شنبه 17 خرداد 1399 - 11:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

به اهداف خود جان ببخشيد

 

 

«خداي متعال هم وعده كرده است كه هر ملتي تلاش و كار كند، به او اجر خواهد داد و نتايج را به او اعطا خواهد كرد. بركات و رحمت الهي، تصادفي و شانسي نيست كه بخواهيم اين بركات بدون دليل بر ما نازل شود، نه، خداي متعال خودش در قرآن، اولياي ما در كلماتشان، براي ما روشن كرده‌اند، بايد تلاش كرد، بايد مجاهدت كرد تا انشاءالله به نتايج رسيد.»

مقام معظم‌رهبري (مدظله‌العالي)

 

فكر كردن روي كاغذ و نوشتن اهداف باعث مي‌شود تا هدف‌ها واضح، شفاف و قابل لمس شوند. تنها سه درصد از مردم هدف‌هاي مكتوب دارند. اين افراد در مقايسه با افرادي كه از نظر ميزان تحصيلات و توانايي، برابر و يا بهتر از آن‌ها هستند، پنج تا ده برابر بيشتر كارايي دارند. اهدافي كه روي كاغذ نيامده‌اند در حد يك آرزو و رويا باقي مي‌مانند.

براي شناخت اهداف‌تان ابتدا بايد نيازهاي خود را مشخص كنيد. با توجه به مهم‌ترين نيازهاي خود، مهم‌ترين اهداف خود را مشخص سازيد. به طور دقيق مشخص كنيد در هر حوزه از زندگي، به چه چيزي مي‌خواهيد دست يابيد. هرچه تصويري كه از آينده‌اي دلخواه خود ترسيم مي‌كنيد واقعي‌تر و شفاف‌تر باشد، دستيابي به آن آسان‌تر خواهد بود. در هدف‌گذاري واقع‌بين باشيد. تنها محدوديت شما براي دستيابي به خواسته‌هايتان، ميزان توانايي شما در تعريف دقيق خواسته‌هايتان است.

اهداف بزرگ انتخاب كنيد تا به موفقيت‌هاي بزرگ دست يابيد. انتخاب اهداف كوچك، نتايج كوچك را نيز در پي خواهد داشت. بزرگ بينديشيد تا بزرگ زندگي كنيد. امام صادق(ع) مي‌فرمايند: سه چيز است كه انسان را از جستجوي اهداف‌ بلند باز مي‌دارد: كم‌همتي، كم‌تدبيري و كمي فكر و انديشه.

هدفي كه بيشتر از همه شما را تحريك مي‌كند و سبب مي‌شود صبح زود بيدار شويد و تا ديروقت بيدار بمانيد كدام است؟ چه هدفي است كه اگر به آن دست پيدا كنيد بيشترين تأثير را در زندگي شما ايجاد خواهد كرد؟ اگر خدا 3 دعاي شما را مستجاب سازد، از او چه مي‌خواهيد؟ منتظر نمانيد زماني مناسب‌تر از اكنون وجود ندارد. از همين امروز و با همين ابزار و امكاناتي كه در اختيار داريد شروع كنيد.

همين‌طور كه پيش مي‌رويد ابزارها و امكانات بهتر و مناسب‌تر را پيدا مي‌كنيد. ناپلئون هيل

عادت كنيد كه همواره درباره اهدافتان و چگونگي دست يافتن به آن‌ها فكر كنيد و صحبت نماييد و تمام اقداماتي را كه در جهت رسيدن به آن‌ها لازم و ضروري است مد نظر قرار دهيد. ذهن و انرژي خود را روي اهداف اصلي‌تان متمركز كنيد. به خاطر داشته باشيد كه اگر بتوانيد به طور مداوم به چيزي فكر كنيد و بر روي آن متمركز بمانيد به سمت آن كشيده خواهيد شد.

اگر مدام هدف‌ها و ايده‌هايتان را مجسم كنيد و در مورد آن‌ها با خودتان گفت‌وگوهاي مثبت داشته باشيد، انرژي بيشتري براي دستيابي به آن‌ها پيدا مي‌كنيد.

«و من‌الله التوفيق»

 

 

 

شنبه 9 بهمن 1389 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری