سه‌شنبه 24 تير 1399 - 1:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

لزوم تلفيق روش‌هاي سنتي و مدرن تبليغ در حوزه فرهنگ ديني

 

 

گفتگو با طيبه اسماعيلي كارشناس فرهنگي امور بانوان استان سيستان و بلوچستان

 

استان سيستان و بلوچستان به‌عنوان يكي از سه استان برتر در زمينه جمعيت بانوان فرهيخته در كشور از سوي گروه ويژه بانوان سازمان تبليغات اسلامي انتخاب شد. در همين راستا گفتگويي با كارشناس امور فرهنگي بانوان اداره كل تبليغات اسلامي اين استان انجام داديم.

 

حيطه فعاليت‌هاي اجرايي شما در گروه ويژه بانوان استان سيستان و بلوچستان چيست؟

 سازمان تبليغات اسلامي خوشبختانه در استان سيستان و بلوچستان از وجهه بسيار خوب و محبوبي بر خوردار است و اين خود زمينه را براي كار و تلاش فرهنگي مهيا مي‌كند، باتوجه به اينكه ما اعتقاد راسخ داريم نيمه حساس وحياتي جامعه ما را بانوان تشكيل مي دهند، هرچه خدمت فرهنگي به اين قشر انجام شود هنوز كاري نكرده ايم. اما امور بانوان سازمان تبليغات اسلامي، به عنوان بخشي كه درخدمت خواهران است و با توجه به عنايت خاصي كه رياست سازمان حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي و مديرکل استان حجت الاسلام قربان پور دارند، حيطه كاري ما گسترده است و بنده به بخش‌هايي از آن اشاره مي‌كنم.

 اولا ما سعي كرده ايم براي ارائه خدمات فرهنگي با تمام مراكز فرهنگي، آموزشي، ادارات، ارگان‌ها و....... ارتباط و تعامل كاري حسنه و صميمي داشته باشيم، واين خود يكي از رموز موفقيت ماست، اما در بحث فعاليت سازمان در حيطه بانوان، ما سعي بر اين داشته ايم كه درزمينه هاي مختلف فرهنگي به قشر عظيم بانوان در سطوح و سنين مختلف ارئه خدمت داشته باشيم، برخي از فعاليتهاي ما عبارتند از، برپايي مراسم مذهبي درمناسبتهاي ملي، مذهبي، باهدف تجليل و بزرگداشت و آگاه سازي، همايشهاي علمي، مذهبي، ايجاد كارگاه هاي مختلف از قبيل كارگاه هاي شبهه شناسي، كارگاه تربيت استاد، كارگاههاي نگرشي ديگر و كارگاه تفكر خلاق، معمولا كارگاههاي تخصصي ويژه اقشار خاص و تاثير گذار اجرا مي شود. برگزاري مسابقات متنوع فرهنگي، برگزاري اردوهاي آموزشي، زيارتي، تفريحي، هم ويژه دانش آموزان و خواهران قرآني و تشكلهاي ديني، برگزاري جلسات بحث وانتقاد جوان ويژه مقطع دبيرستان باموضوعات مختلف بويژه بحث عفاف وحجاب، برگزاري گفتمان‌ها به صورت استاني كه از استقبال بسيار خوبي برخوردار است که بيشتر اين گفتمان‌ها با موضوع عفاف وحجاب و در مناسبتها با موضوعات متناسب بامناسبت خاص، بيشتر اين گفتمانها براي مقطع دبيرستان و گاهي براي دانش آموزان راهنمايي و دانشجويان، اكثر اوقات سعي شده نياز سنجي كنيم و گفتمان‌هايي كه مورد علاقه بچه ها بوده برگزار شود، يكي ديگر از راه‌هاي ارتباط ما با دانش آموزان مقطع راهنمايي و دبيرستان برگزاري طرح تابستاني است اين طرح از سال ورود بنده به سازمان همه ساله درهمه شهرهاي استان برگزار شده كه اكثر اوقات با اردوهاي زيارتي پايان يافته و هميشه از استقبال بسيار چشمگيري برخوردار بوده است. در مجموع ماسعي کرده ايم هر كار فرهنگي كه احساس مي شده مفيد و مورد نياز است را انجام بدهيم، بطور كلي امور بانوان سازمان مخصوصا درمركز استان يك مركز مشاوره و بدون مبالغه يك مامن خوب و قابل اعتماد براي خانمها و دختران جوان بوده و هست.

 يکي ديگر از فعاليت هاي فرهنگي انجام شده توسط گروه بانوان استان اين است که خانم‌هاي جواني كه تازه ازدواج و دچار مشكل شده اند همچنين دختران جوان و.... براي گرفتن مشاره به ما مراجعه مي‌کنند و به لطف خدا با مشكل حل شده و كاملا راضي از سازمان مي روند، پاسخ به سؤالات شرعي بانوان يكي ديگر از پل‌هاي ارتباطي ما با آنها بوده، درطول سال هركدام از ادارات و ارگان‌ها براي مناسبت‌هاي مختلف مراسم‌هايي دارند که سخنران مراسمشان را امور بانوان تامين ميكند، ارتباط ما با تشكل‌هاي ديني، هيات مذهبي، مداحان خواهر بسيار خوب است و برنامه هاي اين عزيزان هم نظارت و حمايت مي شود، اخيرا باحمايت مدير محترم دفتر برنامه ريزي بانوان مركز دو كارگاه بسيار ارزشمند با عنوان کارگاه سه روزه تربيت استاد نگرشي ديگر ويژه جمعيت بانوان فرهيخته و تعدادي از مبلغات باعنوان همياران پرورشي به صورت استاني برگذار شدهاست. كاركاه آموزشي تفكر خلاق و مهارتهاي زندگي ويژه تعدادي از جمعيت بانوان فرهيخته فعال و تعدادي ازمبلغات و مربيان فعال قرآني، برگذارشد.

 

چه ميزان از فعاليت‌هايي كه انجام مي دهيد با شرح وظايف شما مطابقت دارد؟ و شما به عنوان يك مسئول فرهنگي چه‌ميزان از روند اجرايي فعاليت‌ها رضايت داريد؟

 امام خميني رحمه الله عليه فرموده اند كه شما انجام وظيفه كنيد، نتيجه باخداست. سازمان همانطور كه اشاره شد يك ارگان مقدس برگرفته و جوشيده از متن انقلاب است، يك ارگان صددرصد فرهنگي. امور بانوان سازمان هم سعي براين داشته و دارد كه در راستاي وظايف خودش كه بسط وگسترش تعاليم انقلاب كه همان اسلام ناب محمدي(ص) است گام بردارد و شرح وظايف ما هم همين است، گفتم كه من از نيمه دوم سال 1370 توفيق خدمت در اين ارگان را داشته ام و خدا را بر اين نعمت بزرگ شاكرم كه توفيق خدمت در ارگاني را بمن عنايت فرموده كه مقام معظم رهبري توجهي خاص به آن دارند، بايد اعتراف كنم كه خوشبختانه مرتب شاهد رشد و شكوفايي و بالندگي اين ارگان فرهنگي بوده و هستم هم اکنون برنامه هاي ما به همت همه مسئولين سازمان هم در مركز و هم در استان از تنوع و كيفيت مطلوبي برخوردار است. من از روند كارها و فعاليتها راضي هستم چرا كه سازمان از جايگاه بسيار خوبي دربين اقشار مختلف مردم برخور دار است، بايد اعتراف كنم با اينكه ما تبليغي براي اينكه مي توانيم مشاوره ارائه كنيم، پاسخ به سؤالات شرعي داشته باشيم، مبلغه و مداح معرفي كنيم، دراين زمينه ها مراجعات فراوان داريم و اين اعتماد و اعتمادسازي ها بسيار زيبا و ارزشمند است.

 

با توجه به اينكه حوزه بانوان يكي از مباحث مهم در تبليغ دين و فرهنگ اسلامي است، هدف از برگزاري نشست‌هاي تخصصي جمعيت بانوان فرهيخته را توضيح دهيد؟ و بفرماييد فعاليت‌هاي گروه بانوان چه تاثيري در فرهنگ سازي و ارتقاء سطح دانسته‌هاي ديني بانوان استان دارد؟

 بانوان جمعيت فرهيخته استان سيستان و بلوچستان خوسبختانه از كساني هستند كه داراي مسؤليتهاي فرهنگي و كارآمد درجامعه هستند و از زمانيكه با سازمان تبليغات اسلامي مرتبط شده اند و سازمان، مركزي براي تجميع و تبادل نظر اين عزيزان شده است، ما شاهد تلاش بيشتر اين عزيزان در حيطه كاري شان هستيم که نکته مهم و تاثيرگذار آن احساس مسئوليت بسيار زياد در قبال ماموريت‌ها و فعاليت‌هاي جمعيت بانوان و سازمان تبليغات است و سازمان هم براي توانمندسازي اين بانوان تابحال دو كارگاه آموزشي بسيار ارزشمند با حمايت دفتر برنامه ريزي بانوان مركز با عنوان كارگاه آموزشي تربيت استاد نگرشي ديگر و كارگاه تفكر خلاق و مهارت‌هاي زندگي برگزار کرده كه مورد استفاده و استقبال مطلوبي قرار گرفته است.

 فلسفه وجودي جمعيت بانوان اين است كه با نشست‌ها و تبادل نظرهايي كه انجام مي‌دهند، درحد توان آسيب‌هايي كه بانوان استان را تهديد مي كند شناسايي واحصا كنند و دنبال راه چاره باشند. ما معمولا در مباحث گفتمانها مخصوصا گفتمانهايي كه باموضوع عفاف و حجاب برگزار مي شود بعضي از اين بزرگواران بعنوان استاد گفتمان معرفي مي شوند و پس از نظرسنجي ها و بررسي نتايج آن مشخص مي شود که كاملا در كار خود موفق هستند، در مشاوره هاي ديني و رواني بعضي از اين عزيزان ياور ماهستند و خلاصه در رابطه بافعاليتهاي فرهنگي و بالا بردن سطح آگاهي قشر عظيم بانوان، اين جمعيت بازويي قوي براي ماهستند و بطور كلي با ياري حق اين جمعيت قصد دارد از هيچ تلاشي كه برايش ممكن باشد در رفع مشكلات بانوان كوتاهي نكند.

 

با توجه به اهميت مردم به آموزه هاي ديني اسلام وتوجه ويژه مسئولين به ترويج فرهنگ عفاف وحجاب ، بفرماييد استقبال بانوان استان از طرحها وفعاليت‌هاي شما به چه صورت بوده است؟ و آيا در اين زمينه همكاري هاي لازم را نجام داده اند؟

 خوشبختانه استان ما از استانهايي است كه هم در بخش سيستان دلاور، هم بلوچستان غيور مردم براي آموزه ها و مقدسات ديني حرمتي خاص قائل هستند و همين امر زمينه بسيارخوبي است براي اينكه مردم از كليه برنامه ها و مراسم مذهبي مختلف استقبال و همكاري خوبي داشته باشند، در رابطه با عفاف و حجاب ما با مدد از گفتمانهاي متعدد با موضوعات مختلف از جمله موضوع عفاف وحجاب هم درمورد مخاطبين خاص وهم مخاطبين عام خيلي خوب موفق بوده ايم و مخاطبين ماهم خيلي راضي بوده اند مخصوصا بخش پاسخ به سؤالات، خيلي استقبال شده ومورد علاقه دانش آموزان بوده به حديكه اگر گاهي اوقات سؤالاتي بدون پاسخ مانده مخاطبان ما خواها ن پاسخ هاي سؤالاتشان به صورت مكتوب وارسال به محل تحصيلشان شده اند.

 

نحوه اعزام مبلغه به مناسبتهاي مختلف ملي و مذهبي به چه صورت است، و اگر در اين زمينه آماري موجود است بيان كنيد؟

 امور بانوان خوشبختانه با تمام مراكز آموزشي و ساير ادارات و ارگانها ارتباطي بسيار مطلوبي دارد، از جمله با بسيج خواهران، حوزه علميه خواهران، همه دبيرستانها وبعضي از دانشگاهها، تشكلهاي ديني بانوان و هيات مذهبي و.... ماسعي كرده‌ايم كه اگر از هرمركز آموزشي و اداره يا ارگاني در مناسبتهاي مختلف تماسي گرفته اند و مبلغه يا سخنران تقاضا نموده اند، از ناحيه ما پاسخ مثبت دريافت كنند. خدارا شكر موردي را به ياد نمي آورم كه جواب ما منفي باشد، چون مردم به طور كلي يكي از توقعاتشان از سازمان اين است كه مبلغ و سخنران شان را از اين طريق درخواست كنند، سعي نموده ايم همه جا و هر زمان نيازهاي تبليغي بانوان را برطرف كنيم. همچنين بايد به اين نكته نيز اشاره كنم كه تاكنون حدود100 نفر مبلغه در استان شناسايي و داراي پرونده هستند.

 

تلفيق فعاليت‌هاي سنتي و مدرن فرهنگي و ديني را در زمينه‌هاي مختلف به ويژه موضوع عفاف و حجاب در برنامه‌ريزي هاي خود با چه روش‌هايي انجام مي‌دهيد؟ در صورت اجراي چنين فعاليت‌‌هايي بازخورد آن را در سطح استان چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ در اين زمينه از چه شيوه هايي بهره مي بريد؟ و بگوييد كه چرا شيوه هاي سنتي هنوز تاثير گذاري خود را دارد؟

 بخش عمده فعاليت‌هاي ما تاكنون به صورت سنتي بوده است و به اميد خدا فعاليت خودمان را در بخش تبليغات مدرن با تكثير و توزيح سي دي هاي خوب و آموزنده بويژه در موضوعات عفاف و حجاب، ازدواج و.... شروع كرده‌ايم و اگر خدا ياريمان كند قصد بسط و گسترش اين بخش راهم در زمينه هاي مختلف داريم، امام علي عليه السلام فرمودند كه فرزندانتان را براي غير زمان خودتان تربيت كنيد، اين حديث به نظر بنده الان بسيار كاربرد دارد چرا كه ما شاهد هستيم كه اكثر خانواده ها امكانات رايانه اي را به تمام معنا در اختيار جوان و نوجوان خودشان اعم از دختر و پسر گزارده اند بدون اينكه فرهنگ صحيح استفاده از آنرا به آنها بياموزند. به همين جهت ما شاهد انحراف بچه‌هايمان از اين طريق هستيم، من معتقدم اگر ما بتوانيم از هر دو مورد ذكر شده در امور تبليغي بهره بگيريم بازخورد بسيار مطلوب و اثر بخشي خواهد داشت. ان شاء الله خداوند به همه ما توفيق دهد در هر دو بخش در حد توان خدمات شايسته اي را به بانوان عزيزمان ارائه دهيم، چون شيوه هاي مدرن تبليغي تاثير بيشتري در جذب نيروهاي جوان ما خواهد داشت.

 در زمينه تبليغات مدرن كه عرض كردم با تكثير و توزيع سي دي هاي مفيد مخصوصا با موضوع عفاف و حجاب وارائه گزارشات از طريق سايت كار را آغاز نموده ايم و درصدد بسط و گسترش كار هستيم. اما در مور اينكه چرا شيوه هاي سنتي تاثير بيشتري دارد من معتقدم علتهاي مختلفي مي تواند داشته باشد. يك پيامبر رحمت صلي الله عليه واله فرمودند با مردم به اندازه عقلهايشان صحبت كنيد، ماچون بااقشار مختلف بانوان سروكار داريم كه معمولا شيوه هاي تبليغي سنتي تاثير گذاري بيشتري دارد. ديگر اينكه فرهنگ تبليغ سنتي دربافت وجودي و زندگي مردم ما رسوخي ژرف دارد به همين جهت تاثير بيشتري دارد و امام خميني رحمه الله عليه عزاداريهاي سنتي را رد نمي كند. ما بايد عمل به وظيفه كنيم و از هر راهي كه بتوانيم بهتر و زود تر به نتيجه مطلوب در امر تبليغ دست بياييم بايد استفاده كنيم.

 

چه پيشنهادهايي براي بهتر شدن فعاليت هاي جمعيت بانوان فرهيخته استان و جايگاه پستي خود داريد ؟ و موفق ترين طرح شما در سالهاي اخير چه بوده است؟

 جمعيت بانوان چون از بانواني واقعا تاثيرگذار و فعال تشكيل شده است، بنده فكر مي كنم با ايجاد كارگاه‌هاي مفيد و مؤثر با نظرسنجي از خودشان براي توانمندسازي بيشتر و بهتر هم مي شود زمينه رشد و خلاقيت بيشتر اين عزيزان را فراهم آورد هم وقتي كه مشاهده كنند سازمان كه متصدي امر ساماندهي اين بزگواران است توجه و عنايت به آنها دارد قطعا انگيزه بهتري براي كار پيدا مي كنند. در صورتيكه دفتر برنامه ريزي مركز صلاح بدانند اردوهاي آموزشي و زيارتي براي جمعيت درصورت امكان ديدار با مقام معظم رهبري مخصوصا براي استان‌هاي دور افتاده اي مثل ما، تهيه پكيج هاي آموزشي و.... از طرف دفتر برنامه ريزي مركز، در مورد پست خودم بايد اعتراف كنم خدارا شكر از مسئولين بزرگوار در مركز و در استان برخوردار هستيم كه خودشان به فكر ما هستند. از اين بابت دغدغه خاطر ندارم طرح‌هاي فرهنگي اگر حساب شده به موقع و به جا انجام شود مي تواند زيبا ومطلوب باشد، اما طرح موفق و مفيد ما در سالهاي اخير گفتمانها بوده است. ساماندهي مبلغات و ايجاد كارگاه‌هاي شبهه شناسي براي اين عزيزان بوده و ساماندهي جمعيت بانوان فرهيخته و فعال در عرصه هاي فرهنگ ديني.

 

چه خلاقيتها و نوآوريهايي تا كنون در فعاليت هاي امور بانوان داشته ايد؟ و در طراحي و برنامه‌ريزي جهت فعاليت‌هاي فرهنگي بانوان چه نكاتي را مد نظر قرار مي‌دهيد؟ همچنين به نظر شما آيا تفاوتي بين كار بانوان و آقايان وجود دارد؟ در صورت وجود اين تفاوت‌ها، آن‌ها را بيان كنيد؟

 من به برخي از كارهايي كه درحيطه بانوان انجام داده ام اشاره مي كنم نمي دانم كه مي شود اسمش را نوآوري و خلاقيت گذاشت يا نه. طرح تشكيل صندوق قرض الحسنه را به تشكل‌هاي فعال ارائه نمودم و از سوي اعضاء خيلي خوب استقبال شد چون خودم گاهي اوقات شاهد بودم كه بعضي از خواهران عضو تشكل نياز به مبالغ بسيار پاييني داشتند و مقدور نبود كارشان راه بيفتد، اين طرح باقدرت و قوت به فعاليت خود ادامه ميدهد، يكي ديگر از طرح‌هايي كه بسيار مفيد و جذاب بوده است. ما براي تشويق خواهران به شركت در كلاس‌هاي عقيدتي از ايجاد كلا‌س‌هاي هنري و مفيد بهره مي گرفتيم، يك برنامه تحت عنوان نشست علمي، البته قبل از گفتمانهاي ديني ويژه مقطع دبيرستان طرح ريزي نموديم كه اين برنامه را در ميلاد يا شهادت معصومين عليهم السلام راجع به همان شخصيت اجرا مي‌كرديم.

 جهت آشنايي بچه ها با آن عزيز كه مور استقبال خوبي هم قرار مي گرفت، طرح ديگري كه فقط در مركز استان برگزار كرديم و خيلي استقبال شد، طرح (رمضان، توجه و تلاش) بود كه در ماه رمضان هر سال ويژه مقطع راهنمايي اجرا مي شد. قصد دارم به ياري حق، درسال آينده كارگاههاي آموزشي مفيد براي مسؤلين تشكلهاي ديني بانوان استان، كارگاه‌هاي شبهه شناسي ويژه مبلغات، و با نشستهاي تخصصي ويژه جمعيت بانوان، و احصاء آسيب‌هاي بانوان استان برنامه هاي خوب و مفيدي براي رفعشان تدارك ببينم و در همان راستا فعاليت‌هاي خوبي به خواست خدا ارائه كنيم. در پاسخ به سوال ديگر شما در خصوص تفاوت در فعاليت‌هاي آقايان و بانوان بايد بگويم كه من تفاوت خاصيي را مشاهده نكرده‌ام مگر موارد خاص، اكثر فعاليتهاي فرهنگي مشترك بين خواهران و برادران است مگر دسته روي هايي كه درمناسبتهاي خاص انجام مي شود.

 

 سخن آخر......

ازشما تشكر مي كنم و از صميم قلب براي شما و همه عزيزاني كه در عرصه بسيار ارزشمند فرهنگي تلاش مي كنند در جهت بسط و گسترش تعاليم عاليه اسلامي، انقلاب را به قله هاي رفيع ترقي برسانند آرزوي توفيقات روز افزون دارم و اميدوارم نام شما عزيزان در زمره سربازان فرهنگي آقا امام زمان عج الله تعالي فرجه الشريف ثبت شود.

 

 

 

 

سه‌شنبه 12 بهمن 1389 - 10:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر