چهارشنبه 9 مهر 1399 - 10:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

تركمنستان

 

 

تركمنستان / مجموعه جهان‌ما / 20

نويسنده : سيامك باقري چوكامي

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد نوزدهم از مجموعه جهان ما درباره تركمنستان به قلم سيامك باقري چوكامي به طرح مباحثي همچون  از هخامنشيان تا قاجاريه ، روابط با جمهوري اسلامي ايران ، واژه‌هاي مشترك تركمني و فارسي ، زندگي و مردم ، خصايص ويژه اجتماعي ، فعاليت‌هاي اجتماعي و اوقات فراغت ، بازي‌هاي محلي ، سوگواري و آداب آن و همچنين سفر و گردشگري مي‌پردازد . مولف در ابتداي كتاب اين موضوع را يادآوري مي‌كند كه آسياي مركزي كه تركمنستان را در خود جاي داده ، سرزميني باستاني است كه به نوعي مهد تمدن ايراني بوده و تركمن‌ها در اين منطقه طي قرن‌هاي متمادي با ايرانيان زيسته‌اند . زبان فارسي هنوز هم به نوعي زبان فرهنگي كشور تركمنستان و ساير دولت‌هاي آسياي مركزي است به نحوي كه در بين ملت‌‌هاي ترك اين منطقه زباني غريبه محسوب نمي‌شود . بررسي آيين‌ها و مراسم‌ها در تركمنستان امروزي حكايت از عمق روابط فرهنگي با ايران دارد به نحوي كه به هيچ وجه امكان جداسازي روابط فرهنگي از نظر قومي ، ديني ، آداب و رسوم ، مفاخر و شخصيت‌هاي علمي مشترك دو كشور تركمنستان و ايران وجود ندارد .

مولف در بخش سياست و حكومت به استقلال تركمنستان در سال 1991 و در پي فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سابق بعنوان يك كشور مستقل اشاره مي‌كند  . رييس جمهور تركمنستان رييس قوه مجريه و رييس دولت و عالي‌ترين مقام دولتي اين كشور است كه اختيارات بسيار گسترده‌اي در نظام حكومتي دارد . تنها شهروندان تركمنستان كه بالاي 40 سال سن داشته و ساكن اين كشور باشند مي‌توانند با راي مستقيم مردم و حداكثر دو بار براي مدت 5 سال به رياست جمهوري برگزيده شوند . جمهوري اسلامي ايران جزو اولين كشورهايي بود كه استقلال اين كشور دوست و همسايه را به رسميت شناخت . از آن پس تاكنون روابط تهران – عشق‌آباد روز به روز توسعه يافته و ابعاد تازه‌‌تري به خود گرفته است .

بخش فرهنگ و هنر كتاب تركمنستان به معرفي مفاخر فرهنگي اين كشور مي‌پردازد و عبدالرحيم‌خان ، مختومقلي فراغي ، بدري نظر خداي نظر ، قلي‌اف ، تاج محمد جوردكف و قسم نوربادف بعنوان اين بزرگان فرهنگي اين كشور معرفي مي‌شوند . سيامك باقري در اين بخش به اشتراك واژه‌هاي تركمني و فارسي اشاره كرده و اينكه اين واژه‌‌ها در زندگي روزمره مردم مورد استفاده قرار مي‌گيرند . نويسنده كتاب در بخش زندگي و مردم جمعيت اندك حدود 5 ميليون و 700 هزارنفري تركمنستان را يادآور مي‌شود و اينكه تركمنستان كشوري چند مليتي است و براساس برخي برآوردها نمايندگان بيش از يكصد ملت و قوميت در اين كشور سكونت دارند و گروه‌هاي قومي و ملي براساي قانون اساسي از حقوق مساوي برخوردارند .

احترام به قانون ، احترام ويژه به روحاني ، سفره نان ، احترام به اموات ، احترام به قبور بزرگان ، تعاون و همكاري در كارهاي سنگين ، جشن پيامبر اسلام ( ص ) ( جشن آق قويون ) ، اهميت كلاه ، آسان بودن ازدواج ، آداب عروسي ، سرودهاي آييني از جمله آداب و رسوم تركمن‌ها به حساب مي‌آيد . جشن نوروز از جمله جشن‌هاي مرسوم در تركمنستان است . در اين كشور طبق رسوم قديم و جديد ، دوبار در سال ، جشن سال نو گرفته مي‌شود . يكي از اين جشن‌ها با استناد به تقويم ميلادي مورد تاييد سازمان ملل بعنوان جشن بين‌المللي ( سال نو ) شناخته‌ مي‌شود . ديگري برگزاري عيد نوروز است . در بين تركمن‌ها ضرب‌المثل معروفي است كه مي‌گويد نوروز فرارسيدن سال نو را نويد مي‌دهد . استفاده عامه مردم تركمن از اين ضرب‌المثل حاكي از درجه بالاي اهميت به اين عيد ملي مي‌باشد . عيد نوروز جشن كشاورزاني كه آذوقه مردم را تامين مي‌كنند محسوب مي‌شود و به همين دليل بوده است كه كشاورزان دامنه‌هاي كوه كپت داغ و همچنين كناره‌هاي آمودريا ، آنرا با عظمت خاصي جشن مي‌گرفته‌اند ، البته بعدها اين تاثير به مناطق دامداري نيز رسيده است .

قلعه تاريخي نساء ، شهر مرو كهن ، آثار تاريخي كهنه اورگنج ( مناره قوتلوق تيمور ، قصر توروبگ خانم ، قلعه قرق ملاكه ) ،‌ شهر سرخس ، بقعه ابوسعيد ابوالخير ، قلعه گوگ تپه ، از آثار تاريخي و گردشگري تركمنستان به شمار مي‌آيند .

تركمنستان به نويسندگي سيامك باقري چوكامي در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389 - 12:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری