جمعه 26 دی 1399 - 18:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني

 

سيمرغ هاي بيست و نهم به پرواز در آمدند

 

معرفي فيلم هاي مطرح بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر


 «بانوي شهر ما»(ابراهيم حاتمي کيا):

 بانوي شهر ما فيلمي درباره جوانان است و گفته مي شود که حاتمي کيا در اين فيلم به معضل ازدواج پرداخته است. بازي رضا کيانيان(پس از 12 سال در فيلمي از حاتمي کيا) و رويا تيموريان وداريوش ارجمند از نکات کنجکاوي برانگيز فيلم جديد حاتمي کياست. بانوي شهر ما ابتدا قرار بود با ترکيب ديگري از بازيگران ساخته شود ولي بازنويسي فيلمنامه به طول انجاميد و ترکيب بازيگران تغيير کرد. مريلا زارعي، طناز طباطبايي، بهروز شعيبي و هدي ناصح از ديگر بازيگران اين فيلم هستند.

«يک حبه قند»(رضا مير کريمي):

 مير کريمي از جمله کارگردان هاي هميشه مطرح جشنواره فجر بوده، به همين جهت اميد فراواني وجود دارد که يک حبه قند در جشنواره امسال مورد توجه قرار بگيرد. در خلاصه داستان فيلم آمده است:«سکوت خانه باغ قديمي و سر سبز با ورود مهماناني در هم مي شکند. چهار دختر اين خانه همراه همسر و فرزندانشان براي عروسي خواهر کوچکترشان،«پسنديده» به ياري مادر شتافتند و...» رضا کيانيان، شمسي فضل اللهي، سعيد پور صميمي، نگار عابدي، پريوش نظريه، نگار جواهريان، پونه عبدالکريم و ريما رامين فر از جمله بازيگران فيلم هستند.

«زندگي با چشمان بسته»(رسول صدر عاملي):

 زندگي با چشمان بسته که سال گذشته به جشنواره نرسيده بود، در جشنواره امسال به نمايش در مي آيد. زندگي با چشمان بسته درامي اجتماعي با بازي حامد بهداد، ترانه عليدوستي و پولاد کيميايي است. صدر عاملي فيلم «شب و قسم به دلتنگي» را نيز در ادامه فيلم هاي «شب» و «هر شب تنهايي» کارگرداني کرده، که البته مقداري از فيلمبرداري آن باقيمانده، بنابراين به جشنواره امسال نمي رسد.

«آسمان محبوب»(داريوش مهرجويي):

 آسمان محبوب در حالي در جشنواره امسال شرکت مي کند که ابتدا نامش در بخش آثار ويدئويي قرار داشت، همين مسئله موجب اعتراض داريوش مهرجويي شد، در نتيجه مسئولان جشنواره آسمان محبوب را در فهرست آثار بخش مسابقه قرار دادند. آسمان محبوب درباره زندگي پزشک جواني به نام شايان است که متوجه مي شود که به بيماري لاعلاجي مبتلا شده است و... علي مصفا، ليلا حاتمي، فريده سپاه منصور، ماني حقيقي، قربان نجفي، سيد امير سيدي، محمد باقر صفانور از جمله بازيگران فيلم هستند.

«خيابان هاي آرام»(کمال تبريزي):

 تبريزي با خيابان هاي آرام پس از سه سال در جشنواره شرکت مي کند. فيلمبرداري خيابان هاي آرام در ارمنستان انجام گرفته است و داستان آن درباره درگيري يک خبرنگار با ماجراهايي عجيب و غريب است. هنگام توليد فيلم تغييراتي ناخواسته در ترکيب بازيگران رخ داد که مهم ترينش جايگزيني نيکي کريمي به جاي هديه تهراني بود. محمد رضا فروتن، حسن معجوني و لعيا زنگنه از ديگر بازيگران فيلم هستند. هديش شاملو جلوه هاي ويژه فيلم را طراحي کرده و بهرام عظيمي هم بخش انيميشن آن را توليد کرده است.

«جدايي نادر از سيمين»(اصغر فرهادي):

 دو سال پيش «درباره الي» با مساعدت جواد شمقدري که آن موقع مشاور هنري رئيس جمهور بود در جشنواره به نمايش در آمد و بر گرماي آن افزود. حضور جدايي نادر از سيمين هم مي تواند از اتفاقات جالب جشنواره امسال باشد. فرهادي، جدايي نادر از سيمين را در تابستان کليد زد و در ماه هاي بعدي آن را آماده نمايش کرد. فيلم در بخش مسابقه جشنواره برلين پذيرفته شده است.داستان فيلم جدايي نادر از سيمين درباره مشکلاتي است که بعد از جدايي نادر از سيمين در مورد حضانت فرزندشان رخ مي دهد. شهاب حسيني، مريلا زارعي، ليلا حاتمي، پيمان معادي، ساره بيات و سارينا فرهادي از جمله بازيگران فيلم هستند.

«خانه پدري»(کيانوش عياري):

 در حالي که از آخرين حضور عياري در جشنواره (با فيلم بيدارشو آرزو) شش سال مي گذرد، او با خانه پدري در جشنواره امسال حضور خواهد داشت. خانه پدري، داستاني اجتماعي دارد که وقايع آن از سال 1310 شروع مي شود و تا امروز ادامه مي يابد. فيلمبرداري اين اثر طي 60 جلسه در خانه موتمن الاطباء انجام شده است. مهدي هاشمي، شهاب حسيني، مهران رجبي، ناصر هاشمي، مينا ساداتي، نازنين فراهاني و حسين فلاح، بازيگران اصلي خانه پدري هستند.

«مرهم»(عليرضا داوود نژاد):

 داوود نژاد پس از آنکه چند سال اخير را به سينماي تجاري پرداخت و آثاري ضعيف چون ملاقات با طوطي، هشت پا و تيغ زن ارائه کرد. اينک با مرهم به سينماي متفکر نياز و مصائب شيرين بازگشته، و باز هم اثري واقع گرا خلق کرده است. فيلم معضل اعتياد را از زاويه اي جديد مورد کنکاش قرار مي دهد. داوود نژاد در مرهم تصويري واقع گرا از خانواده ايراني و مشکلات آن پيش روي تماشاگر قرار مي دهد.

«آقا يوسف»(علي رفيعي):

 دکتر علي رفيعي که بعد از سال ها فعاليت در عرصه تئاتر با ساخت ماهي ها عاشق مي شوند، کارگرداني سينما را  تجربه کرد و فيلمش مورد توجه و تحسين منتقدان قرار گرفت، با دومين فيلم خود آقا يوسف امسال در جشنواره حضور دارد. مهدي هاشمي، هانيه توسلي، شاهرخ فروتنيان، پگاه آهنگراني، لادن مستوفي، مريم سعادت، سهيلا رضوي، ستاره اسکندري، ليلا بلوکات، داريوش موفق، رويا مير علمي و صابر ابر به همراه هنرمند خردسال مليکا پارسا از بازيگران اصلي آقا يوسف هستند. آقا يوسف مضموني اجتماعي دارد و در خلاصه داستان آن آمده است: «آقا يوسف، بازنشسته از پنج سال پيش پنهان از چشم دخترش در خانه هاي مردم کار مي کند. حوادثي که در اين خانه ها، به ويژه دومين خانه رخ مي دهد، زندگي او را دگرگون مي کند و...»

«قصه پريا»(فريدون جيراني):

جيراني، با قصه پريا که ملودرامي با مضمون اعتياد است در جشنواره امسال شرکت مي کند. البته فيلم دچار اصلاحيه هم شده است. مهناز افشار، مصطفي زماني و باران کوثري از جمله بازيگران فيلم هستند.

«پرتقال خوني»(سيروس الوند):

پرتقال خوني مانند ديگر آثار الوند، درامي اجتماعي است، فيلمي که گويا قرار است يادآور فيلم هاي نسبتا موفق الوند مثل يک بار براي هميشه و چهره باشد. فريبرز عرب نيا، نيوشا ضيغمي، حامد بهداد، زيبا بروفه، آهو خردمند و ويشکا آسايش در آخرين فيلم الوند ايفاي نقش کرده اند.

«جرم»(مسعود کيميايي):

جرم بيست و هشتمين فيلم مسعود کيميايي فيلمساز با سابقه و قديمي است که در اين دوره از جشنواره قرار است بزرگداشت او برگزار شود. جرم حال و هوايي اجتماعي، سياسي و تاريخي دارد و داستانش در سال هاي پيش از انقلاب مي گذرد. فيلم حکايت مردي است که نمي خواهد از عقايدش تخطي کند. پولاد کيميايي، حامد بهداد، جمشيد مشايخي، داريوش ارجمند، مسعود رايگان، شبنم درويش، نيکي کريمي و بهاره رهنما از جمله بازيگران جرم هستند.

 

 

 

 

 

دوشنبه 11 بهمن 1389 - 13:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری