شنبه 10 خرداد 1399 - 19:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بهمن در سوره مهر

 

 

انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در ماه بهمن سال جاري اكثريت آثار خود را به موضوع انقلاب اسلامي اختصاص داد. همچنين ناشران ايراني در مجموع از 16 تا 22 بهمن، 268 عنوان كتاب كودك و نوجوان روانه بازار نشر كرده‌اند كه از ميان 268 كتاب كودك و نوجوان منتشر شده در سومين هفته بهمن، 216 كتاب تاليف و 52 عنوان ترجمه است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، انتشارات سوه مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، توانسته در بهمن جاري براي كودكان و نوجوانان داستان هايي همچون «مثل رود پرخروش» را به چاپ برساند.  كتاب داستان «مثل رود پر خروش» درباره روزهاي ابتدايي جنگ تحميلي و چگونگي رويارويي نوجوانان با جنگ است و زندگي پسر نوجواني را به تصوير كشيده كه به تهيه خبر درباره جنگ و در حاشيه جبهه پرداخته است.

در قسمتي از اين کتاب آمده است: «بر سرعت قدم هايم مي افزايم. بايد زودتر خودم را به نمايندگي برسانم. همه خبرها آنجاست. حتما آقاي غلامي هم آنجاست. صبح هنوز آفتاب نزده بود که بابا از خانه بيرون زد. رو به مادر کردم و گفتم: بابا کجا رفت؟ مادر گفت: «نمي دانم حتما براي روزنامه ها رفت. امروز خبرها مهم است.» اين كتاب براي نخستين‌بار در سال 1380 منتشر و در بهمن سال جاري هم تجديد چاپ شد.

چاپ سوم «بادهاي برفي» هم يكي ديگر از كتاب هاي به چاپ رسيده است كه خاطرات سروان عراقي، «احمد غانم‌الربيعي» از دوران تحصيل در دانشكده نظامي، ظلم‌هايي كه در دانشكده بر دانشجويان ‌شده و سپس وقايع جنگ‌تحميلي را بازگو مي كند.

اين كتاب ترجمه شده در فصل‌هاي مختلف به خاطرات احمد‌غانم پيش ازجنگ، مأموريت ويژه وي در لشگر سوم، حمله به شهر مهران، خرمشهر و پرده برداشتن از جنايات و كشتن نوزادان در اين شهر مي‌پردازد و با پناهنده شدن احمد غانم به عربستان و ايران پرونده اين كتاب پايان مي پذيرد.

برگزاري مراسم رونمايي از سه رمان «فصل کبوتر»، «تفنگ پدر بر بام هاي تهران» و «گلسنگ» در فرهنگسراي رسانه که در دومين دوره جشنواره داستان انقلاب هم برگزيده شده بودند از ديگر آثار به چاپ رسيده در انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است

رمان اجتماعي «فصل کبوتر» درمورد فضاي پيش از انقلاب است و به مبارزات شخصيت هاي اصلي آن در سال هاي 55 و56  مي پردازد. موضوع «فصل کبوتر» درباره جواني است که زندگي عادي دارد و بعد در پي آشنايي با دانشجويي وارد مبارزات مي شود.
كتاب «گل‌سنگ» حکايت مأموريت سري اعضاي ساواک براي يافتن شخص رابطي است که اعلاميه‌هاي امام خميني(ره) را در بين کسبه بازار توزيع مي‌کند. گل سنگ، نوشته سيد هاشم حسيني به مرور وقايع سال هاي پاياني حکومت پهلوي و آغاز انقلاب اسلامي مي‌پردازد.

«تفنگ پدر بر بام هاي تهران» نوشته حسن بهرامي نيز درباره چند جوان دانشجو است، يکي از اين جوان ها از استان کهکيلويه و بوير احمد آمده است. پس از مدتي از اين شيوه مبارزه خسته مي شود و عازم محل سکونت خودشان مي کند و تفنگي که پدرش براي شکار حيوانات استفاده مي کرده را بر مي دارد و با خود به تهران مي آورد و... .

يكي ديگر از كتاب هاي منتشر شده در بهمن جاري كتاب «چقدر حرف نمي زند» نام دارد كه شامل 20 داستان برگزيده از نويسندگان مختلف است که درباره انقلاب اسلامي نوشته اند.

«ساواکي» نوشته فريبا انيسي، «خشت هاي سياه حياط سيد» نوشته وحيد آقا کرمي، «فرشته» نوشته منير السادات موسوي، «فصل خوب خرمالو» از معصومه عيوضي، «رويا» و «رند عالم سوز» از فرخنده حق شنو، «رد هواپيماي امام» نوشته حسن بهرامي، «گاردي ها» نوشته مرضيه شوشتري، «کلاه پهلوي» نوشته کامران جباري، «سرخ چون سنگ فرش خيابان 15 خرداد» نوشته علي الله سليمي تعدادي از داستان هاي اين کتاب است.
همچنين، داستان «چقدر حرف نمي زند» از هاجر هدايت، «مرد بالاي پله ها» نوشته مريم محمدي، «تنديس امام» از رقيه شاهيوند، «بانوي زير آب» و «سرباز سفيد» از مجيد پورولي کلشتري، «آش پشت پا» از کبري زارع پاکدل، «نوشته روي ديوار» از سيد ناصر هاشمي، «عاشقانه هاي سپيد» نوشته بهاره اله بخشي، «لباس قرمز» نوشته وحيد رمضان پور و «شرکت در يک قتل دسته جمعي» نوشته تيمور آقا محمدي داستان هاي ديگر آمده در اين کتاب نام دارند.

کتاب «شاهنشاه در کوچه دلگشا» محمدعلي علومي  هم از ديگر كتاب هاي منتشر شده در اين انتشارات ويژه بهمن ماه است که درباره وقايع تاريخ معاصر و حکايت رفتن شاه با لباس مبدل به کرمان سخن مي گويد.

همچنين، جلد سيزدهم  روزشمار انقلاب اسلامي از ديگر كتاب هاي منتشر شده در ان باره است كه 4 روز نخست ماه بهمن و وقايعي همچون استعفاي جلال‌الدين تهراني، رفتن او به فرانسه و ديدارش با حضرت امام خميني(ره) در نوفل لوشاتو، آزادي زندانيان سياسي در سراسر کشور، تشکيل کميته استقبال از امام خميني (ره) و فعاليت‌هايش، آماده‌سازي کشور براي بازگشت رهبر انقلاب، ديدار خبرنگاران کيهان و اطلاعات با امام، ادامه تظاهرات در شهرهاي مختلف، دولت بختيار و اقداماتش عليه مردم و ... را مرور و روايت مي کند.

چاپ دوم «يک مرد يک زندگي» هم  كتاب ديگري است كه در انتشارات سوره مهر در اوايل بهمن ماه سال جاري به چاپ دوم رسيد. اين کتاب شامل 10 داستان کوتاه کوتاه از زندگي شهيد نظرنژاد است که بر اساس خاطرات خانواده و همرزمان وي و براي گروه سني نوجوانان نوشته شده‌ است.

گفتني است، انتشارات سوه مهر در كنار كتاب، به انتشار نشريه مهر در راستاي انقلاب اسلامي هم اقدام كرده است.

 

 

سه‌شنبه 3 اسفند 1389 - 14:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری