پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

چرا فقط ديگران را دعا ميکنيد؟

 

من خيلي ها رو ميشناسم که وقتي حس خوبي بهشون دست ميده و وجودشون رو عطر خدا ميگيره دل درياييشون رو راهي درگاه خدا مي کنند و خيلي قشنگ و خودموني راز دل با خدا ميگن اگر غم عالم رو داشته باشند ذره اي به درگاه باري تعالي گله و شکايت نمي کنند و از داشته ها ميگن و سپاسي از از سر صدق بجا ميارن اينقدر دلشون بزرگه که يادشون ميره چقدر نياز و گرفتاري دارن اينا دست حاجت بلند مي کنند و براي همه کساني که در خاطر دارند درخواست بهترين ها رو دارند اينقدر با عمق وجود دعا ميکنند که دوس داري هميشه موقع دعا اسمتو به ياد داشته باشند منظورم همون آدماييه که تا بهم مي رسيم ميگيم فلاني دلش خيلي پاکه بگو دعات کنه چون ما برکت اين دعاهاي شريف رو حس کرده ايم و فيض برده ايم  .

 دعا در حق ديگران و مقدم داشتن خواست و نياز ديگران بر خود کار بسيار پسنديده ايست در نزد خداوند متعال و بايد گفت که اين روش دعا کردن بسيار به نفع دعا کننده است. به خاطر همين مقدم داشتن ديگران در دعا، خداوند بلا را از او دور مي کند و رزق و روزي اش را زياد و در خواستش براي ديگران را به خود او هم مرحمت مي فرمايد.

 حضرت زهراي مرضيه سلام الله عليها با آن مهرباني وصف ناپذير به قدري ديگران را دعا مي کرد که گويي براي خودش اصلا دعا نمي کرد و وقتي از او سؤال ميشد: چرا فقط ديگران را دعا ميکنيد؟ چرا خودتان را دعا نمي کنيد؟ مي فرمود : الجار ثم الدار!

 بدون شک يکي از مهمترين بخش هاي نماز شب همان دعاي براي غير و طلب مغفرت براي 40 مؤمن است. که مؤمن با اين نوع عبادت نه تنها کمتر در چاله ي حسادت و کينه و سوء ظن و... اسير مي شود بلکه مهرباني و کرامت با روح او قرين مي شود.

 بياييد براي هم دعا کنيم خودخواهي را به کناري نهيم و با مقدم داشتن ياد ديگران در دعايمان ارزش دعاي خود را بالا ببريم و به درجه استجابت برسانيم .

 در بين خلائق پاکترين و خوبترين و محبوبترينشان را زودتر و بيشتر دعا کنيم و بگوييم : اللهم کن لوليک الحجه بن الحسن صلواتک عليه و علي آبائه...

 در اين موضوع روايت بسياري موجود است که به دو حديث اشاره ميکنيم :

 1. قال الامام الباقر عليه السّلام:

 اَسرعُ الدعاءِ نُجحا للاجابة، دعاءُ الاخ لاخيه بظهرِ الغيب يَبدا بالدعاء لاخيه فيقول له ملکٌ موکلٌ به آمين ولک مِثلاه.

امام باقر(ع) : سريعترين دعا براي اجابت دعا براي برادر ديني است که هم دعا در غياب او باشد و هم اول براي او دعا کند. در اين صورت فرشته اي که بر او گمارده شده ، به اين دعا آمين گويد و به دعا کننده گويد براي تو باد دوبرابرش.

 2. قال الامام الصادق عليه السّلام:

 دعاءُ المومن للمومن يدفع عنه البلا و يُدِرُّ عليه الرزق.

امام صادق(ع) : دعاي مومن در حق مؤمن بلا را از او دور مي کند و روزيش را زياد ميگرداند.

 

 

 فضايل بيات

مسئول امور مساجد اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

 

 

يكشنبه 8 اسفند 1389 - 9:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری