دوشنبه 23 تير 1399 - 22:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتاب مصور؛ به تصوير كشيدن فرهنگ است

 

 

 

نقاشي قهوه خانه اي، استفاده از قدرت تصوير از سوي هنرمنداني است كه با بهره جستن از هنرهاي بومي و سنتي افسانه هاي بومي و ملي را در دل مخاطبين خود زنده نگاه مي دارند. بي ترديد اين سبك از نقاشي به فراخور نيازهاي هنري و فناوري مي تواند پاسخگوي خوبي براي علاقمندان باشد. امروزه نيز اين  سبك از نقاشي مي تواند بازخوردهاي مثبتي در محدوده هاي جغرافيايي و جمعيتي محدود داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،‌ نقاشي قهوه خانه اي را مي توان از جهت محتوي به ملي، بومي و مذهبي تقسيم كرد. ملي که بر گرفته از ادبيات و حماسه هاي ملي ايران است؛ بومي و سنتي که بر گرفته از رسم ها و آشتي هاي رايج در بين عوام و اقوام ايراني، و مذهبي که بازتابي از روايت ها، احاديث و داستاني و حماسه هاي اسلامي است.

امروزه با پيشرفت فناوري و تكنولوژي مي توان شاهد به چاپ رسيدن كتاب هاي مصور با توجه به اين سه محتوا بود. كتاب هاي مصور همراه با لوح هاي فشرده كه جايگرين شخصيت روايت كننده در كنار نقاشي هاي قهوه خانه اي مي تواند باشد.

كتاب هاي مصور مي تواند افزون بر زنده نگاهداشتن حكايت هاي كهن و افسانه اي، به حفظ، انتقال، ترويج و تعميق ارزش ها و هنجارهاي حاكم بر فرهنگ ملي كمك شايان توجه اي كند. از سوي ديگر متوليان فرهنگي مي توانند از اين فرصت استفاده نموده و به خلق شخصيت هاي بين المللي بپردازند.

امروزه در هند متوليان فرهنگي مجمع كتاب مصور را راه اندازي كرده اند «تجربه كتاب مصور در هند پس از ده سال ركورد و سكون به نظر مي‌رسد در حال ورود به عرصه جديدي از توجه و خلاقيت است و نسل جديد كه با داستان‌هاي مصور عمر چيترا خاتا بزرگ شده اند كه بر اسطوره‌هاي هندي تمركز دارد، از روايت‌هاي تاريخي و باستاني فولكلوريك جديد لذت مي‌برند.»
ترويج اين هنر مي تواند به جهت اقتصادي براي صاحبان اين صنعت نيز درآمدزا باشد. امروزه انتشار كتاب مصور در سراسر جهان توانسته است همچون كتاب مصور «سوپرمن» منافع اقتصادي بيشماري را به جيب توليدكنندگان سرازير كند. اين تجربه در كشور هند هم نتايج مثبتي را در پي داشته است. «به گفته جاتين وارما مدير اين مجمع دو روزه، پويايي اقتصادي اخير هند موجب شده تا به اين فرهنگ جوان و هنر زيرزميني توجه بيشتري شود. به گفته او شمار هنرمنداني كه در زمينه كتاب‌هاي مصور كار مي‌كنند رشد كرده و رمان‌هاي جديد گرافيكي در حال انتشارند و كتاب‌فروشان و ناشران از اين امر به هيجان آمده‌اند.»

اين امر مي تواند با شيوع يافتن در ميان كودكان و نوجوانان به فرهنگ سازي و نهادينه كردن ارزش‌ها و هنجارهاي فرهنگي در كشور با استفاده از اسطوره هاي ملي  بپردازد. زيرا هميشه ساكنان يك مرز جغرافيايي علاقمند به شنيدن و گفتن از حكايت و افسانه هاي خودي هستند اگر اين امر را در ادبيات شفاهي و مكتوب به جا مانده و به روز شده و راه يافته به صنايعي همچون بازيهاي كامپيوتري، فلش كارت و... ببيند مي تواند به تعميق آموزه هاي دريافتي و الگوسازي از آنها بپردازد. چرا كه نوجوان در اين دوره علاقمند است كه با الگوبرداري از قهرمانان، به شبيه سازي بپردازد.

چندي پيش براي نخستين بار داستان هاي شاهنامه به كوشش سه ايراني- آمريکايي به صورت کتاب هاي مصور تخيلي (کاميک) در قالبي معاصر (مدرن)از سوي انتشارات معتبر "هايپرورکز" منتشر شده و در اختيار نوجوانان، جوانان و ساير علاقه مندان ايراني و غير ايراني در سرتاسر دنيا قرار گرفت. فردوسي بيش از ۱۰۰۰ سال پيش در «شاهنامه»‌ داستان حماسي نبرد حق و باطل، نبرد پهلوان اسطوره اي رستم با «ديو سفيد» و دشمنان ايران زمين، و پيروزي ايرانيان بر اهريمنان را به زيبايي نگاشته است. حال اگر اين آثار با محتوايي معتبر در اختيار علاقمندان قرار گيرد، مي تواند ضمن ترويج فرهنگ مقاومت در برابر بيگانگان و متجاوزان به  اين مرز و بوم به ارائه الگوي مطلوب در ميان مخاطبان بينجامد.

در صورت برنامه ريزي و فراهم كردن مقدمات لازم مي توان از شخصيت هاي مذهبي، ملي و تاريخي و اسطوره اي كه در ادبيات فارسي بي شمار است، استفاده بهينه را برد. بهرحال لازم است متوليان فرهنگي از فرصت هايي كه نسل هاي پيشين ما در اختيارمان قرار مي دهد استفاده كنيم و به تعامل و تبادل فرهنگي با ديگر فرهنگ هاي حاضر درجهان بپردازيم.

اميد است، توليد كتاب هاي مصور در كشور همراه با برنامه ريزي در كشور پيش رفته و به توسعه فرهنگي در عرصه هاي ملي و بين المللي بيانجامد.

 

 

سه‌شنبه 3 اسفند 1389 - 14:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری