتن اطلاعات و ارتباطات بيشتر خارج از مرز‌هاي جغرافيايي اظهار داشت: ايران و روسيه سال‌هاست كه مراودات سياسي و فرهنگي داشته‌اند و من اميدوارم كه راه‌اندازي بخش زبان روسي خبرگزاري مهر، افزايش مراودات و تعاملات بين دو كشور را تقويت كند.

رضا مقدسي افزود: اين خبرگزاري را در راستاي فعاليت بين المللي رسانه‌هاي جمهوري اسلامي ايران مهم دانست و انتقال اخبار درست را به مردم کشورهاي روسي زبان يکي از اهداف اين بخش عنوان كرد.

سفير روسيه نيز افتتاح بخش روسي زبان خبرگزاري مهر را گام بلندي از سوي رسانه‌هاي گروهي ايران در راستاي آشنا شدن هر چه بهتر مردم، با اخبار، اطلاعات و فرهنگ دو كشور دانست.

وي با اشاره به تعطيلي بخش روسي يکي از خبرگزاري هاي ايران در سالهاي اخير، راه اندازي بخش زبان روسي خبرگزاري مهر را مهم و ارزشمند دانست.

سفير روسيه اين مسئله را در راستاي بهبود روابط دوجانبه مسکو-تهران و اطلاع بيشتر مردم روسيه از تحولات ايران مثبت ارزيابي کرد.

وي همچنين پيشنهاد راه اندازي بخش چيني در خبرگزاري مهر را مطرح کرد و خواستار همکاري بيشتر رسانه هاي ايران و روسيه شد.

در پايان نيز حسين انتظامي، نماينده مديران عامل در هيئت نظارت بر مطبوعات كشور در سخنان كوتاهي با استقبال از راه‌اندازي بخش روسي خبرگزاري مهر با توجه به اهميت زبان اسپانيولي پيشنهاد راه اندازي اين بخش را نيز ارائه کرد.

گفتني است، مراسم راه اندازي سرويس زبان روسي خبرگزاري مهر، سه‌شنبه 10 اسفند ساعت 14:00 برگزار شد.

 

 

 

 

 

شنبه 14 اسفند 1389 - 13:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر