شنبه 14 تير 1399 - 3:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نگاه رسانه‌اي رهبر معظم انقلاب بي‌بديل است

 

گزارش اولين همايش ملي ارتباطات ديني


رئيس سازمان تبليغات اسلامي گفت: نگاه فقهي رهبر معظم انقلاب در عرصه ارتباطات و رسانه و ديگر عرصه‌ها بي‌بديل است. مبلغين و فعالان عرصه رسانه و ارتباطات براي پيشبرد برنامه‌هاي خود از اين رويكرد استفاده كنند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در ابتداي سخنان خود در بيان تعريف ارتباطات به مخاطبان اولين همايش ملي ارتباطات ديني، گفت: كيفيت خوب انتقال پيام ديني به مخاطبان جهاني مراد ما از تعريف ارتباطات است كه به گمان من دو نگاه را مي‌طلبد يك نگاه به سبك و سياق و روش‌هاي ارتباطات سنتي خودمان كه دقيق‌ترين و نافذترين پيام رخ به رخ را از آن دريافت مي‌كنيم.

 وي افزود: منبر و خطابه كه در زمان‌هاي گذشته از سوي دانشمندان، فضلا و علما ارائه مي‌شد براي حضور در عرصه كنوني، بايست كيفيت و محتواي آن‌ها با زمان مطابقت يابد.

دكتر مهدي خاموشي بااشاره به محتواي منابر و خطابه‌هاي مرحوم فلسفي، گفت: بايد خطبا و وعاظ جامعه فعلي ما يك نگاه دقيق به اين فن داشته باشند، من از كودكي در محافل سخنراني مرحوم فلسفي حضور داشتم. وي هنرمندانه محتوا را بسته بندي مي‌كرد و مخاطب بهره كافي را مي‌برد چرا كه استخدام هنر در زبان را در دست داشتند. ما بايد تكنيك گذشتگان را بروزرساني كرده و از فن خطابه، شعر، دسته‌بندي مطالب، موجزگويي و پرهيز از اطناب استفاده كنيم.

وي با اشاره به تاثيرعلميت خطيب و سخنران بر مخاطب، عنوان كرد: در نگاه دوم مي توانيم از تبليغات سنتي هم  يك گام فراتر بگذاريم. بعد از مدتي مفهوم تله آمد و منظور اين بود كه از انتقال پيام به مخاطب حضوري جلوتر برويم. وقتي مي‌خواهيم مفهوم را در فضاي مجازي مطرح كنيم معني اين كار يك عدد 1 و مقابلش بي‌نهايت صفر است كه من معتقدم بايد بر اين مسئله بسيار تفكر كنيم؛ زيرا فقط توليد مهم نيست بلكه بايد اين معنا و مفهوم را محقق كنيم.

خاموشي در ادامه با مطرح كردن سوال «براي قرار گرفتن در ميدان اصلي تبادل اطلاعاتي چه مكانيسمي را بايد دنبال كرد؟» گفت: ما بايد براي وارد شدن به فضاي جديد ضرورت‌هاي حضور در فضاي مجازي را بدانيم. برخي بر اين تصورند كه مي‌توان با استفاده از فضاي مجازي پيام خود و اطلاعات را به گوش جهان برسانيم. در حالي كه توجه به چگونگي تشنه كردن مخاطب ضرورت فعلي ما است.

وي افزود:  به نظر مي‌رسد پيشرفت امكانات ارتباطاتي ما را دائم در فضاي جديد وارد مي‌كند. ما در مديريت نبايد از زمان عقب باشيم. ديگر استفاده از ماهواره جايگاه خاص خودش را ندارد؛ حال كه تنها با يك فيبر نوري ده‌ها هزار شبكه در اختيار مخاطبان جهاني قرار مي‌گيرد و با توجه به اين مهم چگونگي مديريت خود را مشخص كنيم.

اين فعال ارشد ديني با اشاره به چگونگي فتح فضاي آينده، گفت: بسياري از ما فكر مي‌كنيم براي انتقال پيام بايد كار كنيم در حالي كه اگر يك سري كارها را انجام ندهيم، پيام ما منتقل مي‌شود. براي نمونه فعاليت بعضي شبكه‌هاي تبليغي تشيع كه اگر يك مخاطب ناآگاه در جهان غرب به تماشاي آن بنشيند، تنها هتك مذاهب ديگر را مي‌بيند و نسبت به تشيع آگاهي درستي پيدا نمي‌كند.

حجت الاسلام خاموشي در پايان سخنانش در اين همايش، گفت: نگاه فقهي رهبر معظم انقلاب در عرصه ارتباطات و رسانه و ديگر عرصه‌ها بي‌بديل است. ما زمينه‌ساز ظهور ولي عصر(عج) خواهيم شد امامي كه جهان بشريت منتظر قدوم او هستند.

 

در ادامه، دبير همايش ملي ارتباطات ديني در ابتداي سخنان خود در اولين همايش ملي ارتباطات ديني، با بيان توضيحي مختصر درباره جايگاه تبليغ در اسلام، بيان كرد: ما در شرايط كنوني جهان با توجه به تغيير و تحولات موجود در عرصه بين‌المللي شاهد موج بيداري در جهان اسلام و اروپا هستيم و انقلاب اسلامي به عنوان پيشتاز حركت بيداري و جنبش‌هاي عدالت‌خواهانه، لازم است بتواند رهبري معنوي را بدست بگيرد و هدايت كند.

دبير همايش ملي ارتباطات ديني؛ حجت‌الاسلام عباس اسكندري، درباره ضرورت تشكيل گروه مطالعات فرهنگ و ارتباطات ديني در پژوهشكده باقرالعلوم، گفت: اين پژوهشكده به منظور تامين نيازها و محتواي لازم براي مجموعه مخاطبين سازمان در سراسر كشور، شكل گرفته است و تاكنون خدمات ارزشمندي در گروه مطالعات فرهنگ و ارتباطات ديني در چهار زيرمجموعه فرهنگ و تمدن، شيوه تبليغ، نقد رويكرد ديني و ارتباطات ديني انجام داده است.

اسكندري در ارتباط با گروه ارتباطات ديني اضافه كرد: اين زيرگروه فعاليت خود را از سال 1387 آغاز كرد كه با توجه به تحولاتي كه در حوزه فرهنگ و تبليغات ديني شاهد هستيم، مي‌بايست مطالعات لازم  را انجام دهد تا برحسب نيازهاي زمان و مخاطبين چاره‌اي انديشيده باشد؛ از اين‌رو هيات علمي را در زير گروه چهارم تشكيل داد.

اين فعال فرهنگ ديني در كشور درباره فعاليت اين هيات علمي افزود: هيات علمي با برگزاري بيست نشست علمي به نتايجي دست يافت كه اين نتايج را در چهار نشست به بحث گذاشت و در پايان تصميم به برگزاري اين همايش ملي ارتباطات ديني گرفت.

وي با توجه به استقبال از اين همايش ملي از سوي اساتيد حوزه و دانشگاه، عنوان كرد: دشمنان ما در كمين نشسته‌اند تا جنبش‌هاي زيادي را بوجود بياورند و ايادي اين استكبار جهاني سعي مي‌كنند فرقه‌هاي معنوي‌گرا را بوجود بياورند تا جامعه جهاني به معرفت زلال و مكتب متعالي اسلام رو نكنند. از اين رو اگر در عرصه فرهنگ و تبليغ پيشقدم نشويم آنها مسير را منحرف مي‌كنند.

وي افزود: در حال حاضر هم فرصت‌هاي بسياري را از دست داده‌ايم و لازم است كساني كه در حوزه تبليغ دين تلاش مي‌كنند ساز وكارهاي لازم را براي رساندن مكتب اسلام به مخاطبان فراهم كنند. اين جامعه جهاني به جد تشنه اين حقايق است و اگر ما نتوانيم ارتباطات صحيح علمي و منطقي با جامعه جهاني ايجاد كنيم عرصه را از دست مي‌دهيم.

دبير همايش ملي ارتباطات ديني، با بيان نقش سازمان تبليغات اسلامي در گسترش فرهنگ ديني در كشور، تصريح كرد: اين سازمان جايگاه  منحصر به فردي پيدا  كرده است. در حال حاضر تقابلي از شيوه‌ها و روش‌هاي تبليغي و ارتباطي با جهان داريم و اگر از منابع موجود استفاده لازم را ببريم موفق‌تر از دشمن خواهيم بود چرا كه توفيق از آن كساني است كه فرهنگ ناب اسلامي را تبليغ مي‌كنند.

يكي از سخنرانان اين نشست، دكتر حسن بنيانيان رييس سابق حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي بود كه با ارائه مقاله خود با عنوان نقش و جايگاه ارتباطات ديني در فرهنگ جامعه پرداخت.

 بنيانيان عنوان كرد: براي تبليغ دين نبايد از نظام هزار و چهارصد ساله سنتي و ديني غافل بود، نظام اصيل ديني و تاريخي ما هم‌افزاست و نبايد اينگونه باشد که مسجد را کنار بگذاريم و فرهنگسرا را جانشين آن بکنيم.

رييس سابق حوزه هنري با اشاره به کارکرد مسجد در تبليغ، گفت: وقتي روحاني، مسجد و نماز در کنار يکديگر باشند تنها جايي است که هيچ قدرتي جز خدا مطرح نمي‌شود. در مسجد است که رابطه بين مردم، حکومت و خدا به وسيله امام جماعت مطرح مي‌شود اگر روحاني در جاي ديگر به فعاليت پرداخت اين رابطه عاطفي و رودررو ديگر نخواهد بود.

بنيانيان با اشاره وسعت مفهوم ارتباط ديني گفت: ارتباط ديني تنها به ارتباط روحانيون با مردم و ارتباط با مساجد و هيئات و غيره محدود نمي‌شود بلکه هر نوع ارتباطي که به انتقال عقيده و فکر و احساس بيانجامد يک نوع ارتباط ديني است.

بنيانيان در پايان با اشاره به ضرورت بازشناسي نظام تبليغي نهفته در درون شيعه گفت: اينکه شيعه در طول زمان توانسته است تفکر خود را گسترش دهد نشان از يک سيستم تبليغي بسيار پيچيده دارد که بايد دوباره بازشناسي شود.

بر اساس اين گزارش، بخش اول اين همايش داراي چهار بخش، شامل همايش تلاوت آياتي چند از قرآن كريم، پخش سرود مقدس جمهوري اسلامي، سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اسكندري، حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي و دكتر حسن بنيانيان بود.

بخش دوم نيز با سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالقاسمي، مجيد كاشاني، علي‌اصغر كيا، اميرمسعود اميرمظاهري و با مديريت اعضاي هيات رئيسه اين بخش به پايان رسيد. هيات رئيسه بخش دوم را حجت‌الاسلام والمسلمين ستاره، سيدابراهيم ابراهيمي و دكتر جواد ناطق‌پور تشكيل مي‌دادند.

همچنين، بخش سوم همايش شامل سخنراني محمود گلزاري، هادي جمشيديان، حجت الاسلام والمسلمين ستاره، سيد ابراهيم ابراهيمي و مجيد توسلي به پايان رسيد كه هيئت رئيسه اين بخش را حجت‌الاسلام و المسلمين احمدي قمي، حسن بنيانيان و منتظر قائم تشكيل مي‌دادند.

در بخش چهارم نيز ابراهيم فياض، غلامرضا لطيفي، رحمان سعيدي و سيدرضا نقيب‌السادات به عنوان سخنران و حجت‌الاسلام و المسلمين اسكندري، محمدرضا رسولي و محمود گلزاري به عنوان هيئت رئيسه حضور داشتند. همچنين، در اولين همايش ارتباطات ديني چهارده مقاله از سوي سخنرانان قرائت شد كه عناوين آن عبارتند از: نقش و جايگاه ارتباطات ديني در فرهنگ جامعه (حسن بنيانيان)، نقش ارزش‌ها و هنجارهاي اجتماعي در شكل‌دهي به ارتباطات ديني (غلامرضا لطيفي)، بررسي نقش ارتباطات ديني در غني‌سازي اوقات فراغت (علي اصغر كيا)، نقش ارتباطات ديني در توسعه ارزش‌هاي اجتماعي‌ (مجيد توسلي)، مولفه‌هاي راهبردي هدايت و تغيير ارتباطات به ارتباطات ديني (مجيدكاشاني)، ريخت‌شناسي رويكردهاي ارتباطات ديني در كشور(محمد جواد ابوالقاسمي)، ارتباطات ديني در انديشه امام خميني(ره) (عباس اسكندري)، آسيب‌شناسي تعاملات بين سازمان‌هاي ديني در حوزه ارتباطات ديني (امير مظاهري)، ارتباطات ديني و الزامات اخلاقي آن در تحقق سند چشم‌انداز 1404(حجت الاسلام والمسلمين احمد ستاره)، آسيب‌شناسي ارتباطات ديني(سيدرضا نقيب‌السادات)، ارتباطات ديني و مديريت كارآمد دستگاه‌هاي تبليغي (ابراهيم ابراهيمي)، ارتباطات ديني در نگاه مقام معظم رهبري (هادي جمشيديان)، نقش ارتباطات ديني در شكوفايي استعدادها و خلاقيت‌هاي پيام‌گيران (رحمان سعيدي) و ابعاد روحي و رواني ارتباطات ديني (محمود گلزاري).

اين همايش در پايان از سخنراناني همچون امير مظاهري، مجيد توسلي، احمد ستاره، رحمان سعيدي، غلامرضا لطيفي، هادي جمشيديان، حجت الاسلام و المسلمين محمد جواد ابوالقاسمي و سيدرضا نقيب‌السادات با اهداي جوايز ارزشمندي همچون لوح سپاس و تنديس همايش تقدير به عمل آورد.

همچنين، دبير اين همايش؛ حجت الاسلام و المسلمين عباس اسكندري در حاشيه اين همايش، گفت: امروزه دستگاه‌هاي مختلفي در حوزه دين در حال فعاليت در كشور هستند. مشكل ما موازي‌كاري در خصوص فعاليت دستگاه‌ها نيست بلكه لازم است يك قرارگاه واحد برنامه‌ريزي و فرماندهي سامان دهيم.

وي در ادامه به بيانات ارزشمند و كارگشاي رهبر معظم انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: رهبري تاكنون بارها به مباحث مهندسي فرهنگي و پيوست فرهنگي اشاره كرده‌اند و لازم است كارگزاران نظام به اين نكته‌ها و دستورات گوش فرا دهند تا به نتيجه برسيم.

وي درباره سازمان تبليغات اسلامي گفت: سازمان چند سالي است كه رويكردهاي بسيار جديدي در ارائه فعاليت‌هاي فاخر و متناسب با نياز و تحولات روز پيدا كرده است. از اين‌رو ارتباطات ديني را در پژوهشكده دنبال مي‌كنيم كه با توجه به نيازهاي روز جامعه و تحولات موجود در عرصه بين‌المللي اقدام كنيم.

وي در پايان، افزود: سازمان در سال‌هاي اخير چابكي خاصي پيدا كرده است.

گفتني است، اين همايش يكروزه با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي، قائم مقام معاون پارلماني رييس جمهوري دكتر ابراهيم ابراهيمي، رييس دانشگاه دفاع ملي محمدعلي جمشيديان و دبير همايش ملي ارتباطات ديني حجت الاسلام عباس اسكندري و ديگر فعالان فرهنگ ديني 25بهمن سال جاري به همت پژوهشكده باقرالعلوم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

يكشنبه 1 اسفند 1389 - 8:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری