شنبه 21 تير 1399 - 11:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

ارتباطات ديني، بايد بر محور توحيد و يكتاپرستي باشد

 

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دبير همايش ملي ارتباطات ديني، از برگزاري اولين همايش ملي ارتباطات ديني در روز دوشنبه 25 بهمن در تالار انديشه حوزه هنري خبر داد و گفت: اين همايش در سه محور مفهوم‌شناسي ارتباطات ديني، الزامات و رويكردها و ارتباطات ديني برگزار مي‌شود.

 حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اسكندري صبح روز سه‌شنبه در نشست خبري همايش ملي ارتباطات ديني، خاطرنشان كرد: مسئله ارتباطات ديني از مباحثي است كه به رسالت‌هاي مجموعه فرهنگي - ديني سازمان تبليغات اسلامي مربوط مي‌شود كه اين مجموعه به عنوان يك مجموعه فرهنگي تبليغي در حوزه دين از يك گستردگي برخوردار است؛ لذا ايجاب مي‌كند به صورت علمي و عميق به محورهاي مربوط به ماموريت‌هايش بپردازد.

 وي خاطرنشان كرد: اولين همايش ملي ارتباطات ديني روز دوشنبه 25 بهمن ماه در راستاي تعميق‌بخشي به فعاليت‌هاي فرهنگي، تبليغي سازمان تبليغات اسلامي در تالار انديشه حوزه هنري برگزار مي‌شود.

 دبير همايش ملي ارتباطات ديني، با اشاره به اينكه در گذشته چهار نشست در پژوهشكده باقرالعلوم(ع) با حضور اساتيد و صاحب‌نظران اين حوزه برگزار شده است، افزود: حاصل اين نشست‌ها پيشنهاد برگزاري همايش ملي ارتباطات ديني بود، چراكه افرادي در سراسر كشور وجود دارند كه به اين عناوين آشنا و علاقه‌مند هستند.

 اسكندري با اشاره به اينكه حدود 50 مقاله پس از فراخوان براي همايش ارسال شده است، گفت: در اين همايش از سخنرانان و افرادي كه مقالات‌شان برگزيده شده يا مقالاتي ارايه كرده‌اند استفاده خواهد شد كه دو سخنراني در افتتاحيه و دو سخنراني در اختتاميه و 12 مقاله برگزيده در طول اين همايش يك روزه ارايه خواهد شد.

 وي خاطرنشان كرد: سخنرانان مراسم افتتاحيه حجت‌الاسلام والمسلمين خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي و حجت‌الاسلام والمسلمين سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران و سخنرانان اختتاميه دكتر هادي جمشيديان استاد دانشگاه عالي دفاع ملي و دكتر احمد احمدي‌قمي يكي از اساتيد حوزه علميه قم خواهند بود.

 دبير همايش ملي ارتباطات ديني، همچنين به محورهاي عمده اين همايش اشاره كرد و گفت: مفهوم‌شناسي ارتباطات ديني، الزامات ارتباطات ديني و رويكردها و راهبردهاي ارتباطات ديني، سه محور عمده اين همايش است كه فراخوان مقاله آن از طريق سايت و جرايد اعلام شد.

 مدير‌كل تبليغات اسلامي استان قم تصريح كرد: اولين محور اين همايش مفهوم شناسي ارتباطات ديني است كه به مولفه هاي راهبردي و هدايت تغيير ارتباطات به ارتباطات ديني، مفهوم شناسي ارتباطات ديني، مولفه هاي ارتباطات ديني در متون اسلامي، مولفه هاي ارتباطات ديني در ادوار تاريخي ايران، فلسفه وجودي و تبيين ضرورت هاي ارتباطات ديني، ارتباطات ديني در انديشه امام (ره)، ارتباطات ديني در انديشه مقام معظم رهبري و عرصه هاي نوين فعاليت و زمينه هاي ارتباطات ديني مي پردازد.

 وي ادامه داد: الزامات ارتباطات ديني هم عنوان محور دوم اين همايش است كه نقش و جايگاه ارتباطات ديني در توسعه فرهنگ ديني كشور، نقش ارزش ها و هنجارهاي اجتماعي در شكل دهي به ارتباطات ديني، نحوه استفاده اديان از فضاي مجازي، نقش ارتباطات ديني در غني سازي اوقات فراغت، نقش ارتباطات ديني در توسعه ارزشهاي اجتماعي، تعامل ارتباطات ديني با نهادهاي اجتماعي، نقش ارتباطات ديني در شكوفايي استعدادها و خلاقيت پيامگيران و چالش ها و آسيب هاي برنامه هاي ارتباطات ديني را مورد مطالعه قرار مي دهد.

 دبير همايش ارتباطات ديني، ريخت شناسي رويكردها و راهبردهاي ارتباطات ديني، ارتباطات ديني و مديريت كارآمد دستگاه هاي تبليغي، ارتباطات ديني و تعامل با نهادها و دستگاه هاي ارتباط ديني و ساير دستگاه ها را از جمله شاخصه هاي محور سوم دانست و اعلام كرد: آثار اجتماعي ارتباطات ديني با تاكيد بر نتايج روحي و رواني آن، ارتباطات ديني و الزامات آن در تحقق سند چشم انداز 20 ساله، ارتباطات ديني و جايگاه آن در مهندسي فرهنگي كشور و چالش هاي ارتباطات ديني درجهان امروز وجود دارد.

 اسكندري با بيان اينكه يكي از اهداف اين همايش تدوين متون و محتواي مورد نياز براي ايجاد يك رشته دانشگاهي با عنوان ارتباطات ديني بوده است، افزود: با توجه به اينكه ارتباطات ديني يك عنوان جديدي است و براي اينكه يك رشته دانشگاهي با اين عنوان در دانشگاه‌ها داشته باشيم نيازمند متون و محتواي آن بوديم؛ لذا قصد داريم مقالات ارايه شده به ويژه مقالات برگزيده را گردآوري و به چاپ برسانيم.

 وي تصريح كرد: پژوهشكده باقرالعلوم(ع) دانشگاه‌هاي تهران، امام صادق(ع)، علامه طباطبايي(ره) و مركز تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي در برگزاري اين همايش همكاري‌هاي علمي نزديكي با ما داشته‌اند.

 مدير گروه مطالعات فرهنگ و ارتباطات ديني پژوهشكده باقرالعلوم(ع)، در ادامه با بيان اينكه مسئله علم ارتباطات از يك سابقه ديرينه در دنيا برخوردار است و در حوزه‌هاي مهم اجتماعي كاربرد دارد، تصريح كرد: با توجه به اينكه با يك پديده نويني به نام انقلاب اسلامي در سال‌هاي گذشته مواجه شديم و دين به عنوان يك پديده‌اي در عرصه‌هاي مختلف زندگي بشر احيا شد و كاركرد جديدي پيدا كرد، لذا بايد ارتباطات‌مان نيز با آموزه‌هاي ديني تعريف شود. بنابراين به فكر افتاديم كه ارتباطات را با اين آموزه‌ها دنبال كنيم.

 اسكندري ادامه داد: ارتباطات ديني بر محور توحيد و يكتاپرستي، ارتباط ديني با حس تعهد و مسووليت و همچنين ارتباطات در انديشه‌هاي امام و رهبري از محورهاي مهم در اين همايش است كه اهداف ارتباطات ديني در آن تبيين شده است.

 وي تصريح كرد: هدف ما از برگزاري اين همايش تبيين اين مفاهيم و ارزش‌هاي نو و جديد است كه با ظهور انقلاب اسلامي مطرح شده است و براي اولين بار است كه پژوهشكده باقرالعلوم(ع) به آن مي‌پردازد.

 دبير همايش ملي ارتباطات ديني، همچنين از برگزاري اين همايش به صورت بين‌المللي در آينده خبر داد و گفت: با توجه به محدوديت‌هايي كه امسال داشتيم اين اتفاق نيفتاد و قرار شد يك همايش ملي برگزار كنيم، اما با توجه به رسالت فرهنگ و تبليغ ديني كه برعهده ماست اين همايش را با ديگر كشورها نيز برگزار مي‌كنيم تا بتوانيم از نظرات صاحب‌نظران در ديگر كشورها نيز استفاده كنيم.

 در ادامه اين نشست دكتر سيدرضا نقيب‌السادات مسوول كميته علمي اين همايش نيز با بيان اينكه از حدود سه سال پيش در پژوهشكده باقرالعلوم و براي برگزاري اين همايش كار شده است، گفت: چهار نشست مقدماتي در محورهاي رويكرد چهار جزئي ارتباطات، آسيب‌شناسي، فرصت‌ها، محتواي ارتباطات ديني، ويژگي‌هاي مخاطبان ارتباطات ديني، امكانات بالقوه و بالفعل و همچنين بحث آثار اجتماعي ارتباطات ديني مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

 وي يادآور شد: كميته علمي از اواخر سال 86 زير نظر گروه ارتباطات دانشگاه علامه تشكيل شد و فراخوان مقالات از طريق انعقاد قرارداد با صاحب‌نظران اين حوزه و بخش ديگر از طريق فراخوان همايش توسط جرايد و سايت‌ها اطلاع‌رساني شد و مقالات ارسال شده با سه تن از داوران مورد ارزيابي قرار گرفت.

 مسئول كميته علمي همايش ملي ارتباطات ديني، يادآور شد: 12 مقاله براي عرضه در روز همايش با توجه به محدوديت زماني مشخص شده كه مقالات را در دو نوبت صبح و بعدازظهر ارايه خواهند كرد.

 اين همايش 25 بهمن سال جاري در تالار انديشه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي شود.

 گفتني است، نشست خبري اولين همايش ملي ارتباطات ديني 19 بهمن جاري ساعت 10 صبح در پژوهشكده باقرالعلوم (ع) واقع در ميدان فلسطين، جنب غربي راهنمايي و رانندگي، پلاك 55، طبقه 5 برگزار مي شود.

 

 

 

 

چهارشنبه 20 بهمن 1389 - 11:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر