سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 6:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مرد سوم

 

 

 

مرد سوم  ( مجموعه روايت ديگر – 5 )

نويسنده : ابراهيم حسن‌بيگي

طراح جلد  : رضا زواري

نوبت چاپ و تيراژ : اول – 1000 نسخه

ناشر : كتاب‌هاي سيمرغ وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد پنجم مجموعه روايت ديگر به مجموعه داستان كوتاه ابراهيم حسن‌بيگي اختصاص دارد . حسن‌بيگي در سال 1336 در يكي از روستاهاي توابع گرگان بدنيا آمد . از سال 59 كار نويسندگي را شروع كرد و كتاب مردم سوم اولين اثر اوست كه در سال 66 از سوي انتشارات برگ منتشر شد . نويسنده كتاب مرد سوم پس از آن حدود 80 عنوان كتاب داستان نوشته است . آثار او بيش از 27 بار در جشنواره‌هاي مختلف بعنوان آثار برگزيده انتخاب شده‌اند .

مرد سوم اولين كتاب ابراهيم حسن‌بيگي است كه براي اولين بار در سال 66 منتشر شد . اين كتاب حاصل سفر و زندگي چهارساله حسن‌بيگي در استان كردستان است . او كه از سال 64 تا  تابستان 67 در سنندج مي‌زيسته ، حوادث و رويدادهاي آن منطقه را در قالب داستان‌هاي كوتاه به رشته تحرير درآورده است كه مرد سوم اولين قدم اوست . داستان كوتاه‌هاي اين مجموعه همگي از واقعيت‌هاي تلخ آن دوران سرچشمه گرفته است و بخشي از تاريخ معاصر ايران قلمداد مي‌شود . مرد سوم ، پايان راه ، شيرزاد ، يادگار پسر و مرتع از جمله داستان كوتاه‌هاي مجموعه مردسوم هستند . در قسمتي از داستان كوتاه مرد سوم مي‌خوانيم :

" شوان در خود نديده بود كه به گوش آنها سيلي بزند . سرشان داد بزند و يا كلوخي را به طرفشان پرتاب كند . اينك دوست داشت مراسم اعدام آنها را ببيند . به ذهنش رسيد كه از هزار بخواهد به او هم اجازه بدهند تا جزو دسته آتش باشد . نمي‌دانست كه از عهده اين كار برخواهد آمد يا نه . مي‌انديشيد : « اگر اين كار را بكنم خودم را نشان خواهم داد.

ديگر از نگهباني دادن خسته شده‌ام . حتما ً اين كار را خواهم كرد . تفنگ را روي رگبار مي‌گذارم و شليك مي‌كنم . اين  كه كاري ندارد . »

" يكي از پيشمرگ‌ها با قنداق تفنگ ضربتي به سينه پيرمرد فرود آورد . پيرمرد در دم به زمين افتاد . دو پيشمرگ ديگر او را از زمين بلند كردند . تعداد ديگري از مردم به آنها ملحق شدند . سر و صداي بقيه مردم موجب قطع مراسم گرديد . پيشمرگي كه به روي چهارپايه ايستاده بود با صداي خشمگين مردم را به آرامش دعوت مي‌كرد . "

مجموعه داستان كوتاه مرد سوم در چاپ اول خود با تيراژ 1000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط انتشارات كتاب‌هاي سيمرغ وابسته به موسسه  انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

 

يكشنبه 17 بهمن 1389 - 14:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری