سه‌شنبه 17 تير 1399 - 15:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

چهره‌هاي قرآني بايد چهره‌هاي مرجع شوند

 


رييس سازمان تبليغات اسلامي در پنجمين مراسم تکريم از چهره‌هاي قرآني با هدف تجليل از مقام پيشکسوتان و اساتيد قرآن سراسر کشور و حائزين رتبه‌هاي برتر مسابقات بين المللي قرآن الکريم با اشاره به گسترش روز‌افزون اسلام و اسلام‌گرايي در جهان، گفت: مرجع سازي در کشور از چهره هاي قرآني تاثير ميداني، تعليمي، اخلاقي و فرهنگي بسياري را عايد جامعه اسلامي خواهد کرد؛ لذا لازم است بر اين امر الگوسازي همت بگماريم.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين مراسم که با قرائت قرآن توسط سعيد طوسي قاري بين‌المللي قرآن کشورمان آغازشد با برنامه‌هايي نظيرپخش نماهنگ، گزيده چهار دوره پيشين مراسم تکريم، سخنراني  محمدرضا مخبر دزفولي رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور و دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، تکريم چهره‌هاي قرآني ملي و بين‌المللي کشورمان همراه با پخش کليپ فعاليت‌ها و اهداي جوايز وعکس يادبودهمراه بود.

در ابتداي اين مراسم، مهدي قره‌شيخلو رئيس سازمان دار‌القرآن‌الكريم، طي سخنان كوتاهي در اين مراسم ضمن خير مقدم به حضار و تسليت شهادت امام رضا (ع) و تبريك پيروزي انقلاب اسلامي و حلول ماه ربيع الاول گفت: خداوند را شكرگزارم كه توفيق خدمت‌گزاري به اساتيد و پيشكسوتان قرآني كشور را به ما اعطا كرده است.

قره شيخلو، درباره مراسم تکريم چهره‌هاي قرآني، گفت: سازمان دارالقرآن از سال 85 افتخار داشته است هر سال در خدمت تعدادي از فعالان قرآني باشد و از آنها به پاس زحمات بسيارشان براي رشد و تعميق دستورات ديني در کشور تکريم و قدر داني کند. بر اين اساس در سال 85 از فعالاني که در اين عرصه موفق به کسب رتبه اول تا سوم در ميدان هاي رقابتي بين المللي قرآني شده بودند، تقدير به عمل آمد.

وي افزود: در سال 87 دومين دوره تکريم از اساتيد و فعالان قرآني حاضر در آموزش قرآن که به طور مستمر شاگردان بسياري را براي جامعه قرآني پرورش داده بودند، برگزار شد. در مجموع در خدمت قاريان و پيشکسوتان آموزش قرآن و ساير فعالان قرآني از سراسر کشور هستيم و اميدواريم بتوانيم الگوهاي اسلامي را به کشور معرفي کنيم.

سپس مرحله اول تكريم از چهره هاي قرآني كشور برگزار شد. اين چهره ها در طول سال 89 در مسابقات قرآني به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران رتبه اول تاسوم را کسب کرده بودند. در اين مرحله دکترمهدي خاموشي، قره شيخلو و محمود شحا‌ت‌انور از فعالاني همچون يونس عقيلي از جزيره قشم، دکتر مسعود نيک دستي از اصفهان، محمد خطيبي از تهران و  فاطمه عبدلي از کرمان با اهداي يک جلد کلام الله مجيد و يک کمک هزينه سفر به خانه خدا تجليل كردند.

سيد مهدي خاموشي، پس از پايان بخش اول تكريم چهره هاي قرآني ملي، با يادآوري سخن امام راحل در مورد قرار گرفتن كمونيسم در زباله‌دان تاريخ گفت: آن روزي كه امام اين سخن را فرمود، برخي آن را سخني تند تلقي مي‌كردند، در حالي كه نه تنها آن امر محقق شد بلكه امروز صداي خرد شدن چرخ‌دنده‌هاي ليبرال دموكراسي نيز به گوش مي‌رسد.

سيد مهدي خاموشي، در ادامه با اشاره به آياتي از سوره مباركه «هود» كه پيامبر اسلام در مورد آن فرمود: اين آيات من را پير كرد گفت: با استناد به اين آيات پيامبر اكرم مأمور بر استقامت بر روي اصول و ارزش‌ها در مقابل طاغوت‌ها بود و امام و رهبري نيز هم اكنون در حال پيگيري همين مسير هستند.

وي در ادامه با تأكيد بر اينكه چنانچه كلام ائمه معصومين (ع) به جوامع بشري برسد با توجه به اينكه انسان‌ها داراي عقل سليم هستند آن را خواهند پذيرفت به خطبه‌هاي اخير مقام معظم رهبري در نماز جمعه اشاره كرد و گفت: همه جهان عرب در انتظار شنيدن خطبه‌هاي اين مرجع بزرگ و ولي فقيه بودند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي همچنين در سخنان خود ضمن شكرگزاري خداوند به جهت ميزباني اساتيد قرآني كه مورد پاسداشت قرآن و اهل‌بيت (ع) نيز هستند، گفت: مشاهده چهره اين عزيزان انسان را متوجه اين نكته مي‌كند كه مرجع‌سازي را در جامعه از اين افراد كه تأثيرات انساني و فرهنگي دارند بايد آغاز كرد.

وي با اشاره به اينكه معلم قرآن در زبان اهل‌بيت (ع) تكريم شده و خداوند نيز وعده بهشت به آنها داده است، گفت: خداوند در قرآن هدايت را منسوب به خود مي‌داند و اگر پيامبر و ائمه نيز هادي هستند به اذن خداوند اين كار صورت مي‌گيرد.

خاموشي در ادامه و در توضيح نسبت مستقيم هدايت انسان‌ها با اراده الهي گفت: خداوند در قرآن مي‌فرمايد: اي پيامبر تو به گوش مرده نمي‌تواني مطلبي را برساني و در جاي ديگر مي‌فرمايد: هر كسي را بخواهي نمي‌تواني هدايت كني بلكه اين خداست كه هر كه را بخواهد هدايت مي‌كند.

وي مجموع اين آيات را نشان‌دهنده وجود نسخه هدايت الهي براي جميع انسان ها دانست و گفت: در ايام دهه فجر امسال كه با ايام شادي اهل‌بيت (ع) نيز مصادف شده است با اتفاقات عجيبي در جهان مواجهيم كه نبايد آنها را ساده گرفت.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي، اين اتفاقات را برخلاف خواست، نقشه و اراده مستكبران دانست و گفت: خداوند در قرآن مي‌فرمايد: « إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛ در حقيقت‏خدا حال قومى را تغيير نمى‏دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند»

وي در ادامه سخنان خود گفت: بايد ديد در عين وجود طرح اسلام‌هراسي دشمنان و نشان دادن دين اسلام به عنوان دين قتل، غارت و خشونت، قلوب انسان‌ها را چه كسي به اين نقاط هدايت مي‌كند.

حجت‌الاسلام سيد مهدي خاموشي، در ادامه سخنراني خود با تأكيد بر اينكه فعاليت قرآني در صدر وظايف سازمان تبليغات قرار دارد، گفت: بيان وظايف و چشم‌انداز سازمان تهيه شده و سازمان دار‌القرآن الكريم نيز وظايف و برنامه‌هاي خود را با آن هماهنگ كرده است.

وي با اشاره به اينكه علاوه بر آموزش‌هاي عمومي قرآن كريم پرورش نخبگان قرآني، مد نظر سازمان دار‌القرآن الكريم است، گفت: فعاليت اين سازمان در استان‌ها بيشتر در اين زمينه متمركز خواهد شد.

وي محصولات قرآني، لو‌ح‌هاي فشرده و كاركرد در فضاي مجازي را از ديگر مسائل مد نظر سازمان دار‌القرآن الكريم دانست و افزود: بر خود وظيفه مي‌دانيم كه در تعامل با ساير نهادهاي قرآني و فرهنگي فعال باشيم.

بنا بر اين گزارش، در مرحله دوم هم از فعالان حاضر در عرصه آموزش كه بيش از25سال سابقه مستمر در آموزش قرآن کريم داشته اند، همچون محمد رضا حاج اسماعيلي از اصفهان، محمد باوردي از آذربايجان شرقي، جهانگير اميري از کرمانشاه عبدالحسين محمد پور از اردبيل، فرهاد فلاح پور از گيلان و الياس چراغ زاده از کهگيلويه و بويراحمد تجليل به عمل آمد.

محمد علي تجويدي از يزد، محمدرضا ابوالقاسمي از تهران، سيد حسين هاشمي از گلستان، محمدرضا چابکي از خراسان رضوي، يحيي علي مرداني از تهران و استاد مولايي از تهران هم از جمله افراد تجليل شده در مرحله سوم بودند.

لازم به ذکر است که بخش دعوت از قاريان مصري نيز که از قبل پيش بيني شده بود به دليل وضعيت غيرعادي کشورمصراجرا نشد. همچنين تقدير از حافظان کل قرآن کريم که قرار بود در اين مراسم انجام شود به دليل آمار بالاي شرکت کنندگان وپايان نيافتن مراحل تخصصي داوري به زمان ديگري موکول شد.

گفتني است، پنجمين مراسم تكريم چهره‌هاي قرآني 15 بهمن ماه مصادف با ايام‌الله دهه فجر با حضور عموم مردم، نخبگان قرآني کشور، مسئولان امور قرآني کشور، رئيس سازمان تبليغات اسلامي و رئيس شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور و دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

 

 

دوشنبه 25 بهمن 1389 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری