شنبه 17 خرداد 1399 - 17:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

اكنون زمان عمل است

 

همت والاي انسان مسلمان همين است كه در همه عرصه‌ها به بهترين‌ها دست پيدا كند.

(مقام معظم رهبري «مدظله العالي»)

در شرايط فعلي «بهره‌وري» به صورت يك ديدگاه مطرح مي‌شود. در اين ديدگاه انسان به عقيده و باوري مي‌رسد كه مي‌تواند كارها و وظايفش را هر روز بهتر از روز قبل انجام دهد و براي تحقق اين باور تلاش مي‌كند. در اين ديدگاه مفهوم بهره‌وري كه همان استفاده كارآمد از منابع براي دستيابي به هدف است در ارتباط با اراده انسان قرار مي‌گيرد و در نتيجه آن، تفكر بهره‌وري حاصل شده و تكامل مي‌يابد و به فعاليت‌هايي سيستماتيك و علمي تبديل مي‌شود و حركت بهره‌وري را بوجود مي‌آورد.

وقتي فرآيند فوق براي فرد تحقق مي‌يابد، همواره حركت‌هاي هدف‌دار و مؤثر در فعاليت‌هاي او مشاهده مي‌شود. او داراي ذهنيتي مي‌شود كه زندگي در وضعيتي ثابت و بدون پيشرفت و رشد برايش امكان‌پذير نيست. به همين صورت تفكر و به دنبال آن حركت بهره‌وري براي يك سازمان نيز حاصل مي‌شود. سازماني كه حركت بهره‌وري در آن شروع شود، داراي نظام و مكانيز مي‌خواهد شد كه به طور پيوسته تلاش‌هايي در راه انطباق فعاليت‌هاي توليدي يا خدماتي با شرايطي كه دائماً در حال تغيير است صورت خواهد داد.

فلسفه «بهبود پيوسته» يا «بهبود مداوم» يا «بهبود مستمر» و يا «كايزن» كه امروزه به عنوان يك نظام مديريتي موفق به كار گرفته مي‌شود حاصل تحقق تفكر و حركت بهره‌وري است.

وقتي بهره‌وري از اين ديدگاه مورد توجه قرار مي‌گيرد، پرداختن به آن تنها وظيفه متخصصين و كارشناسان نخواهد بود بلكه هر كس به عنوان جزئي از وظيفه روزمره خود، به فكر بهتر كردن وضعيت جاري در حوزه كاري خود خواهد بود.

وقتي تلاش براي بهبود و ارتقاء بهره‌وري وظيفه همه افراد مي‌شود، منظور اين نيست كه صرفاً با طرح اين مسأله به صورت يك شعار انتظار داشته باشيم كه همه افراد خود را درگير فعاليت‌هاي ارتقاء بهره‌وري كنند بلكه برعكس اين خطر وجود دارد كه چيزي كه وظيفه همه است را هيچكس به عهده نگيرد.

حركت بهره‌وري بايد با برنامه‌ريزي دقق و حساب شده و جامع شروع شود. اجراي صبورانه چنين برنامه‌اي موجب رشد تفكر بهره‌وري در كاركنان خواهد شد و كم‌كم وضعيتي پيش مي‌آيد كه افراد از انجام فعاليت‌هاي بهبود لذت مي‌برند و انگيزه چشيدن شيريني نتايج، آن‌ها را به بهبود بيشتر ترغيب مي‌كند.

علي‌ايحال صحبت درباره بهره‌وري، يك چيز است و عملي كردن آن چيز ديگري. به نظر مي‌رسد برخي افراد از صحبت درباره بهره‌وري بيشتر لذت مي‌برند تا از دست‌يابي به آن.

آن‌ها زمزمه دستيابي به بهره‌وري را سر مي‌دهند، اما هيچگاه دست به اقدام و عمل نمي‌زنند.

«دانستن كافي نيست، بايد اقدام كرد. خواستن كافي نيست، بايد كاري كرد.»

گوته

 

 

يكشنبه 1 اسفند 1389 - 13:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری