يكشنبه 11 خرداد 1399 - 21:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انقلاب اسلامي در كتاب

 


 

انقلاب اسلامي يكي از دوره هاي مهم تاريخي كشورمان است كه آبشخور تداوم و تعميق فرهنگ اسلامي در ميان اهالي اين مرز جغرافيايي قلمداد مي شود.

در اين نوشتار كوتاه كوشيده ايم به معرفي تازه هاي نشر انتشارات سوره مهر در ارتباط با انقلاب اسلامي بپردازيم.

 

انقلاب اسلامي ومباني باز توليد آن

نويسنده: عماد افروغ

تعداد صفحات:  299صفحه ؛  قطع: رقعي

قيمت: 2900 تومان

معرفي کتاب:

در كتاب «انقلاب اسلامي ومباني باز توليد آن» از مجموعه آثار دكتر عماد افروغ با محوريت جايگاه حضرت امام (ره)به عنوان نظريه پرداز اصلي انقلاب اسلامي و با واكاوي مباني نظري وفلسفي- عرفاني ايشان، تلاش شده است تا زمينه لازم براي يكي از ضروري ترين و در عين حال مغفول ترين نيازها وچالش هاي فكري، يعني فهم وتبيين دقيق وعلمي – فلسفي انقلاب اسلامي ودرك دلالت ها وپيام ها ي متنوع وتو در توي حكمي، معنوي سياسي واجتماعي آن فراهم شود.

 

چهار انقلاب و دو گرايش مكتبى و دنيا - دولتى

 نويسنده: جلال الدين فارسي .

تعداد صفحات: 440 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1375

معرفي کتاب:

چهار انقلاب و دو گرايش مكتبى و دنيا – دولتى به بررسى و شناخت انقلاب از ديدگاه مكتبى ودنيا - دولتى و انقلاب محمدى، انقلاب علوى، انقلاب اسلامى ايران و انقلاب مهدى (عج) مى‏پردازد.

فهرست مطالب عبارت است از: در يونان قديم، انقلاب اول: انقلاب‏محمدى، انقلاب دوم: انقلاب علوى، انقلاب فرانسه و دو گرايش‏مكتبى، و دنيا - دولتى، انقلاب سوم: انقلاب اسلامى ايران (22بهمن 1357)، انقلاب چهارم: ادامه رويارويى.

 

دايرة المعارف انقلاب اسلامي ويژه نوجوانان و جوانان

 نويسنده: شوراي عالي دايرة المعارف انقلاب اسلامي

تعداد صفحات: 296؛ قطع: رحلي

نوبت چاپ: سوم؛ شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

 جلد اول «دايره المعارف انقلاب اسلامي» ويژه نوجوانان وجوانان، كاري از دفتر ادبيات انقلاب اسلامي، زير نظر «شوراي عالي دايره المعارف انقلاب اسلامي» تهيه و تدوين شده است. اين كتاب، جلد اول از مجموعه سه جلدي دايره المعارف انقلاب اسلامي ويژه نوجوانان وجوانان است كه شامل حرف ( آ) تا حرف (ث) ودر بردارنده 260 مدخل است.

تدوين دايره المعارف انقلاب اسلامي درسال 1379 ش با هدف آشنا كردن گروههاي سني موردنظر با مفاهيم انقلاب، گروههاي مبارز، شخصيت‌ها، رويدادها، مكانها،زمانهايي كه به نحوي با اين پديده مرتبط بودند، به تصويب رسيده وپس از نشست‌هاي متعدد870 مدخل براي نگارش كتاب برگزيده شد كه حوزه زماني اين‌مدخل‌ها‌از‌ابتداي دهه‌40 يعني سالهاي ‌آغازين ‌شكل‌گيري ‌انقلاب ‌و پيروزي آن است.

 

دايرة المعارف انقلاب اسلامي(جلد اوّل)

 به کوشش: جمعي از نويسندگان

تعداد صفحات: 286؛ قطع: رحلي

نوبت چاپ: اوّل؛ شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

چاپ اول «دايره المعارف انقلاب اسلامي» ويژه نوجوانان وجوانان، به همت دفتر ادبيات انقلاب اسلامي و زير نظر «شوراي عالي دايره المعارف انقلاب اسلامي» تأليف شده است.

اين كتاب،جلد اول از مجموعه سه جلدي دايره المعارف انقلاب اسلامي ويژه نوجوانان وجوانان است كه شامل حرف ( آ) تا حرف (ث) ودر بردارنده 260 مدخل است.

 

بردامن سکوت (سخني پيرامون پيكار سروده‌هاي مينوي)

 مولف: سعيد خو مجدي خيرآبادي

تعداد صفحات: 198 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

شعر انقلاب اسلامي شعر درباري و ميخانه‌اي نيست و در واقع انعكاسي از روح جامعه‌اي فداكار و زبان حال آن جامعه است. كتاب بر دامن سكوت به بررسي اين‌گونه از شعر فارسي در فاصله سال‌هاي ١٣٥٩ تا ١٣٦٧ پرداخته و در عين حال زمينه‌اي را براي معرفي شاعران شعر انقلاب فراهم كرده است. در اين كتاب ضمن معرفي خلاصه شاعران، آثاري هم از آن‌ها ارائه شده است. شاعراني همچون سلمان هراتي، قيصر امين‌پور، سيد علي موسوي گرمارودي، ساعد باقري، حسين اسرافيلي، علي‌رضا قزوه، محمدرضا عبدالملكيان و... .

 

انقلاب به روايت اكبر ناظمي (عكس‌هاي منتشر نشده از وقايع سال 1357)

 عكاس/مترجم: علي‌اكبر ناظمي/پال اسپراكمن

تعداد صفحات: 108 ؛ قطع: بياضي بزرگ

نوبت چاپ: اول شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

انقلاب به روايت اكبر ناظمي» عنوان مجموعه‌اي از 101 عكس از اين عكاس شناخته شده از وقايع انقلاب اسلامي ايران در سال 57 است. اين عكس‌ها منتخبي از عكس‌هاي ناظمي از انقلاب است كه در مركزي با عنوان «آرشيو بزرگ عكس و فيلم انقلاب اسلامي» نگهداري مي‌شود. اين مجموعه از بين حدود چهارهزار قطعه عكس كه ناظمي از روزهاي انقلاب تهيه كرده انتخاب شده است. عكس‌هاي ناظمي چهار رنگ بوده و بر روي كاغذ گلاسه چاپ شده است. اين كتاب عكس‌هاي انقلاب از 17 شهريور تا 23 بهمن سال 1357 را در بر مي‌گيرد.

 

برادرت را صدا كن!

 نويسنده: نادر ابراهيمي .

تعداد صفحات: 38 ؛ قطع: پالتوئي

نوبت چاپ: پنجم: 1380

معرفي کتاب:

مقدمه به‏قلم نويسنده است كه اشاره به جمع‏آورى خاطرات ‏بچه‏هاى انقلاب دارد و چاپ اين كتاب كه دربرگيرنده قصه بچه‏هاى‏انقلاب است. آنچه در كتاب آمده حكايت دختر بچه‏اى جهرمى است كه درروزهاى اول انقلاب هنگامى كه همراه پدر به تظاهرات رفته بود پدربه‏شدت زخمى مى‏شود. برادرش محمد نيز سرباز است. با گذشت‏سالها معصومه هنوز وقتى به ياد چهره پدر در آن روز مى‏افتدگريه‏اش مى‏گيرد.

 

روز شمار انقلاب اسلامي (جلد دهم)

 نويسنده: ميرزا باقر عليان‌نژاد .

تعداد صفحات: 512 ؛ قطع: وزيري

نوبت چاپ: اول: 1386 شمارگان: 1100

معرفي کتاب:

روز شمار انقلاب اسلامي حاصل تلاش تعداد زيادي از پژوهشگران است. اين افراد از سال 1371 تا سال 1385 با واحد تدوين تاريخ انقلاب اسلامي همكاري داشته‌اند. روزشمار انقلاب اسلامي در 10 جلد منتشر شده است. اين مجموعه، شامل وقايع اول فروردين 1356 تا پانزدهم دي 1357 است. كتاب مذكور، تحولات سياسي فراواني را در اين دوره زماني مورد پردازش قرار مي‌دهد. گسترش تظاهرات مردمي در مخالفت با حكومت محمدرضا پهلوي، پايان اعتصاب مطبوعات، معرفي دولت شاپور بختيار به شاه و مجلس شوراي ملي، تدارك خروج شاه از كشور و تشكيل شوراي انقلاب اسلامي توسط امام خميني (ره) از جمله اين تحولات است كه در دو محور «جبهه مبارز» و «جبهه حكومت» مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 

گام به گام با انقلاب (جلد 1)

 نويسنده: اکبر خليلي .

تعداد صفحات: 343 ؛ قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ دوم:1375

معرفي کتاب:

اين كتاب مجلد اول از 2 جلد كتابى است كه دربردارنده‏يادداشتهاى روزانه نويسنده از تاريخ بيست‏وسوم شهريورماه 1357(پس از كشتار 17 شهريور) تا بيست‏وچهارم بهمن‏ماه 1357، درباره‏مبارزات مردمى، وقايع و رخدادهاى مربوط به انقلاب اسلامى‏مى‏باشد. اين يادداشتها، پس از پيروزى انقلاب اسلامى، درشماره‏هاى 1 تا 110، روزنامه جمهورى اسلامى به مديريت‏ مهندس ميرحسين موسوى، به چاپ رسيده است.

 

انقلاب اسلامى و سازماندهى اجتماعى

 نويسنده: جلال الدين فارسي.

تعداد صفحات: 465 ؛قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

نويسنده از محققان و پژوهشگران و از رجال سياسى ايران‏مى‏باشد و در اين كتاب سعى دارد تا خدف نهايى انقلاب كه‏برنامه‏ريزى براى انسانيت و سوق‏دادن مردم به سوى حيات طيبه‏مى‏باشد را براى جامعه‏سازى و انسان آرمانى به‏طور مفصل توضيح‏دهد. سازماندهى اجتماعى به‏عنوان بخش سوم از اهداف انقلاب(استقلال و آزادى اهداف اول و دوم) در جكومت مردمى و اسلامى ازطريق ملت و همكارى و مشاركت سياسى در اشكال گوناگون آن‏به‏طور مستقيم و غيرمستقيم مطرح مى‏شود

 

قيام 15 خرداد 1342

 نويسنده: جواد منصوري .

تعداد صفحات: 372 ؛ قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل بررسى تحولات تاريخ معاصر ايران‏به‏ويژه حوادث و رويدادهاى مربوط به قيام 15 خرداد به عنوان عامل‏مهم پيروزى انقلاب اسلامى، مى‏باشد.

از جمله مواردى كه در اين كتاب بررسى شده، عبارتست از: زمينه‏هاى قيام 15 خرداد، از كودتاى 28 مرداد تا دولت امينى،تفسير در ساختار اقتصادى كشور، آغاز نهضت اسلامى، لايحه‏انجمن‏هاى ايالتى و ولايتى، مواضع احزاب سياسى، امام و احزاب‏سياسى، مخالفت با طرح‏هاى آمريكايى، فاجعه فيضيه، قيام 15خرداد 1342، راهپيمايى عاشورا، دستگيرى امام، انعكاس قيام درخارج از كشور، ويژگى‏هاى قيام 15 خرداد، پى‏آمدهاى قيام و...، درپايان كتاب نيز فهرست منابع و فهرست اعلام، ارائه شده است.

 

امير قافله عشق

 مؤلف: همايون همتي

تعداد صفحات: 192 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول 1388 شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

 كتاب امير قافله عشق، گفتارها و نوشتارهايي درباره امام خميني (ره) است كه همايون همتي آن را به رشته تحرير درآورده است. كتاب شامل مجموعه مختصري از مقالات، سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي تحرير يافته در شناخت و شناسايي ابعادي از انديشه و منش حضرت امام‌خميني رهبر كبير انقلاب اسلامي است.

 

از حنجره‏هاى شرقى

مولف: جمعي از نويسندگان

تعداد صفحات: ؛191 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1374

معرفي کتاب:

مجموعه 128 قطعه شعر با مضامين اجتماعى، عرفانى ومذهبى در قالب غزل، رباعى، دوبيتى و آزاد از شاعران حوزه‏هاى‏علميه است، كه به مناسبت چهارمين كنگره شعر طلاب منتشر شده‏است. پس از مقدمه‏اى كه در آن غزلى به عنوان تبرك و تيمن از امام‏خمينى (ره) از امام خمينى (ره) آمده، كتاب از 2 فصل تشكيل شده‏است، كه در آن اشعارى از شاعران مهاجر افغانى نيز ديده مى‏شود.

 

سه ديدار با مردى كه از فراسوى باور ما مى‏آمد (جلد 2: درميانه ميدان)

 نويسنده: نادر ابراهيمي .

تعداد صفحات: 291 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1378

معرفي کتاب:

كتاب حاضر جلد دوم از زندگى‏نامه امام خمينى (ره) در قالب‏داستان است. خاطراتى از پدر در زندان شاهى و شهادت وى در آنجادر ايام قبل از تولد امام «روح‏الله»، استفاده از افكار و سخنان عمه «صاحبه خانم»، دوران مبارزه در جوانى، حضور با برادر جهت‏تحصيل علوم حوزوى در اصفهان، سال مصيبتى كه «وبا» 8 تن ازنزديكترين كسان «امام روح‏الله خمينى» را به كام مرگ كشيد، حكايتهايى از همسر امام كه هميشه ياور و مشوق همسرش در راه‏ مبارزات سياسى بودند، خاطراتى از مبارزات رجال آن زمان و... ازعمده موارد بيان شده در اين كتاب است.

 

وصيت‏نامه الهى سياسى حضرت امام خمينى (قدس سره)

تعداد صفحات: 63 ؛ قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ پنجم: 1377

معرفي کتاب:

امام خمينى (ره) نگارش وصيت‏نامه الهى سياسى خويش را درتاريخ 26 بهمن‏ماه 1361 به پايان رسانده و نسخه‏اى از آن را طى‏پيامى به تاريخ 22 تيرماه 1362 به صورت لاك و مهر شده نزدخبرگان اولين دوره مجلس خبرگان رهبرى به امانت سپردند. اين وصيت‏نامه، كه شامل پيام امام به مردم ايران، مسلمانان و مردم‏جهان و نسلهاى آينده است، در تاريخ 15 خرداد 1368 و در محل‏مجلس شوراى اسلامى توسط آيت‏الله خامنه‏اى قرائت شد.

 

شبهاى بمباران

 نويسنده: داوود غفارزادگان .

تعداد صفحات: 31 ؛ قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول: 1370

معرفي کتاب:

اين كتاب مصور تمام رنگى مشتمل بر 11 خاطره از 11 نفر نوجوان‏اهل قم است كه خاطرات خود را از بمباران و موشك‏باران شهرشان‏در طول جنگ بازگو كرده‏اند. ويرانى خانه‏ها و مغازه‏ها و بازار، بدنهاى‏سوخته و اجساد زير آوار، حكايت فرزندان پدر و مادر از دست داده،اصابت راكت به نقاط مختلف شهر، نگرانى‏ها و دلهره‏ها، بمباران درروز 22 بهمن، مشاهده جنازه كودكى بى سر، يافتن موشكى عمل‏نكرده در باغچه خانه‏اى و مواردى از اين قبيل، حكايت كودكان ونوجوانان از آن روزها و شبهاست. در كنار هر خاطره كوتاه يك‏صفحه‏اى، تصويرى هم از مضمون آن خاطره ارائه شده است.

 

مردان خاكسترى

 مترجم: حسين سيدي .

تعداد صفحات: 161 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1376

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، شامل 22 داستان كوتاه، با مضامين اجتماعى وسياسى، نوشته جمعى از نويسندگان آزادى‏خواه عرب است.

عناوين آنها عبارتند از: مردان خاكسترى/ ياسين رفاعيه، جنايت/زكريا تامر، اعتراف/ عبدالله سالم باوزير، شورش عليه متن/ فاديادسوقى، آخرين مرگ/ عبدالله فريجى، برگى از روزگار متشنج/ بلعيدادريس، اى گيلاس فراموش شده!/ زكريا تامر، بوى بد جمهورى/حسن ناصر حسين، حكايت شاه كودكان/ ابراهيم قنديل، گيوتين/خانم بسمه نسور، آخرين توكا/ حبيب جاويش، دعوتى براى نوشيدن‏چاى/ يوسف شارونى و...(چاپ اول: 1375).

 

چقدر حرف نمي زند

تعداد صفحات: 207 صفحه؛ قطع رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1389

معرفي كتاب:

«چقدر حرف نمي زند» که عنوان يکي از داستان هاي کتاب است، شامل 20 داستان برگزيده از نويسندگان مختلف است که در رابطه با انقلاب اسلامي نوشته اند.«ساواکي» نوشته فريبا انيسي،«خشت هاي سياه حياط سيد» نوشته وحيد آقا کرمي،«فرشته» نوشته منير السادات موسوي، «فصل خوب خرمالو» از معصومه عيوضي،«رويا» و «رند عالم سوز» از فرخنده حق شنو،«رد هواپيماي امام» نوشته حسن بهرامي،«گاردي ها» نوشته مرضيه شوشتري،«کلاه پهلوي» نوشته کامران جباري،«سرخ چون سنگ فرش خيابان 15 خرداد» نوشته علي الله سليمي تعدادي از داستان هاي اين کتاب است.

 

همچنين داستان «چقدر حرف نمي زند» از هاجر هدايت،«مرد بالاي پله ها» نوشته مريم محمدي،«تنديس امام» از رقيه شاهيوند،«بانوي زير آب» و «سرباز سفيد» از مجيد پورولي کلشتري،«آش پشت پا» از کبري زارع پاکدل،«نوشته روي ديوار» از سيد ناصر هاشمي، «عاشقانه هاي سپيد» نوشته بهاره اله بخشي،«لباس قرمز» نوشته وحيد رمضان پور،«شرکت در يک قتل دسته جمعي» نوشته تيمور آقا محمدي داستان هاي ديگر اين کتاب هستند.

 

شاهنشاه در کوچه دلگشا

نويسنده: محمدعلي علومي

تعداد صفحات:  552 صفحه ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ سوم: 1389

معرفي كتاب:

کتاب «شاهنشاه در کوچه دلگشا» محمدعلي علومي درباره وقايع تاريخ معاصر و حکايت رفتن شاه با لباس مبدل به کرمان و وقايع تاريخ معاصر ايران مانند کودتاي 28 مرداد 32 و عمليات آژاکس است.

 

تفنگ پدر بر بام هاي تهران

تعداد صفحات: 100صفحه، قطع رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1389

معرفي كتاب:

رمان «تفنگ پدر بر بام هاي تهران» نوشته حسن بهرامي که برگزيده دومين دوره جشنواره داستان انقلاب است، درباره چند جوان دانشجو است که به شکل ديگري در حال مبارزه با رژيم شاه هستند.

 

 

چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 13:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری