سه‌شنبه 30 دی 1399 - 18:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

153 نمايش در جشنواره امسال

 

گزارشي از برنامه هاي بيست و نهمين جشنواره تئاتر فجر


امسال دبيري جشنواره تئاتر فجر بر عهده محمد حيدري است که پيش از اين مدير مجموعه تئاتر شهر بود و سال گذشته با حکم حسين پارسايي، مدير کل وقت مرکز هنرهاي نمايشي به دبيري بيست و نهمين جشنواره تئاتر فجر منصوب شد.

حيدري برگزاري جشنواره تئاتر فجر را انعکاس شايسته فعاليت سالانه تئاتر کشور و ايجاد زمينه تبادل تجربه در سطح هنرمندان داخلي و خارجي دانسته است. در جشنواره امسال بخش هاي متعددي به چشم مي خورد.  بخش هاي مرور تئاتر ايران در سال هاي 89-88، برگزيدگان تئاتر مناطق، جشنواره جشنواره ها، بخش تجربه هاي نو، چشم انداز تئاتر ايران در سال 90، مسابقه بين المللي تئاتر، بخش مسابقه عکس و پوستر تئاتر، بخش توليد نمايشنامه و نمايشنامه خواني، پژوهش، بخش کارگاه هاي آموزشي و نشست هاي تخصصي و بين المللي، بخش پايان نامه هاي برتر دانشجويي و بازار تئاتر، در جشنواره امسال طراحي و پيش بيني شده است، بخش هايي که البته در سال گذشته هم وجود داشته است.

با اين حال آن طور که حيدري اعلام کرده است، رويکرد علمي پژوهشي و توجه جدي به ويژگي هاي اقليمي و بومي و همچنين توليد آثار با رويکردهاي اجتماعي معاصر، انعکاس ارزش هاي متعالي جامعه، تاکيد بر توسعه و ارتقاي تئاتر شهرستان و کشف استعدادهاي گمنام و جوان تئاتر کشور، ترجمه و عرضه شيوه هاي بديع و تاثيرگذار همراه با تمرکز زدايي با رويکرد مشارکت بخش خصوصي از نکات اصلي اين دوره از جشنواره خواهد بود.

به همين دليل در اين دوره از جشنواره 15 مقاله پژوهشي به صورت کتاب در جشنواره تئاتر فجر منتشر مي شود. روابط عمومي جشنواره اعلام کرده است که پژوهش به عنوان يکي از اساسي ترين و حيات بخش ترين بخش ها در هر ساختاري به شمار مي رود و با تکيه بر اين امر مي توان به ديدگاه هاي جديد، نقاط ضعف و چشم اندازهاي نوين پي برد و بر اين اساس براي آينده تئاتر ايران برنامه ريزي کرد. در اين بخش سفارش مقاله به نظريه پردازان و نويسندگان و استادان داخلي و خارجي انجام شده است و از نويسندگان و نظريه پردازان سراسر جهان در ارتباط با عناوين اعلام شده جشنواره، مقاله درخواست شده که مورد استقبال گسترده پژوهشگران قرار گرفته و به علت محدوديت 22 مقاله پذيرفته شده است.

همچنين در بخش سفارش مقاله به استادان و نظريه پردازان داخلي، طي نامه اي از آنها درخواست همکاري شده که مطرح ترين آنها اعلام موافقت کرده اند. 15 مقاله رسيده بعد از بررسي هاي لازم در يک کتاب مستقل همزمان با جشنواره منتشر خواهد شد.

153 نمايش از ايران و جهان در بخش هاي مختلف بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر بر روي صحنه خواهد رفت. به گزارش روابط عمومي جشنواره تئاتر فجر، 137 گروه نمايش ايراني از شهرهاي کرج، شيراز، قم، خمين، زاهدان، بجنورد، مشهد، تنکابن، ياسوج، مهاباد، کرمانشاه، بندرعباس، مريوان، ملاير، دهلران، ورامين، بندر ترکمن، سياهکل، سنندج، بروجن، اصفهان، هشتگرد، شهرکرد، تبريز، لاهيجان، رودان، اروميه، ساري، آبيک و يزد و 14 گروه نمايشي از کشور هاي ايتاليا، جمهوري چک، روسيه، سوئيس، چين، آلمان، کره جنوبي، کانادا، يونان، لهستان و استوني در بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر حضور دارند.

در بخش برگزيدگان تئاتر مناطق، 12 اثر، در بخش تئاتر خياباني 24 اثر، در بخش ميهمان 24 اثر، در بخش چشم انداز تئاتر ايران 20 اثر، در بخش مرور تئاتر ايران 20 اثر، در بخش تجربه هاي نو 9 اثر و در بخش جشنواره جشنواره ها 12 اثر به اين جشنواره راه يافتند که از 16 بهمن تا اول اسفند به اجرا در خواهند آمد.

در بخش توليد متون و نمايشنامه خواني نيز 12 اثر از تهران، هشتگرد، اردبيل، رشت و زنجان و کرمانشاه همچنين در بخش پژوهش نيز 14 مقاله از پژوهشگران کشورمان حضور دارند.

بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر با اهدافي چون اعتلاي هنر تئاتر کشور، معرفي فعاليت هاي يکساله تئاتر کشور، توسعه فرهنگ ايراني و اسلامي، کشف استعدادهاي خلاق در حوزه هنر نمايش، تبادل دانش و فنون هنر نمايش در جهان امروز و... در تهران و استان هاي البرز، خراسان شمالي، گيلان و گلستان برگزار مي شود.

رضا حامدي خواه(کارگردان تئاتر) در مورد جشنواره تئاتر فجر به روزنامه باني فيلم گفت:«جشنواره فجر برآيند تئاتر کشور است و چون تئاتر ما در اين سال ها رشد شايسته خود را نداشته است، پس جشنواره نيز همپاي استعداد تئاتر اين مرز و بوم نيست و ريشه آن را نيز نه در جشنواره يا تئاتر و آدم هاي تئاتري، بلکه در قوانين بايد جستجو کرد. جشنواره تئاتر فجر را بايد داشته باشيم و در آن اصرار بکنيم که هر سال وجود داشته باشد ولي بايد براي اين جشنواره، تدارک و فعاليت هاي لازم را انجام داد.»

بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر از 16 بهمن تا اول اسفند در تهران و سراسر ايران برگزار خواهد شد.

 

 

يكشنبه 17 بهمن 1389 - 9:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری