جمعه 20 تير 1399 - 10:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

نجفي: «آسمان هشتم» با عنايت امام‌رضا(ع) ساخته شد

 

 

گزارشي از نشست خبري فيلم «آسمان هشتم» در جشنواره فيلم فجر

 

به گزارش ستاد خبري بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر و سايت بنياد سينمايي فارابي، نشست نقد و بررسي فيلم سينمايي «آسمان هشتم» با حضور حسن نجفي نويسنده و کارگردان، جمال شورجه تهيه‌کننده، محمد کاسبي بازيگر، ستار اورکي آهنگساز، مهدي مددکار مديرتوليد، حسن ايوبي تدوينگر و سلطان محمدي مدير نشست درسالن کنفرانس برج ميلاد برگزارشد.

در ابتداي اين نشست نجفي کارگردان گفت: براي ساخت اين فيلم چهار سال در راهروهاي ساختماني راه مي‌رفتم که شعار دينداري مي‌دادند اما براي ساخت «آسمان هشتم» اقدامي نمي‌کردند و تنها آقاي آقامحمديان و شورجه به من کمک کردند.

در ادامه شورجه به دلايل همکاري خود با اين پروژه اشاره کرد و افزود: زماني که فيلمنامه را خواندم و انرژي آقاي نجفي را ديدم با توجه به سابقه طولاني که وي در سينماي حرفه‌اي ايران دارند احساس کردم جاي‌شان خالي است بنابراين با وي دست همکاري دادم البته شفيع آقامحمديان و مرکز گسترش در سرمايه‌گذاري اين پروژه ما را بسيار ياري کردند.

 اين در حالي است که به ارگان‌هاي زيادي براي دريافت بودجه مراجعه کرديم اما متاسفانه هيچ يک همکاري نکردند.

همچنين نجفي با تاکيد بر اين که من شاگرد «مجيد مجيدي» و «مجتبي راعي» هستم و در بسياري از لحظات حسي و مذهبي فيلم‌هاي آنها حضور داشته‌ام اما فکر مي‌کنم عنايت امام رضا(ع) به اين اثر بسيار بود و البته علت اين که مشهد را براي ساخت «آسمان هشتم» انتخاب کردم اين است که يکي از خاطره‌انگيزترين عکس‌هاي خانوادگي‌ام را در مشهد و حرم امام رضا (ع) دارم.

وي به دلايل انتخاب زبان آذري براي بازيگران فيلمش اشاره کرد و گفت: بيشتر خادمان حرم امام رضا (ع) آذري‌زبان هستند و البته معتقدم مشهد چندان براي مشهدي‌ها نيست زيرا متاسفانه هم‌جواري عادت را به همراه مي‌آورد ضمن آن که من عاشق زبان مادري خود هستم.

همچنين کاسبي بازيگر اظهار کرد: من تا اولين پلان يک فيلم را بازي نکنم چندان جدي نمي‌گيرم اما زماني که فيلمبرداري شروع مي‌شود خودم را کاملا در اختيار آن قرار مي‌دهم. علت آن است که شديدا به کار گروهي معتقدم به طورمثال چندين سال پيش حوزه هنري را به همراه دوستانم آقاي «مجيدي»، «هنرمند» و «مرحوم ملاقلي‌پور» تاسيس کرديم.

اورکي آهنگساز نيز با بيان اين که امسال چندين فيلم در جشنواره دارم، عنوان کرد: «آسمان هشتم» چهارمين اثري است که آهنگسازي آن را برعهده داشته‌ام و فردا فيلم سينمايي «ندارها» به نمايش گذاشته خواهد شد که ساخت موسيقي آن را نيز من برعهده داشتم.

وي با بيان اين که نوشته اوليه موسيقي با فرم درام و کاملا شخصي بود، گفت: طي مشورتي که با عوامل از جمله آقاي شورجه ونجفي انجام داديم به اين نتيجه رسيديم که موسيقي ملوديک نباشد زيرا داستان و تدوين فيلم کمي تغيير کرد و در نهايت موسيقي نيز مجبور به تغيير شد.

نجفي در اين باره تاکيد کرد: معتقدم بعضي از لحظات زندگي ما نياز به هيچ ملودي ندارد چرا که خود آن لحظه و اتفاق سرشار از ريتم و آهنگ است و البته به نظرم يکي از زيباترين لحظات فيلم معاشقه دختر با کبوتر است.

همچنين ايوبي تدوين‌گر با بيان اينکه فيلمنامه «آسمان هشتم» را چهار سال قبل خواندم بيان کرد: اين اثر روايت کلاسيک و تداومي دارد و قبل از اين که کار کليد بخورد احساس کردم داستان به دو نيمه تقسيم مي‌شود اما زمان تدوين نسخه اوليه احساس کردم اين اثر به دليل جريان ديني حاکم در آن در لبه تيغ قرار دارد.

همچنين مددکار مدير توليد اظهارکرد: دوستان مرکز گسترش قدم به قدم با ما همکاري مي‌کردند، به همين دليل احساس نمي‌کردم مشکلي وجود دارد و البته بايد بگويم دستمزد بازيگران خارجي از بازيگران خودمان بسيار پائين‌تر است.

همچنين شورجه با تاکيد بر اين که براي ساخت فيلم فرا مرزي نياز به داشتن فيلمنامه و مناسبات دقيق و درست است، گفت: موضوع اين فيلم فرا مرزي است زيرا براي تمامي فرهنگ‌ها، اديان و تفکرها قابل قبول است و به نظرم موارد فوق در هر دو فيلم «33 روز» و «آسمان هشتم» رعايت شده است.

همچنين «آقامحمديان» رئيس مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي و سرمايه‌گذار فيلم «آسمان هشتم» که در سالن نشست حضور داشت، طي صحبت‎هاي کوتاهي عنوان کرد: با توجه به حضور بازيگران آذربايجاني مي‌توان گفت سازندگان فيلم نگاه و هدف فرا مرزي داشته‌اند.

وي ادامه داد: ما نيازمند اين هستيم که ارتباط فرهنگي و فعالي با کشورهاي همسايه خود داشته باشيم. ضمن آن که معتقدم در حال تجربه کردن هستيم و البته تجربه کردن تنها به معناي همکاري کردن با کارگردان‌هاي فيلم اولي نيست زيرا گاهي فيلمسازان قديمي سوژه‌هاي جديدي را پيشنهاد مي‌کنند که خود يک تجربه جديد محسوب مي‌شود.

از حواشي اين جلسه مي‌توان از انتقاد «کاسبي» نسبت به جمعيت محدود خبرنگاران در سالن نشست، اشاره کرد. در ادامه گفت‌وگويي ميان حاضران، عوامل و مدير نشست در اين زمينه صورت گرفت.

 

مشخصات فيلم آسمان هشتم:

نويسنده و کارگردان:حسن نجفي، مدير فيلمبرداري: محمد تقي پاک سيما، تدوين: حسن ايوبي، موسيقي: ستار اورکي، صدابردار: محمد مختاري، طراح صحنه و لباس: هادي قميشي، صداگذار: محمدرضا دلپاک، طراح گريم: کامران خلج، مجري طرح: روح الله برادري، بازيگران: محمد کاسبي، رحيم نوروزي، خالده قلي آوا، زلفيه آل حسين آوا، قربان مسيم اف و مهدي فقيه، تهيه کنندگان: مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي و جمال شورجه.

 

خلاصه داستان:

يک خانواده باکويي پس از سال ها حسرت براي زيارت به مشهد مقدس مي آيند اما در بدو ورود با مشکل مواجه مي شوند. رحمت دانشجوي سال آخر پزشکي با اين خانواده اشنا شده و اين آشنايي زمينه اتفاق ها و حوادث جديدي را رقم مي زند.

 

 

 

سه‌شنبه 26 بهمن 1389 - 10:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری