جمعه 9 خرداد 1399 - 11:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تلاش براي رسيدن به رسالت هنر

 

گزارشي از مراسم اختتاميه بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجربه گزارش سايت لوح، مراسم اختتاميه و معرفي بهترين‌هاي بيست و نهمين جشنواره تئاتر فجر شامگاه يکشنبه اول اسفندماه در تالار وحدت برگزار شد و برترين‌هاي مسابقه بين‌الملل و داوري کانون جهاني منتقدان تئاتر معرفي شدند.

اين مراسم با اجراي موسيقي نمايشي به سرپرستي نادر رجب‌پور به مناسبت سالروز ولادت پيامبر اکرم (ص) آغاز شد. ابتدا محمد حيدري(دبير جشنواره) سخنراني کوتاهي کرد. در ادامه اسفنديار قره‌باغي به همراه گروه خود به اجراي سرود پرداختند که حال و هواي خاصي به سالن برگزاري مراسم اختتاميه تئاتر فجر داد.

يکي از بخش‌هاي ويژه مراسم اختتاميه معرفي بهترين‌هاي بين‌الملل جشنواره بيست و نهم برگزاري مراسم بزرگداشت براي محمدعلي کشاورز، محمود عزيزي، يدالله آقاعباسي و فريده سپاه‌منصور بود که با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي،‌ معاون هنري وزير، مديرکل هنرهاي نمايشي و داود رشيدي برگزار شد.

در اين بخش پخش تصاويري از پوستر فيلم‌هاي "مادر" و "هزاردستان" به کارگرداني زنده‌ياد علي حاتمي و همچنين پخش صحنه‌هايي از بازي کشاورز در نقش شعبان در مجموعه تلويزيوني "هزاردستان" با تشويق و هيجان قابل توجه حاضران و شرکت کنندگان در مراسم همراه بود.

در ادامه از مديران کل ارشاد استان‌هاي البرز، گلستان، خراسان شمالي و گيلان که در برگزاري همزمان بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر شرکت داشتند تقدير شد.

سپس سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تئاتر را زباني بين‌المللي و بليغ‌ترين شيوه ارتباط با دنيا دانست و گفت: «با تئاتر مي‌توان حرف‌هاي مردم و نظام را به گوش جهان رساند. جشنواره تئاتر فجر در دوره بيست و نهم خود به موفقيت هايي نائل آمد که غرور و سرور را مهمان دل هنرمندان و دوستداران تئاتر کرد. هنر نمايش وقتي به زيور پيام آراسته گردد چون آن پيام از حقيقت زيبا برخاسته است به رسالت هنر دست مي يابد و تئاتر را به سمتي مي کشاند که ماموريت يک حکومت الهي است.»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن تشکر از دست اندرکاران جشنواره افزود:«اجراي حدود 150 نمايش در 4 استان کار قابل تقديري است، بنابراين انتظار مي رود سي امين دوره جشنواره بين المللي تئاتر فجر چشمگيرتر از اين دوره برگزار شود.»

وي همچنين حضور آثار خارجي با کيفيت و قابل توجه را از نقاط قوت جشنواره بيست و نهم، و قابل تقدير دانست.

در ادامه هيئت داوران کانون منتقدان جهاني تئاتر بعد از قرائت بيانيه خود برگزيدگان بخش‌هاي مختلف اين داوري را معرفي کردند:

موسيقي: لوح تقدير و جايزه نقدي به شروين شهبازي و صابر جعفري براي نمايش "تفنگ‌هاي ننه‌کارا" اهدا شد.

طراحي صحنه: لوح تقدير و جايزه نقدي به آروند دشت آراي براي نمايش‌هاي "کمي تاب بخوريم" و "آخرين‌ نامه" اهدا شد.

بازيگر مرد: لوح تقدير و جايزه نقدي به پرويز فلاحي‌پور براي نمايش "لابي" اهدا شد.

بازيگر زن: لوح تقدير و جايزه نقدي به عاطفه رضوي براي نمايش "حضرت والا" اهدا شد.

نمايشنامه نويسي: لوح تقدير و جايزه نقدي به آرش عباسي براي نمايش "لابي" اهدا شد.

کارگرداني: لوح تقدير و جايزه نقدي به حسين پاکدل براي نمايش "حضرت والا" اهدا شد.

در اين قسمت از مراسم اختتاميه بهترين‌هاي بين‌الملل بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، از سوي حسين مسافرآستانه مديرکل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي محمد حيدري به عنوان دبير جشنواره سي‌ام معرفي شد.

در بخش پاياني مراسم هم هيئت داوران مسابقه بين‌الملل بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر  برگزيدگان اين بخش را معرفي کردند.

موسيقي: تنديس جشنواره و دو هزار دلار جايزه نقدي به گروه موسيقي "مصائب زنان تروا" اهدا شد.

طراحي صحنه:  تنديس جشنواره و دو هزار دلار جايزه نقدي به سيامک احصايي براي نمايش‌هاي "ابرهاي پشت حنجره" و "نامه‌هايي به تب" اهدا شد.

بازيگر مرد: تنديس جشنواره و دو هزار 500 دلار جايزه نقدي به مسعود دلخواه براي نمايش "روال عادي" اهدا شد. دلخواه در اين بخش با اشاره به ريتم خوب مراسم اختتاميه گفت:«خدا را سپاس مي‌گويم که اهالي تئاتر، مسئولين و دلسوزان تئاتر و تماشاگران و علاقه‌مندان اين هنر، زير يک سقف جمع هستيم.»

بازيگر زن: تنديس جشنواره و دو هزار 500 دلار جايزه نقدي به الينا رينولد براي نمايش "آنتيگونه" اهدا شد.

نمايشنامه نويسي: تنديس جشنواره و سه هزار دلار جايزه نقدي به رضا گوران براي نمايش "ابرهاي پشت حنجره" اهدا شد.

کارگرداني: تنديس جشنواره و سه هزار دلار جايزه نقدي به کلوديا سوراس براي نمايش‌هاي "لو" و "3(a+b)" اهدا شد.

جايزه ويژه: هيئت داوران مسابقه بين‌الملل ضمن تقدير از نمايش "ويتسک" از کره جنوبي جايزه ويژه خود را شامل تنديس جشنواره و چهار هزار دلار به رضا ثروتي براي نمايش "عجايب‌ المخلوقات" اهدا کرد.

جايزه بزرگ: با حضور عزت‌الله انتظامي بازيگر با سابقه سينما، تئاتر و تلويزيون جايزه بزرگ جشنواره شامل تنديس جشنواره و پنج هزار دلار جايزه نقدي به نمايش "پاندورا 88" از آلمان اهدا شد.

هيئت داوران بخش مسابقه بين‌الملل بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در پايان مراسم جايزه ويژه خود را به صورت سمبليک به تماشاگران تئاتر ايران اهدا کرد.    

«برخي ازحاشيه هاي اختتاميه جشنواره تئاتر فجر»

 - به گزارش سايت بيتوته، نمايش تكه هايي از فيلم «هزاردستان» و «مادر» با بازي محمدعلي كشاورز باعث تشويق حاضران شد. بعد از آن پرده بالا رفت و چهار هنرمند عرصه تئاتر تنديس و لوح تقديرشان را با حضور محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمود شاه آبادي، معاونت هنري مركز هنرهاي نمايشي، حسين مسافر آستانه، مدير مركز هنرهاي نمايشي و داوود رشيدي دريافت كردند.

 - در مراسم اختتاميه اعلام شد، محمد حيدري (دبير جشنواره بيست و نهم)، دبير جشنواره سي ام هم خواهد بود، او با ۲۹ گل به مناسبت جشنواره بيست و نهم به روي سن آمد و متن كوتاهي را خواند.

- در مراسم اختتاميه جشنواره امسال از محمدعلي كشاورز، فريده سپاه منصور، محمود عزيزي و يدالله آقاعباسي به پاس يك عمر تلاش شان در حوزه تئاتر تقدير كرد.

- حسين پاكدل و عاطفه رضوي برگزيدگان بخش كارگرداني و بازيگري كانون منتقدان جهاني تئاتر، در مراسم حضور نداشتند كه جايزه پاكدل را برادرش مهدي پاكدل به نمايندگي از او گرفت و جايزه عاطفه رضوي را هم نماينده اي ديگر.

-  برگزيدگان بخش مسابقه بين الملل را هيات داوران متشكل از مسعود رايگان، سعيد كشن فلاح، آندره آپورچدو، لامبروس لياواس، روس مانسون معرفي كردند. مسعود دلخواه كه به خاطر بازي در نمايش «روال عادي» تنديس بخش بازيگري مرد را دريافت كرده بود، بعد از دريافت تنديس اش گفت كه يك دقيقه مي خواهد حرف بزند كه حرف هايش طولاني شد. او در صحبت هايش از ايوب آقاخاني كه در اين تئاتر با او هم بازي بود، تشكر كرد.

-  وقتي عزت الله انتظامي روي سن آمد تا جايزه بزرگ هيات داوران را اعلام كند، با تشويق بي وقفه حاضران مواجه شد.

- در اين مراسم همچنين اسفنديار قره باغي با گروه كرش ابتدا سرود «اي ايران» را اجرا كرد كه جمعيت به پا خاستند و هم صدا با گروه اين سرود را خواندند. او همچنين با يادي از محمد نوري ترانه «اي وطن» نوري را نيز اجرا کرد.

 

 

 

چهارشنبه 11 اسفند 1389 - 9:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری