شنبه 21 تير 1399 - 11:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

وحدت عاملي براي رشد و ترقي جوامع اسلامي است

 

 

 

با حضور جمعي از علماي برجسته داخلي و خارجي دومين همايش بين المللي مناديان وحدت در سنندج آغاز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي کردستان، در اين همايش يک روزه که 30 بهمن ماه به همت اداره کل تبليغات اسلامي استان کردستان و به مناسبت هفته وحدت برگزار شد، علاوه بر ارائه مقالات مختلفي در حوزه‌هاي تقويت وحدت و کتاب قرآن از 10 پيشکسوت علوم قرآني استان کردستان نيز تجليل شد.

مديرکل تبليغات اسلامي استان کردستان در اين رابطه اظهار داشت: اداره کل تبليغات اسلامي استان کردستان در راستاي تکريم و تعميق وحدت و انسجام اسلامي و خنثي کردن توطئه‌هاي دشمنان، دومين همايش سراسري مناديان وحدت اول اسفندماه سال جاري و همزمان با ايام هفته وحدت را برگزار کرده است.

حجت الاسلام مسعود صفي ياري يادآور شد: محورهاي فراخوان اين مقاله شامل قرآن مناديان وحدت، پيام‌ آور رحمت، شفاعت در قرآن و سيره پيامبر اکرم (ص)، مفهوم دعا و توسل در قرآن و سيره پيامبر اکرم (ص) است که از سه ماه قبل در سراسر کشور توزيع و مورد استقبال خوبي نيز قرار گرفت.

وي با اشاره به ارسال بيش از 73 اثر به دبيرخانه همايش مناديان وحدت، بيان کرد: آثار ارسالي از استان هاي قم، تهران، اصفهان، کرمانشاه، آذربايجان غربي و شرقي، مشهد مقدس، مازندران، ايلام و کردستان بوده است.

مديرکل تبليغات اسلامي استان کردستان خاطرنشان کرد: در اين همايش همچنين از 10 مقاله برتر ارسال شده به دبيرخانه همايش بر اساس راي هيئت داوران تجليل مي شود.

مديرکل تبليغات اسلامي استان کردستان قرآن کريم را منشور اصلي تحکيم وحدت بين مسلمانان جهان عنوان کرد و  افزود: قرآن کريم کتاب وحدت، منادي و پيشتاز يکپارچگي مسلمين است که با تکيه برمفاهيم انسان ساز آن تمام اختلافات و تفرقه ها از بين خواهد رفت و امت واحده در جهان اسلام تشکيل خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه قرآن کريم برمفاهيم خاصي تاکيد وي‍ژه اي دارد، اظهار داشت: اتحاد، امت واحده، نماز جمعه، برپايي نماز و فريضه حج از جمله مفاهيمي است که به کرات در آيات قرآن کريم برآن تاکيد وي‍ژه اي صورت گرفته و همه مسلمانان در اين زمينه ها با هم هيچ اختلافي ندارند و مي توانند منشا وحدت باشند.

حجت الاسلام صفي ياري با اشاره به اينکه دومين همايش سراسري مناديان وحدت با عنوان قرآن کتاب وحدت، با حضور معلمان، مربيان و پژوهشگران قرآني برگزار شد، خاطرنشان کرد: فعالان قرآني، معلمان، مربيان قرآني بايد با الهام از اين کتاب پيشتاز وحدت بين مسلمانان باشند.

وي به شرايط بسيار حساس مسلمانان در جهان اشاره کرد و يادآور شد: دشمنان اسلام امروز با برجسته کردن اختلافات بين مسلمانان سعي در ايجاد تفرقه افکني دارند که اين توطئه نيز با تمسک جستن به قرآن و عمل به آموزه هاي اين کتاب الهي خنثي خواهد شد.

مدير کل تبليغات اسلامي استان کردستان بيان داشت: موج بيداري که امروز در جهان در حال شکل گيري است، لرزه به اندام دشمنان افکنده است که اميدواريم منشا پيروزي و تشکيل امت واحده اي که در قرآن برآن تاکيد شده، شود.

در ادامه اين مراسم علما و پژوهشگران قرآني کشور و ساير کشور هاي اسلامي به ايراد سخنراني پرداختند و در پايان نيز به پيشکسوتان حوزه علوم قرآني و مقالات برتر جوايزي اهدا شد.

 

وحدت عاملي براي رشد و ترقي جوامع اسلامي است

 امام جمعه موقت سنندج گفت: تنها در سايه وفاق و وحدت است که رشد و ترقي همه جانبه مسلمانان امکان پذير و توطئه‌هاي دشمنان عليه اين دين الهي خنثي مي شود.

ماموستا امين راستي  نيز در اين همايش، با بيان اينکه فلسفه بعثت تمام انبيا الهي ايجاد جامعه مبتني بر عدل و قسط و رافت و رحمت بوده است، اظهار داشت: ايجاد جامعه ‌اي به دور از نابساماني و نفاق فردي و اجتماعي از ديگر دلايل بعثت پيامبران الهي است.

وي با اشاره به اينکه احاديث و آيات فراواني در مورد اهميت وحدت وجود دارد، افزود: وحدت از ديدگاه دين مبين اسلام اخوت، صميميت و برادري است.

به گفته راستي، وحدت در جامعه امنيت، آرامش و برادري را براي انسان‌ها به ارمغان مي آورد، ادامه داد: وحدت دلها را به هم نزديک و فاصله‌ ها را از بين مي‌ برد.

امام جمعه موقت سنندج از قرآن به عنوان کتاب وحدت آفرين نام برد و گفت: قرآن نور آشکاري است که انسان را از تاريکي و جهالت به سوي نور و حقانيت هدايت مي‌ کند.

راستي با اشاره به اينکه قرآن انسان را به راه راست هدايت و از مسير نادرست و غير حق بازمي ‌دارد، ادامه داد: آيات و آموزه ‌هاي انسان ‌ساز آن هيچ گاه کهنه نمي‌ شود و بهترين نجات بخش براي تمامي انسان‌ ها در طول تاريخ است.

وي با بيان اينکه مسلمانان بيش از 99 درصد در اعتقادات و رعايت اصول اسلامي با هم توافق نظر دارند، ادامه دارد: يک درصد اختلاف مسلمانان در مسائل فرعي، کلامي و اعتقادي است.

امام جمعه موقت سنندج از اختلاف به عنوان بزرگترين تهديد جوامع اسلامي نام برد و افزود: مسلمانان بايد با حل اختلافات جزيي مسير رشد و بالندگي اين دين الهي را بيش از پيش هموار و دست پليد دشمنان را از ارزرش ‌هاي اين دين الهي کوتاه کنند.

 

شكاف بين صفوف مسلمين زمينه‌ساز تحقق اهداف شوم دشمنان است

 عالم ديني كشور بنگلادش با اشاره به توطئه‌هاي دشمنان اسلام عليه جوامع اسلامي گفت: شكاف بين صفوف مسلمين زمينه‌ساز تحقق اهداف شوم دشمنان است.

محمد عبدالحنان با بيان اينكه 90 درصد از جمعيت 160 ميليون نفري بنگلادش مسلمان هستند، اظهار داشت: براداران و خواهران اهل سنت و تشيع اين كشور متحد و يكپارچه در كنار هم زندگي مي‌كنند.

وي به حضور پررنگ مسلمانان شيعه و سني مذهب در مساجد اين كشور اشاره كرد و افزود: خوشبختانه امروزه در بسياري از كشورهاي اسلامي وحدت و برادري در ميان مسلمانان حرف نخست را مي‌زند.

عالم ديني بنگلادشي از وحدت به عنوان بزرگ‌ترين نياز امروز جهان اسلام نام برد و خاطرنشان كرد: اتحاد و انسجاد مسلمانان راه نفوذ دشمنان را مي‌بندد.

وي تصريح كرد: نفاق و جدايي مهم‌ترين عاملي است كه موجب وارد شدن لطمه‌هاي زيادي در طول تاريخ به جهان اسلام و مسلمانان شده است.

عبدالحنان شناخت مسلمانان از مذاهب مختلف اين دين الهي را از ديگر نيازهاي امروز جامعه اسلام عنوان كرد و ادامه داد: در بسياري از موارد عدم شناخت از عقايد و ارزش‌هاي يك مذهب موجب بي‌توجهي مذاهب ديگر به اين ارزش‌ها شده و در نتيجه اين امر موجب نفاق و جدايي مسلمانان از يكديگر مي‌شود.

وي مطالعه و كسب شناخت از مذاهب مختلف اين دين الهي توسط مسلمانان را ضروري خواند و گفت: با توجه به هجمه‌هاي دشمنان اگر هر كدام از ما نسبت به آيين و مذهب يكديگر مطالعه و اطلاعات كافي نداشته باشيم دچار اختلاف مي‌شويم.

عالم ديني بنگلادشي وحدت را بهترين راه مقابله با هجمه‌هاي دشمنان اسلام و گسترش اين دين الهي دانست و اضافه كرد: بي‌احترامي دشمنان اسلام به ارزش‌هاي اسلامي ثمره نفاق و حذف وحدت كامل در ميان مسلمانان است.

عبدالحنان اين عالم ديني كشور بنگلادش با اشاره به اينكه امت اسلام يك امت واحد و قدرتمند است، ادامه داد: وجود اختلافات جزيي در سليقه نمي‌تواند اتحاد و همبستگي مسلمانان را خدشه‌دار كند.

به گفته وي، هتك حرمت به پيامبر عظيم‌الشان اسلام و سوزاندن كلام خدا از سوي دشمنان به ويژه استكبار جهاني ثمره شكاف‌هايي است كه امروزه متاسفانه به دليل اختلافات جزيي و سليقه‌اي در ميان مسلمانان وجود دارد.

اين عالم ديني كشور بنگلادش تصريح كرد: دشمنان به هر طريقي مي‌خواهند در بين صفوف فشرده امت اسلام شكاف انداخته و به اهداف خود برسند بنابراين به هر فرد مسلمان اعم از شيعه و سني و ديگر فرق اسلامي واجب است با كنار گذاشتن اختلافات جزيي تنها به وحدت بينديشند.

محمدعبدالحنان از انقلاب اسلامي ايران نيز به عنوان احياگر ارزش‌هاي اين دين الهي نام برد و ادامه داد: امروزه ملت ايران اسلامي به دليل امنيت و آرامشي كه در سايه انقلاب به دست آورده‌اند در تمام مسائل ديني، اجتماعي علمي و فرهنگي حرف نخست را در جهان مي‌زنند.

قرآن سند وحدت مسلمانان جهان است

 معلم و مفسر قران كريم از قرآن به عنوان سند وحدت مسلمانان جهان نام برد و گفت: حركت در مسير دستورات الهي اين كتاب آسماني ضامن اتحاد ناگسستني مسلمانان است.

ابوالفضل بهرام‌پور اظهار داشت: حركت در مسير آموزه‌ها و دستورات اين كتاب آسماني انسان را از ظلم و تاريكي نجات و درهاي رحمت و سعادت را به رويش باز مي‌كند.

معلم قرآن كريم با اشاره به اينكه امروزه دشمنان اسلام و قرآن سعي دارند با ترويج مذاهب بدلي به وسيله گروه‌هاي ملحد همچون سلفي و وهابيون، ارزش‌هاي اين دين الهي را در ميان مسلمانان كم‌رنگ كنند، ادامه داد: مهم‌ترين و بي‌نقص‌ترين سند وحدت مسلمانان قرآن است و حركت در مسير آيات و دستورات اين كتاب الهي تنها راه برون‌رفت مسلمانان از توطئه‌هاي دشمنان است.

بهرام‌پور جعل و تحريف احاديث پيامبر و ائمه اطهار را از ديگر دسايس دشمنان براي تغيير مسير حركت مسلمانان و يا ايجاد تفرقه و نفاق در جهان اسلام عنوان كرد و افزود: امروز كه دشمنان براي دستيابي به اهداف شومشان دست به هر نيرنگ و توطئه‌اي مي‌زنند براي تشخيص و پيروي از احاديث نيز بايد قرآن را در رأس قرار دهيم تا دچار اشتباه نشويم.

وي با بيان اينكه خداوند تبارك و تعالي همواره حافظ اين كتاب آسماني است و آن را از توطئه‌هاي دشمنان حفظ مي‌كند، اضافه كرد: قرآن تنها كتابي است كه با وجود توطئه‌هاي شبانه‌روزي دشمنان هچنان كامل و دست نخورده مانده است.

اين مفسر قرآن كريم به نقش فعالان عرصه قرآني در ايجاد و تحكيم پايه‌هاي وحدت اشاره كرد و افزود: خواندن و عمل به آيات قرآن در كنار ترويج و تعميق اين آموزه‌ها در جامعه مي‌تواند علاوه بر ايجاد اتحاد و همبستگي بيشتر در بين مسلمانان، بسياري از مشكلات جوامع اسلامي را حل كند.

بهرام‌پور با اشاره به اينكه امروز حفظ اتحاد و انسجام ديني مهم‌ترين نياز جهان اسلام است، خاطرنشان كرد: ايجاد تفرقه در بين مسلمانان با سوء استفاده از بحث مذهب و قوميت امروزه در اولويت برنامه‌هاي دشمنان اسلام است.

وي از انقلاب اسلامي ايران به عنوان احياگر ارزش‌هاي دين مبين اسلام نام برد و گفت: بيداري امروز جهان اسلام و ملت‌هاي آزاديخواه چون مصر، لبنان و فلسطين ثمره اقتدار و عظمت انقلاب اسلامي ايران است.

اين مفسر قرآن در پايان گفت: امروز در سايه دين مبين اسلام و صدور تفكر انقلابي ملت ايران اسلامي است كه ملت مسلمان مصر در برابر مشت فولادين ارتشيان در نماز جمعه معجزه‌ مي‌آفرينند.

 

جامعيت اسلام زمينه مسلمان شدنم را فراهم كرد

 يك عالم ديني كشور كلمبيا با بيان اينكه تمام كتب‌ آسماني را مطالعه كرده‌ام، گفت: دين اسلام متفاوت‌تر از ساير اديان بود و جامعيت آن زمينه مسلمان شدنم را فراهم كرد كه اكنون نيز به اين مهم افتخار مي‌كنم.

سجاد لئوپرادو ، با بيان اينكه يكي از عوامل گرويدنم به دين مبين اسلام كامل و بي‌نقص بودن اين دين الهي است، اظهار داشت: دين اسلام كامل و ضامن سعادت دنيا و آخرت هر انساني است.

وي با بيان اينكه در خانواده‌اي مسيحي متولد و حدود 10 سال است مسلمان شده‌ام، خاطرنشان كرد: با مطالعه قرآن كريم بسياري از حقايق اسلام و اين دين الهي برايم آشكار و اشتياق به گرويدن به اسلام با وجود مشكلات فرا رو در وجودم شعله‌‌ور شد.

اين عالم ديني كلمبيايي با تاكيد بر اينكه كتاب قرآن تنها كتاب آسماني هدايت‌بخش است، ادامه داد: امروزه تغيير و تحريفات در كتاب انجيل مسيح در سراسر جهان فراوان بيش از 150 نوع انجيل متفاوت وجود دارد.

به گفته لئوپرادو، دين مبين اسلام كامل و بي‌نقص‌ترين ديني است كه بسياري از انسان‌ها با مطالعه كتاب قرآن، اين دين الهي را برمي‌گزينند.

وي خاطرنشان كرد: امروز بيش از هزار نفر در كشور كلمبيا به دين مبين اسلام ايمان ايمان آورده و با افتخار از آن دفاع مي‌كنند.

به گفته اين عالم ديني كلمبيايي، در زندگي در كشوري اسلامي همچون ايران به دليل توجه ويژه نظام الهي آن به مسائل ديني، زمينه هر نوع پيشرفتي فراهم است و اين بركت بزرگي براي مسلمانان آن است.

لئوپرادو با اشاره به اينكه ما در كشور خود تعداد زيادي مسلمان نداريم، يادآور شد: ولي اين تعداد، دين اسلام را با تمام وجود درك و انجام وظايف ديني را بزرگترين سعادت براي خود مي‌دانند.

وي زندگي در كشورهاي غير اسلامي براي مسلمانان را بسيار سخت و دشوار دانست و اضافه كرد: بسياري از ارزش‌هاي اين دين الهي به دليل حاكم بودن كفر در اينگونه كشورها خدشه‌دار مي‌شود.

وي گفت: استقلال و آزادي اسلامي را كه امروز مسلمانان ايران زمين در سايه پيروزي انقلاب به دست آورده‌اند آرزوي بسياري از مسلمانان در سراسر جهان است.

لئوپرادو خاطرنشان كرد: با استقرار نظام مقدس اسلامي و رهبري‌هاي امام خميني (ره) و آيت‌الله خامنه‌اي هم اكنون ايران اسلامي به عنوان طلايه‌دار بيداري اسلامي و حامي محرومان و مستضعفان در بين مسلمانان جهان شناخته شده است و معرفي 12 تا 17 ربيع‌الاول به نام هفته وحدت نيز يكي از بركات بزرگ انقلاب اسلامي ايران براي مسلمانان جهان است.

به گفته وي، انقلاب اسلامي ايران آنچنان روحيه خود باوري به اقوام و مذاهب مختلف ايراني داده است كه هم اكنون به عينه مي‌توان وحدت و انسجام ملي و اسلامي را در ايران اسلامي مشاهده ‌كرد.

 

اتحاد بزرگ‌ترين سرمايه جهان اسلام است

 عالم ديني كشور مالي با بيان اينكه اتحاد بزرگ‌ترين سرمايه جهان اسلام است، گفت: ملت مسلمان ايران در سايه اين اتحاد، انقلابي را به پيروزي رساندند كه زمينه‌ساز بسياري از حركت‌هاي آزادي‌خواهانه امروز جهان است.

آمادو هاشم جلو، اظهارداشت: انقلاب اسلامي ايران الگوي مسلمانان جهان اسلام براي ايستادگي در برابر استكبار و دشمنان اسلام است و خيزش موجود در كشورهاي اسلامي ثمره الگوگيري مسلمانان از انقلاب اسلامي است.

به گفته وي، عزت و اقتدار امروز انقلاب اسلامي نشانه عظمت و قدرت خداوند براي بيداري امت اسلامي در جهان است.

عالم ديني كشور مالي خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامي و ملت بزرگ ايران با 32 سال مقاومت در برابر استكبار، به مسلمانان جهان ثابت كردند كه در سايه وحدت و انسجام امكان رهايي از بند ظلم و ستم وجود دارد.

آمادو هاشم با بيان اينكه ايران اسلامي تنها كشور در جهان است كه براي دفاع از اسلام و مسلمين بپا خواسته و مسلمانان جهان نيز با دلگرمي حمايت انقلاب اسلامي به مقابله با استكبار و سران خودفروخته قيام كرده‌اند، خاطرنشان كرد: پيروزي انقلاب اسلامي ، استمرار و عظمت و اقتدار آن يك كار خدايي است كه براي هدايت مسلمانان جهان و پيشرفت و تعالي جوامع اسلامي مقرر شده است.

به گفته وي، امام خميني (ره) با رهبري‌هاي مدبرانه و متفكرانه خويش با القاي بصيرت ديني و روحيه خودباوري در بين مردم مسلمان ايران موجب تحول عظيمي در افكار و رفتار ايرانيان شد كه اين امر مهم منجر به پيروزي و استقرار انقلاب شكوهمند اسلامي در اين كشور شده است.

برگزيدگان دومين همايش سراسري مناديان وحدت در كردستان معرفي شدند

 دومين همايش سراسري مناديان وحدت با محوريت قرآن و وحدت اسلامي كه روز شنبه در سنندج مركز استان كردستان برگزار شد با معرفي آثار برتر و تجليل از برگزيدگان فراخوان همايش پايان يافت.

آيين پاياني اين همايش يك روزه با شركت ميهمانان خارجي و فعالان قرآني استان كردستان و چند استان كشورمان در مجتمع فرهنگي و هنري فجر سنندج برگزار شد.

هيات داوران اين همايش در بيانيه پاياني مقاله هاي برتر را در سه بخش قرآن منادي وحدت و پيام آور رحمت، شفاعت در قرآن و سيره پيامبر اكرم (ص) و مفهوم دعا و توسل در قرآن و سيره پيامبر اكرم (ص) به اين شرح معرفي كرد.

هيات داوران براي رتبه نخست بخش قرآن منادي وحدت و پيام آور رحمت، انتخاب نداشتي نبيل اليعقوبي را از قم به عنوان رتبه دوم و فاطمه سهرابي و سيد عبدالقادر حسيني را به طور مشترك به عنوان رتبه سوم معرفي كرد.

در بخش شفاعت در قرآن و سيره پيامبر اكرم (ص) ،هيات داوران دومين همايش مناديان وحدت هيچيك از مقاله هاي ارسالي را حايز كسب رتبه نخست ندانست ولي حجت شعباني از قم و محسن موحديان از اصفهان را به طور مشترك به عنوان نفر دوم انتخاب كرد.

رتبه سوم اين بخش را اكرم كريمي و عباس رهبري هر دو از سنندج به طور مشترك كسب كردند.

هيات داوران همايش مناديان وحدت كردستان براي بخش مفهوم دعا و توسل در قرآن و سيره پيامبر اكرم (ص) انتخابي نداشت.

در اين همايش همچنين از 10 نفر از فعالان پيشكسوت قرآني استان كردستان با اهداي تنديس همايش و لوح يادبود تجليل شد.

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 4 اسفند 1389 - 14:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری