سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

خاطرات سيدكاظم اكرمي

 

 

 خاطرات سيدكاظم اكرمي

به كوشش مسعود كرميان ، جواد كامور بخشايش

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 2500 نسخه

ناشر : سوره مهر وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

 

كتاب حاضر در پنج فصل به زندگي سيدكاظم اكرمي با عناوين تحصيل و ازدواج ، مبارزات سياسي ، دستگيري و زندان همراهي با انقلاب اسلامي و از وزارت آموزش و پرورش تا رياست دانشگاه مي‌پردازد . سيد كاظم اكرمي در سال 1319 درهمدان متولد شد و در سال 1338 از دبيرستان دارالفنون تهران با كسب رتبه اول در رشته ادبي ديپلم گرفت . در سال 1342 ليسانس گرفت و دبير دبيرستان‌هاي همدان شد . چهارسال بعد ، دوباره به دانشسراي عالي بازگشت و ادامه تحصيل داد و پس از دريافت فوق ليسانس در رشته مشاوره و راهنمايي در 1348 به تدريس در مراكز تربيت معلم پرداخت .

همراهي با نهضت امام خميني‌(ره) از سال 1342 و ملاقات با ايشان بعنوان نماينده دانشجويان دانشسراي عالي همراه با نمايندگان دانشجويان ساير دانشگاه‌هاي تهران در همان سال ، بعنوان آغاز فعاليت‌هاي سياسي – مذهبي وي به شمار مي‌رود . وي در سال 1351 توسط ساواك دستگير و تا نيمه شهريور 1356 جمعا ً به مدت 52 ماه محبوس بود . اكرمي در سال 1358 با راي مردم استان همدان بعنوان نماينده مجلس خبرگان تدوين قانون اساسي برگزيده شد . در سال 1360 بعنوان نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ همدان به دور اول مجلس شوراي اسلامي راه يافت . در سال 1363 با دعوت رييس جمهور وقت ( حضرت آيت‌ الله خامنه‌اي ) بعنوان وزير آموزش و پرورش به مجلس معرفي و پس از كسب راي اعتماد تا سال 1367 مسئوليت اين وزارتخانه را عهده‌دار شد . سيدكاظم اكرمي از سال 1376 تاكنون در دانشگاه‌هاي تهران ، تربيت معلم ، علامه طباطبايي ، امام حسين و شاهد به تدريس در دوره‌هاي دكتري ، كارشناسي ارشد و كارشناسي پرداخته است . او در حال حاضر ، رياست مجتمع آموزش عالي ارشاد دماوند را بر عهده دارد . مسعود كرميان و جواد كامور بخشايش در اين كتاب فراز و فرودهاي زندگاني سيدكاظم اكرمي را براي خوانندگان  بازگو مي‌كنند.

فصل اول كتاب حاضر دوران زندگي سيدكاظم اكرمي را ذيل عناوين كودكي و نوجواني ، دوران تحصيل ، تحصيل در دوره كارشناسي ارشد ، تحصيل در دوره دكتري ، تحصيلات حوزوي ، ازدواج و ملاقات با امام ( ره ) را بازگو مي‌كند . در بخش دوران كودكي از زبان سيدكاظم اكرمي ‌مي‌خوانيم كه : " ميهن‌دوستي و ضديت با ستمگران را هم در آغاز از زندگي پدرم آموختم . او همواره از ترور ميرزاده عشقي ، شاعر آزاديخواه ، بدست عمال رضاخان با اندوه فراوان ياد مي‌كرد . از سيدحسن مدرس ميرزا و كوچك خان جنگلي هم بعنوان شخصيت‌هاي بزرگ نام مي‌برد . در دوره نهضت ملي به رهبري آيت‌اله كاشاني و مرحوم دكتر مصدق ، شب‌هاي دوشنبه در منزل مادربزرگ مادري‌ام روضه‌اي برپا مي‌شد و مرحوم حسين عندليب‌زاده ، واعظ معروف آن روز همدان و مرحوم سيدعلي اصغر ابطحي براي سخنراني به آن منزل مي‌آمدند . "

اكرمي از سال 1368 تا اواخر اسفند 1373 دوره دكتراي خود را گذرانيد و با رساله‌اي تحت عنوان " ارائه يك الگوي نظري درباره برنامه درسي ‍، بينش اسلامي دوره متوسطه " موفق به اخذ درجه دكتري مي‌شود . از جمله استادان سيد كاظم اكرمي در اين دوره مي‌توان از علامه فقيد محمدتقي جعفري ، دكتر علي شريعمتداري ، دكتر علي قائمي ، دكتر كيامنش ، دكتر بهرنگي ، دكتر عسگريان و دكتر كشاورز اشاره كرد .

عاشوراي سال 1342، پانزده خرداد 1342 ، مطهري و كتاب غرب‌زدگي جلال ، تراب حق‌شناس ، دادگاه نهضت آزادي بازگشت به همدان ، درباره علامه جعفري ، ذكري از آيت‌اله طالقاني ، تداوم جلسات در همدان ،‌ موضوعاتي هستند كه در آنها به دوران مبارزات سياسي سيدكاظم اكرمي پرداخته مي‌شود . اكرمي درباره آيت‌الله طالقاني اينگونه نقل خاطره مي‌كند :" در خصوص آيت‌الله طالقاني بايد عرض كنم كه ايشان با آن مقام علمي و مبارزاتي عظيم و بزرگي كه داشتند در سالهايي كه دانشجو و در تهران بودم و در مسجد هدايت خدمت ايشان مي‌رسيدم ، هر گاه مرا مي‌ديد مي‌گفت كه اگر به همدان مي‌روي سلام مرا به مرحوم آخوند ملاعلي همداني برسان . چون من شاگرد ايشان بوده‌ام ، اين كار براي من كه در آن موقع جوان بودم يك درس اخلاق بود . شخصيتي با آن عظمت در مقابل استاد خود چقدر متواضع بود . "

سيدكاظم اكرمي بعلت فعاليت‌ها و مبارزات سياسي خود مورد سوء ظن رژيم طاغوت قرار گرفته و حدود 52 ماه را در زندان‌هاي اين رژيم در حبس مي‌گذراند . خاطرات اكرمي از اين دوران در كتاب حاضر ذيل موضوعاتي همچون اخراج از تربيت معلم ، دستگيري اول و دوم ، زندان قصر ، زندان كميته ، با دكتر شريعتي در زندان ، بايكوت در بازگشت به زندان قصر ، يادي از همرزمان ، سراب آزادي در زندان اوين ، رهايي از زندان و شتاب حركت‌هاي انقلابي بيان مي‌شود " روز 15 شهريور 1356 ما را با ماشين جلوي هتل اوين آوردند و پياده كردند و گفتند كه آزاديد ، برويد پي كارتان . من كت و شلواري چروك به تن ، يك جفت دمپايي زندان به پا و كيسه لوازم شخصي بر دوش داشتم ، با محاسني نسبتا ً بلند و نامرتب . به دليل وضعيت سختي كه حاكم بود اقوام و دوستان بسيار كمي به ديدنم آمدند . بعد از يكي دو روز ، با احتياط سراغ دوستان و آشنايان را گرفتم . "

فصل پنجم كتاب حاضر به همراهي سيدكاظم اكرمي با انقلاب اسلامي بعد از دوران مبارزات و پيروزي آن مي‌پردازد . اكرمي در خاطرات خود از اين همراهي به مسائل روز آنزمان كشور پرداخته و از ديدگاه خود مهم‌ترين آنها را بيان مي‌كند . مجلس خبرگان قانون اساسي ، بحث پرچم ، يادي از آيت‌اله دكتر بهشتي ، با آقاي بني‌صدر ، گفت و گو با مسئولان سازمان ، يادي از شهيد دكتر مفتح ، حادثه هفتم تير ، نمايندگي مجلس شوراي اسلامي ، چند تذكر كلي به مجلس و دولت ، استيضاح وزير كشور از جمله موضوعات مهم طرح شده در اين فصل كتاب مي‌باشد .

" بنده در تيرماه 1360 پس از حادثه بسيار دلخراش  هفتم تير وارد مجلس شوراي اسلامي شدم . ورود من به مجلس شوراي اسلامي با اولين روزهاي نخست‌وزيري مرحوم دكتر باهنر همزمان بود . روزي به دفتر نخست‌وزيري رفتم و گفتم به آقاي نخست وزير بگوييد كه اكرمي مي‌خواهد با شما مشورتي بكند . گفتند امروز روز دوم نخست‌وزيري ايشان است و آقاي باهنر خيلي كار دارد . اما اين بزرگوار چون در مدرسه انبياء تربيت شده بود اجازه ملاقات را دادند . "

وزارت آموزش و پرورش ، طرح تغيير بنيادي آموزش و پرورش ، داستان تاسيس مدارس غيرانتفاعي ، اقدامان بنيادي دوره وزارت ، اهم مشكلات آموزش و پرورش در آن روزگار ، سه خاطره از برخورد با نمايندگان مجلس با وزارت ، خاطره‌اي از آقاي قرائتي ، خاطرات جنگ ، رياست دانشگاه تربيت معلم ، مديريت گروه علوم تربيتي پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي و شركت در هيات مديره كانون زندانيان سياسي مسلمان قبل از انقلاب بخش‌هاي مختلف فصل پنجم كتاب خاطرات سيد كاظم اكرمي مي‌باشد كه او در اين بخش‌ها به طرح مهم‌ترين مسائلي كه در كشور در زمان تصدي مسوليت او در جريان بوده است مي‌پردازد .

اكرمي مشكلات آموزش و پرورش در آن روزگار را اينچنين مطرح مي‌كند :

" از مشكلات دايمي آموزش و پرورش كمي حقوق معلمان بوده و هست . به ياد دارم روزي يكي از معاونان ادارات كل استا‌ن‌ها دست‌هاي خود را نشان داد و گفت فلاني من در كرج مشغول ساختن خانه‌اي هستم و خودم همپاي كارگران كار مي‌كنم و چنان كه ملاحظه مي‌كني دست‌هايم به شدت تاول زده است . در استان‌ها هم كه مي‌رفتم گاهي اين گله‌ها بود ، اما با توجه به جنگ و مشكلات ناشي از آن‌ ، معلمان عزيز تحمل مي‌كردند . بنده سه بار مشكلات معلمان عزيز را در دولت مطرح كردم و گاهي گفتم يك دبير ليسانس اين حق را دارد كه بپرسد فرق او با ليسانس‌هاي وزارت نفت ، كه در تهران زندگي مي‌كنند ، چيست ؟ "

سيد كاظم اكرمي در اين بخش خاطره‌اي از آقاي قرائتي را به اين مضمون بيان مي‌كند :

" بيش از يك سال و اندي از وزارت من در آموزش و پرورش گذشته بود كه شبي آقاي قرائتي به منزل آمد و به گوشه اتاق پذيرايي رفت و نشست ، اما گويي مسئله خاصي را مي‌خواست بيان كند . نمي‌دانم فرصت شد كه يك چاي براي ايشان بياورم يا نه كه عباي خود را گشود مقدار زيادي پول به بنده ارائه كرد و گفت اين مبلغي است كه من خودم را مالك آن نمي‌دانم . گفتم چطور ؟ گفت زمان جناب آقاي پرورش و اين مدت كه با شما كار كرده‌ام ، گاهي ديرتر از ساعت مقرر به نهضت سوادآموزي رسيده‌ام و گاهي به علت جلسات سخنراني زودتر محل كار را ترك كرده‌ام و گرفتن اين پول را شرعي نمي‌دانم . اين پول در اختيار تو باشد كه مسئول وزارتخانه‌اي . "

سيد كاظم اكرمي از اوايل مهر 1377 بعنوان رييس دانشگاه تربيت معلم به شواريعالي انقلاب فرهنگي معرفي مي‌شود . به گفته اكرمي در مدت تصدي مسئوليت تلاش‌هايي براي حل مشكلات دانشگاه انجام شد . در مدت چهار سال چند دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتري جديد به دوره‌هاي تحصيلي اضافه مي‌شود . اتصال دانشگاه به شبكه اينترنت ، تغيير و تكميل وضع كتابخانه‌ در بخش حصارك كرج ، خريد ساختمان يازده طبقه اداري تهران ، تخليه سه خوابگاه متصرفي در دهكده ( محل فعلي دانشگاه علامه طباطبايي ) از جنگ زدگان ، خريد ساختمان براي زائران دانشگاهي در مشهد از جمله اقدامات سيدكاظم اكرمي بر دانشگاه تربيت معلم است .

خاطرات سيدكاظم اكرمي به كوشش مسعود كرميان و جواد كامور بخشايش در چاپ اول خود با تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 33000ريال توسط انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي انتشار يافته است .

 

 

 

 

يكشنبه 1 اسفند 1389 - 10:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری