سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بيناب منتشر شد

 

 

 

شانزدهمين شماره از دو ماهنامه فرهنگي _ هنري بيناب ويژه هنر اديان به همت پژوهشكده ي فرهنگ و هنر اسلامي و  از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در سخن سردبير درباره اولين تلقي از هنر ديني به معناي جست و جو و يافتن يك يا چند وجه مشترك از تجلي آن در همه اديان، مي خوانيم:

«شايد اولين تلقي از هنر ديني به معناي جست و جو و يافتن يك يا چند وجه مشترك از تجلي آن در همه اديان، عزم هنرمند بري كندن انسان از عالم محسوس و بردن او به آسمان برين با انكشاف و ابداعي كه براي او حاصل مي شود باشد. يعني هنرمند در سير صعودي كه به اقتضاي مظهريت خود مي بايد مخاطب را با سيرخود بالا مي برد.»

سردبير در ياداشت سردبير هم به اصطلاح دين ابراهيمي و ويژگي هاي تاريخي و قومي اشاره مي كند.

در اين باره هم آمده است: «اديان ابراهيمي برخلاف اديان توحيدي ديگر مانند دين زرشتي كه دين توحيدي ولي هندوايراني است، در پس زمينه ي فرهنگ سامي شكل گرفته اند. فرهنگ سامي فرهنگ اقوام جنوب غربي آسيا يعني اقوام آكادي، فنيقي، كنعاني، عبري، عربي و حبشي بوده ست.»

در تازه ترين شماره از بيناب مطالب ذيل مصرح شده است:

تاريخچه ي دين و هنر/ جيمزايكنس/ ترجمه ي ابوتراب يغمايي، جواز نقاشي در اوايل دوران اسلامي/ك.آ.س.كرسول/ترجمه ي دكتر روح ا... رمضاني، زيباشناسي و مفهوم هنر در هندونيسم و آئين زرتشت و مقايسه آنها با اديان ابراهيمي/ دكتر غلامرضا معصومي، تاملي در مفهوم زيبايي و هنر از منظر حكماي مسلمان/ دكتر محمدتقي زاده، شريعت اسلام و خلاقيت هنري/ گفت و گويي با دكتر حبيب الله آيت اللهي، زيبايي و تجرب ي زيباشناختي در تفكر اسلامي كلاسيك/والري گونزالز/ترجمه ي ابوتراب يغمايي، كتاب مقدس و سنت/ لئونيد اسپنسكي/ ترجمه ي مجيد داوودي، زمينه ي مشترك فطري در ساختار آوازهاي اخلاق مدار در نزد پيروان اديان الهي/ دكتر محمدرضا آزاده فر، فيلم به عنوان رسانه ي جديد براي بيان انديشه هاي فلسفي پديدارشناختي/دكتر علي شيخ مهدي، علي نخستين روحي، تصوير و روايت/بث ويليامسون/ ترجمه ي ندا احمدي، مروري بر هنر يهود معاصر/ حسين زرهاني، مباني زيباشناسي يهودي/ مجيد داوودي، مقايسه تصويري قصه هاي پيامبران در قرآن و تورت/ دكتر مهناز شايسته فر و بررسي و تحليل آموزه هاي كتاب مقدس و ساير باورهاي فرقه هاي مسيحي  در آثار  سينمايي هاليد/ دكتر كاوه احمدي علي آبادي.

دکتر غلامرضا معصومي که از او تاکنون جلد اول «دايره المعارف اساطير و آيين هاي باستاني جهان» در سوره مهر منتشر شده هم در مطلب « زيبايي شناسي و مفهوم هنر در هندوئيسم و آيين زرتشت و مقايسه آنها با اديان ابراهيمي» به مقايسه زيبايي شناسي و هنر اين اديان و شباهت ها و تفاوت هاي آنها پرداخته است.

«تاملي در مفهوم زيبايي و هنر از منظر حکماي مسلمان» هم مطلبي از دکتر محمد نقي زاده است که او کوشيده است نظر متفکران مسلمان در مورد هنر را مورد بررسي قرار دهد.

«شريعت اسلام و خلاقيت هنري» هم موضوع گفت و گو با دکتر حبيب الله ايت اللهي است که در اين گفت و گو درباره هنر و خلاقيت هنري در دين اسلام بحث شده است.

«زيبايي و تجربه زيبايي شناختي در تفکر اسلامي کلاسيک» از والري گونزالز با ترجمه ابوتراب يغمايي،«کتاب مقدس و سنت» از لئونيد اسپنسي با ترجمه مجيد داوودي،«زمينه مشترک فطري در ساختار آوازهاي اخلاق مدار در نزد پيروان اديان الهي» نوشته دکتر محمدرضا آزاده فر،«فيلم به عنوان رسانه جديد براي بيان انديشه هاي فلسفي پديدارشناختي» نوشته علي نخستين روحي و علي شيخ مهدي، «تصوير و روايت» نوشته بث ويليامسون با ترجمه ندا احمدي، «هنر بر هنر يهودي معاصر» نوشته حسين زرهاني و ... از ديگر مطالب شانزدهمين شماره از «بيناب» هستند.

گفتني است، شانزدهمين شماره از دو ماهنامه فرهنگي و هنري «بيناب» ويژه هنر اديان، زير نظر پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامي حوزه هنري در 261 صفحه و با قيمت 4 هزار و 500 تومان از سوي انتشارات  سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

 

شنبه 9 بهمن 1389 - 9:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری