شنبه 17 خرداد 1399 - 13:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

طريقت ديني در بيناب متن شد

 

 

هفدهمين شماره از دوماهنامه فرهنگي و هنري بيناب ويژه طريقت معنوي از سوي پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، سردبير بيناب در مطلب آغازين نشريه پيرامون هنر معنوي نوشته است:‌ «صورت در هنر معنوي حقيقت است و معنايش حضور آن كه «هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن»، حقيقت يعني كشف سبحات جلال و ديدار انوار تجليات صفات و معنويت كشف سبحات جمال و دلدادگي به صفات ذات. معنويت يعني ديدن فروغ رخ ساقي در جام، و هنر يعني يگانگي رخ و آيينه و چشم.»

در ادامه دريادداشت دبير هم  حول محور موضوع هنر مي خوانيم:

«به نظر كه لازم است راه هاي تازه اي را براي پاسخ گويي به اين پرسش ها در نظر بگيريم. آيا مولفه هاي سازنده ي يك نظريه ي پاسخ گو به «كيفيت هنر» در آثار گذشته ايران را مي توان باز شناخت و بازنمودهاي آن را در جريان تفكر ايرانيان پيگيري كرد؟ به نظر مي آيد كه ما هنوز در منشا شكل گيري ذهن هايي كه آن را پديدآورده اند، گرفتار ابهام هستيم.

لذا فصلنامه بيناب، اين شماره  را به «طريقت معنوي در هنر اسلامي» اختصاص داده تا ركن اصليهنر اسلامي را كه مبتني به آموزه ها و تعاليم اسلام است، طرح كند.»

يكي از مطالب خواندني در اين شماره از بيناب «مباني عرفاني رنگ در نگارگري اسلامي_ايراني» است كه در بخشي از آن آمده است:

«مقصود از رنگ خدا چيست؟ در تفسير الميزان آمده است كه صبغه نوعيت را افاده مي كند و ايمان نوعي رنگ خدايي است و اين ايمان وحدت ساز است. در تفسير نمونه نيز آمده است كه رنگ خدايي؛ يعني رنگ وحدت، عظمت، پاكي و پرهيزگاري، رنگ بي رنگي و عدالت و مساوات و برابي. امام صادق (ع) نيز مي فرمايند: منظور از صبغه الله همان آيين پاك اسلام است.»

در تازه ترين شماره از اين نشريه پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامي، مي خوانيم:

«فرشتگان؛ اليسون كودرت/ ترجمه ي ايرج داداشي، پژوهشي در نگاره هاي شيعي نسخه ي خطي حبيب السير؛ فاطمه رجبي، مباني عرفاني رنگ در نگارگري اسلامي – ايراني؛ ميثم يزدي، هنر ولايي، ماهيت هنر شيعي؛ فاطمه رجبي، ‌درآمدي به مسئله ي زمان و مكان در نگارگري ايراني با توجه به نظريات تاج الدين اشنوي، ردپاي طريقت معنوي در خوشنويسي ايراني؛ محسن هاشمي، طريقت معنوي در معماري به روايت رساله معماريه جعفرافندي (قرن 11 قمري)، طريقت معنوي و هنر اسلامي؛شهرام پازوكي، طريقت معنوي و هنر اسلامي؛ محمد رضا ريخته گران، هنر سنتي و هنر ديني بر مبناي امر قدسي؛ ميثم يزدي، مصاحبت نور با نور؛ اسماعيل بني اردلان، سرنوشت و پيش آگاهي در داستان گويي ايراني؛ حميده ثقفي و بازپيدايي خلا در دم و بازدم متن و تصوير با تاكيد بر آموزه هاي «ذن»؛ امير عباس محمدي راد.

گفتني است، هفدهمين شماره از دوماهنامه فرهنگي و هنري بيناب ويژه طريقت معنوي از سوي پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

 

 

چهارشنبه 27 بهمن 1389 - 13:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری