سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 14:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مجله توشه

 

 

مجله توشه / گزيده مطبوعات ايران / 15

نويسنده : سيد فريد قاسمي

طراح جلد : الهه بهرام‌زاده

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد پانزدهم معرفي گزيده مطبوعات ايران از مجموعه كتب شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي به بررسي مجله توشه مي‌پردازد . كتاب حاضر مباحثي همچون شناسنامه ، گردانندگان ، نويسندگان و برگزيده‌اي از مطالب مجله توشه را براي خوانندگان خود مطرح مي‌كند . سيد فريد قاسمي در تاريخچه اين مجله به تاريخ انتشار آن يعني 1337 اشاره مي‌كند و اينكه توشه گويا برگرفته از اين شعر حكيم نظامي است :

راه تو دور آمد و منزل دراز                                      برگ ره و توشه منزل بسيار

گردانندگان توشه در سرمقاله شماره نخست خود انگيزه انتشار خود را از اين مجله اينگونه بيان مي‌كنند . " هر قدر بخواهند اصالت علمي و فرهنگي مردم اين سرزمين كهنسال را انكار كنند و با داستان و افسانه مبداء تمدن جهان را از آسيا به مناطق ديگر منتقل كنند ، معهذا مردم هنردوست جهان و آنان كه ديده انصافشان را غبار اغراض نگرفته است متوجهند كه تمدن مشرق زمين و از آن جلمه تمدن آريايي ايراني ، مادر تمدن فعلي جهان است و اجداد و نيكان ما بوده‌اند كه در چندين هزار سال پيش و به نيروي ذوق و هوش و هنر خود  ، اساس تمدن درخشان و فرهنگ عظيم بشري را بنياد نهاده‌اند . آرزو داريم كه با انتشار اين مجله به سهم خود سطح علم و فر هنگ هموطنان خويش را بالا ببريم  و آنان را از طرفي با مظاهر عالي تمدن باستاني و فرهنگ آريايي آشنا كنيم و از طرفي تازه‌ترين و زيباترين آثار هنري وادبي دنياي مغرب زمين را به ايشان اهداء نماييم تا در راهي كه به تحكيم مباني وادب كهنسال اين مرز و بوم منتهي مي‌شود ، مجهزتر و بيناتر باشند . ما به خوبي از همه اين مشكلات آگاهيم و نشيب و فراز سهمگين اين راه را مي‌شناسيم . ولي براي دلهاي مملو از عشق و شوق و قلبهاي آكنده از اميد و آرزو براي نيل به اين هدف روشن و عالي  بيم دشواري در ميان نيست و مسافري كه به شوق ديدار كعبه خود را به كوه و دشت مي‌افكند و زحمت ببايان و رنج آفتاب سوزان را به جان مي‌خرد ، توجهي به مشكلات نمي‌تواند داشت . چه به قول سعدي :

سفر دراز نباشد به پاي طلب دوست

كه خارهاي مغيلان حرير مي‌آيد "

شماره 1 مجله توشه تير 1337 ، شماره 2 مرداد 1337 ، شماره 3 شهريور 1337 ، شماره 4 مهر 1337 ، شماره 5 آبان 1337 ، شماره 6 آذر 1337 ، شماره 7 دي 1337 ، شماره 8 بهمن 1337 ، شماره 9 اسفند 1337 ، شماره 10 فروردين 1338 ، شماره 11 ارديبهشت 1338 و شماره 12 بدون تاريخ انتشار مي‌‌يابد . بخش گردانندگان كتاب حاضر عزيزالله افشار قاسملو و همچنين ادوراد ژوزف را بعنوان گردانندگان اين نشريه معرفي مي‌كند . قاسملو فرزند ياور موسي خان ، متولد 1291 تهران ، ناحيه 9 ، 1310 در زمره هشتاد نفر محصليني بود كه به خارج اعزام شد . در رشته مهندسي ماشين تحصيل كرد و براي تحصيل در مدارس شبانه‌روزي مقيم بود . با دولت دانمارك ، در زمينه ماشين‌هاي سنگين فعاليت تجاري داشت . مهين افشار قاسملو همسر وي همكار نزديك او در همه مسائل تجاري و روابط‌ اجتماعي بود . روزگاري كه مجوز مجله توشه را نيز گرفت ، مهين افشار قاسملو دوش به دوش او كارها را به انجام مي‌رساند .

در بخشي از مطالب برگزيده مجله توشه با عنوان " وجدان " و "‌ فراموشي " مي‌خوانيم :

-        تاليران سياستمدار معروف فرانسه از دوران قبل از انقلاب تا بازگشت سلسله بوربون‌ همه وقت بر سر كار بود يعني با كليه تغييرات و تحولات سياسي كنار آمده بود و در حقيقت به همه دروغ گفته بود . روزي با يكي از دوستان خود صحبت مي‌كرد و دوستش به وي گفت :‌

بالاخره وجدان كه دروغ نيست !

تاليران جواب داد  :

به هيچ وجه دروغ نيست . من خودم كساني را مي‌شناسم كه چندين وجدان دارند .

 

-        باخ ، موسيقيدان و آهنگساز معروف آلماني ، تمام امور زندگي خود را به دست زنش سپرده بود .  وقتي زنش مرد يكي از خدمتكارانش از او پول خواست تا پارچه‌اي براي كشيدن روي تابوت بخرند . باخ گريه‌كنان گفت : « مي‌داني كه تمام اين كارها دست زنم است ، از خود او بگير » .

مجله توشه با تاليف سيدفريد قاسمي در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 17000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 4 اسفند 1389 - 13:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری