دوشنبه 23 تير 1399 - 22:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

حرمان هور

 

 

«حرمان هور» دست نوشته هاي شهيد احمدرضا احدي است كه به كوشش عليرضا كمري به رشته تحرير درآمده و اولين بار در سال67 منتشر شده و اكنون از سوي انتشارات سوره مهر به تازگي به چاپ دوازدهم رسيده است البته يادداشت هاي اين اثر در نوبت هاي متوالي در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيده بودند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حرمان هور حاوي دست نوشته ها و خاطرات شهيد احمدرضا احدي در دوران جنگ ايران و عراق است كه وي با شروع جنگ تحميلي همراه خانواده به زادگاه پدر و مادر خويش (ملاير) بازگشت. سال 64 در رشته پزشكي وارد دانشگاه شد. وي همزمان در اين دوران در جبهه هاي جنگ حاضر شده و در تمامي نبردها از نفرات فعال گردانها و دسته ها به شمار مي رفت. هور در مدت 4 سال حضور در جبهه چندين بار زخمي شد و در پايان در عمليات كربلاي5 در اسفند ماه سال 65 به شهادت رسيد.

93 قطعه از يادداشت هاي شهيد احدي دانشجوي سال دوم رشته پزشکي دانشگاه‏ شهيد بهشتي است که در 4 بخش (دفتر) انعكاس دهنده وقايعي در جبهه هاي جنگ ايران و عراق است كه در نوع خود بديع و دست نخورده است. ياددشت هايي از عمليات هاي مختلف، شهادت همرزمان ، خاطرات شخصي و ... . كه در ويرايش دوم به بخش چهارم بازيافته هاي احدي به كتاب افزوده شده است كه به همراه اشاره کوتاه و مقدمه مفصل ابتداي کتاب، اين اثر را خواندني كرده است. در اشاره کوتاه و مقدمه مفصل ابتداي کتاب، نحوه گردآوري و تدوين اثر و بررسي و شرح ‏محتواي اين قطعات آمده است.

چندي پيش نيز عليرضا  داودنژاد نگارش فيلم‌نامه‌ي «چشمه» را براساس دست‌نوشته‌هاي شهيد احمدرضا احدي به پايان برد و اعلام كرد كه  حرمان هور كار متفاوتي است از آنچه كه تا به حال در مورد دفاع مقدس ديده است لااقل از اين جهت كه وي براي نخستين‌بار بعد از 27 سال نگارش سناريويي موفق به نگارش فيلمنامه اي شده كه مي خواهد آن را عينا بسازد و در اين امر بنا به سخنانش بسيار مصمم است.

اين كارگردان سينما شخصيت محوري فيلم‌نامه‌ي "چشمه"  كه 40 درصد از فيلم‌نامه در جبهه مي‌گذرد را از شخصيت احمدرضا احدي الهام گرفته و با تعدادي از دوستان و هم‌رزمان و حتي خانواده‌ي اين شهيد هم تاكنون گفتگو انجام داده و خاطرات دقيق و واقعي را از آنها شنيده و يادداشت كرده است.

در بخشي از كتاب "حرمان هور" آمده است: « گويند كه "نيوتن" از حادثه‌ي افتادن سيب از درخت الهام گرفت و رفت آن همه دردسر براي خودش ايجاد كرد و قانون‌هاي اول ، دوم و سوم را وضع كرد؛ دردسر از اين جهت كه نام خود را بر سر دانش‌آموزان فيزيك نهاد، بيچاره نيوتن! كه هر روز امواج ناسزاهاي شاگردان تنبل دبيرستانها مي‌شود كه؛ مگر او بيكار بود كه اين همه استنتاج‌ها را مطرح كرد؟ آخر اگر شخص ديگري افتادن سيب از درخت را مي‌ديد، بلند مي‌شد بدون اين كه كسي او را ببيند به خوردن سيب مشغول مي‌شد.

 اما نيوتن مي‌گويد: وقتي سيب به طرف زمين كشيده مي‌شود، در همان جهت زمين هم به طرف سيب كشانده مي‌شود ولي چون جرم زمين بسيار زياد است، اين پديده محسوس نيست.»

عليرضا كمري نويسنده اين كتاب سيري که در بحث خاطره‌نويسي جنگ اتفاق مي افتد را سيري معنا دار مي داند، براي نمونه «دست‌نوشته‌هاي شهيد احمدرضا احدي که تصوير نگاه و چهره پسر تيربارچي را که پشت کمپرسي نشسته و او را نگاه مي‌کند، روايت کرده و لحظه‌اي بعد، کمتر از چند دقيقه، شهادت او را روايت مي‌کند.»

عليرضا كمري  درباره اثر خود مي گويد: «حرمان هور اثري است كه زمان كهنه‌اش نمي‌كند و حيات و تپندگي‌اش را نمي‌گيرد. نمي‌دانم ـ و شايد مي‌دانم ـ كه چرا حرمان هور مرا به ياد مثنوي مولانا جلال الدين مي‌اندازد، حرمان هور نسخه‌ي برابر عين اصل است. خيلي وقت‌ها در برابر روح بزرگ اين كتاب احساس خردي و كوچكي كرده‌ام، حرمان هور را نمي‌توان كتابي از جمله‌ي كتابهاي جنگ و دفاع مقدس شمرده و خواند. آن او، همان تك درختي است كه در ازدحام تن‌ها ، تنها است، دانه‌ي برفي كه. . . مجنوني كه. . . شهيد احمد رضا احدي توانسته است ترجمان حال مشهودات خود باشد، او ‌‌‌‌‌‌سّر سكوت و شكوه كوه و دشت و ‌آسمان و ستاره را درك كرده است. او سليمان وار با چيزهايي كه هست و ما نمي‌بينيم مكالمه و هم نشيني داشته است. حرمان هور كتابي نيست كه با خواندنش تمام شود، پايان او خود ‌‌‌آغازي ديگر است.»

ويرايش اول اين كتاب در سالهاى 1367 و 1373 در دونوبت به همت «انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامى» به چاپ رسيده ‏و با تجديد نظر و اضافات از سال 1372(چاپ اول: 1372)  با تلاش دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است و تا كنون توانسته در جشنواره هاي مختلفي همچون يك ربع قرن به همراه آثاري همچون به فال خون، از آسمان سبز و روزهاي آخر برگزيده شود.

گفتني است، اين كتاب که در گروه کتابهاي نقره اي سوره مهر قرار دارد، توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است که در 238 صفحه، قطع رقعي و با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه و قيمت 3 هزار تومان به چاپ رسيده است.

 

 

شنبه 9 بهمن 1389 - 10:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری