شنبه 27 دی 1399 - 3:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

نيما نوربخش

 

باغي در ميان کوير

 

 

 نگاهي به معماري باغ فين کاشان


باغ فين حدود قرن 16 ميلادي بنا شده است.شکل کنوني اين باغ در دوران شاه عباس اول(1578-1629) ميلادي ساخته شده است و توسط فتحعلي شاه قاجار مجددا بازسازي شده است.

اين باغ به سبک باغهاي سنتي ايراني و به صورت 4 باغ ساخته شده است.باغي که توسط مستطيل بزرگي از درختان و درختچه ها و ستونها و ديوارهاي بلند احاطه شده است.

هرچند اين باغ سرسبز است اما بيابان وسيعي آن را فرا گرفته است. آبي که درون اين باغ جاري است از کوههاي کرکس در جنوب کاشان سرچشمه گرفته، و توسط قناتي به طول 1.5 کيلومتر به سطح زمين آورده مي شود.از محل اين قنات آب وارد حوض جوشان شده و توسط کانالهايي که مزين به کاشي آبي رنگ است به سراسر باغ مي رسد.  از درون زير زمين فشار کافي اعمال مي شود تا آب بتواند به صورت فواره هاي کوچکي جريان پيدا کند.

از لحاظ درختکاري هريک از مناطق باغ داراي ميدان هايي است که پوشيده از درختان سرو مي باشد.درختان ميوه بادام، سيب، گيلاس و هلو هم در اين باغ وجود دارند. گلهايي مانند سوسن، نسترن، گل محمدي، ياسمن، تاج خروس، ميخک، نرگس، بنفشه و لاله هم در اين باغ به چشم مي خورند.          

در پلان اصلي باغ حمام فين کاشان قرار دارد که محل قتلگاه امير کبير است.                                                                                                            

موزه ملي باغ فين کاشان

 در باغ فين ترکيبي از ويژگيهاي معماري صفوي و قاجار به چشم مي خورد.اين باغ يکي از زيباترين و قديمي ترين باغهاي ايراني از لحاظ موقعيت مکاني، آبشار هاي طبيعي(که به چشمه سليمان معروفند) به شمار مي آيد. درختان کهن و نهرهاي بيشمار آب از ويژگيهاي منحصر به فرد اين باغ هستند.

موزه باغ فين در قسمت  غربي اين باغ واقع است.اين ساختمان مشتمل بر تالار هاي بزرگ و کوچک و زير بناي وسيعي مي باشد.اين مجموعه داراي ويژگيهاي معماري،مردم شناسي و صنايع دستي منحصر به فردي است. ويژگيهاي معماري آن در تپه سيلک کاشان،زيگورات چغازنبيل،حسنلو ،خوروين و لرستان هم قابل مشاهده است.

اين بنا در سال 1968 ميلادي با 900 متر مربع زير بنا ساخته شده است و هريک از ويژگيهاي معماري آن مبين فرهنگ و تمدن ايراني در مقاطع تاريخي مختلفي مي باشد.

تاريخچه باغ فين کاشان

اين باغ در دوران صفويه بنا نهاده شده است.در بعضي منابع ذکر شده که قبلا مکان ديگري به اين نام وجود داشته و بعدا قرار شده که باغ کنوني به اين نام خوانده شود. اما هيچ مدرک روشني دال بر اين موضوع  به دست نيامده است.

ساختار کنوني اين باغ تحت فرمان شاه عباس اول (1571-1629) ميلادي به عنوان باغي سنتي در نزديک دهکده فين در چند مايلي جنوب غربي کاشان ساخته شده است.در زمان صفويه اين باغ تحت اوامر شاه عباس دوم مجددا ترميم شد. همچنين در زمان سلطنت فتحعلي شاه قاجار  تغييراتي اساسي در اين باغ انجام شد و باغ گسترش پيدا کرد.

اين باغ در طي قرون مختلف تا سال 1935 ميلادي در معرض آسيبهاي فراواني قرار گرفت و در همين سال در فهرست داراييهاي ملي ايران قرار گرفت. همچنين در تاريخ 8 سپتامبر 2007 اين باغ در ليست آثار و گنجينه هاي جهاني سازمان يونسکو قرار گرفت.

ساختمان باغ

اين باغ مساحتي به وسعت 2.3 هکتار را شامل مي شود که از يک حياط مرکزي و 4 برج مدور تشکيل شده است. مانند بسياري از انواع باغهاي ايراني که همزمان با باغ فين کاشان بنا شده اند، اين باغ داراي فواره هاي فراواني مي باشد. اين فواره ها و چشمه ها که سرچشمه آن به تپه اي در پشت باغ مي رسد داراي آبي با فشار قوي به حدي است، که نيازي به فواره هاي مصنوعي حس نمي شود.در اين باغ درختان سرو فراواني به چشم مي خورد و ترکيبي از معماري دوران صفويه، زنديه و قاجار در آن قابل تشخيص است.

تاريخچه کوتاهي از شهر کاشان

کاشان با جمعيتي بالغ بر 359،272 هزار نفر (آمار گيري سال 2005 ميلادي) از شهرهاي استان اصفهان به شمار مي رود. ريشه نام اين شهر از کلمه کاسيان گرفته شده که جزو  ساکنان اوليه اين شهر بودند که هنوز مي توان بقاياي زندگي آنان را در تپه سيلک کاشان پيدا کرد. بعدها نام کاشان به کاشيان تبديل شد که نمايانگر هنر کاشيکاري اين شهر مي باشد.کاشان اولين واحه بزرگي است که در جاده قم-کرمان واقع شده و در نزديکي بيابانهاي مرکزي ايران قرار دارد. جذابيت عمده اين شهر به علت تضاد ميان گستره وسيع آفتاب سوزان بيابان و سرسبزي اين واحه مي باشد.

ترجمه:غزال حسين زاده

 

 

 

 

چهارشنبه 4 اسفند 1389 - 13:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری