چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 17:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

ونزوئلا

 

 

ونزوئلا / مجموعه جهان‌ما / 19

نويسنده : ماهوش آموزگار

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد 19 مجموعه جهان‌ما درباره كشور ونزوئلا به طرح موضوعاتي همچون وجه تسميه سرزمين ونزوئلا ، شهرهاي مهم ، كريستف كلمب و كشف ونزوئلا ، دوران استعمار اسپانيا ، هوگو چاوز و سياست استمرار ، فرهنگ و هنر ونزوئلا ، پيشينه صنعت نفت ونزوئلا ، دانشگاه‌ها ، شخصيت‌هاي مشهور علمي و فرهنگي ، جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري مي‌پردازد . ابتداي كتاب حاضر را نويسنده با يادآوري اين نكته مي‌آغازد كه ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانيا بوده ، اما در حال حاضر يك جمهوري فدرال است . در طول تاريخ ونزوئلا با گينه بر سر منطقه اسكيبو درگيري و مشاجراتي داشته و همچنين با كلمبيا نيز بر سر خليج ونزوئلا اختلافاتي داشته است . امروزه ونزوئلا به خاطر اهميت صنعت نفت  تنوع زيست محيطي و مشخصه‌هاي طبيعي آن شهرت يافته و همه ساله هزاران جهانگرد را در خود مي‌پذيرد . كريستف كلمب ، اولين فردي اروپايي بود كه در سال 1498 از ونزوئلا ديدن و تاكيد كرد كه اين منطقه در مقايسه با ديگر جزاير كارائيب برتري‌هاي بسياري دارد .

ماهوش آموزگار در ادامه به ذخاير نفتي بسيار غني ونزوئلا اشاره مي‌كند و اينكه اين ذخاير آنچنان فراوان و دامن‌گستر است كه بسيار اتفاق افتاده كه مهندسين و نقشه‌برداران ، عمليات حفاري را به اشتباه با كيلومترها فاصله از نقطه اصلي انجام داده ولي در همان جايي كه تصورش را هم نمي‌كرده‌اند به نفت رسيده‌اند . سيمون بوليوار ، قهرمان آزادي‌بخش آمريكاي لاتين از اين سرزمين برخاسته و قهرمان اصلي اين كشور است .

ادامه كتاب ، آموزگار به كاراكاس ، ماراكايبو ، كورو و كومانا بعنوان شهرهاي ونزوئلا اشاره مي‌كند . مولف درباره كشف ونزوئلا توسط كريستف كلمب مي‌گويد كه در 2 آگوت 1498 در سومين سفر خود به دلتاي رود اورينوكو رسيد . اين اولين باري بود كه اسپانيايي‌ها به خاك قاره آمريكا قدم مي‌گذاشتند . زيرا تا پيش از آن تنها به جزاير درياي كاراييب رسيده بودند . كريستف كلمب كه از ديدن شكوه و عظمت رودخانه اورينوكو  و جنگل‌هاي انبوه و زيباي اين سرزمين شگفت زده شده بود ، در نامه‌اي به دربار اسپانيا آنجا را « سرزمين نعمت » خواند .

كتاب ونزوئلا در ادامه زندگي و شخصيت سيمون دوبوار را بعنوان قهرمان ملي اين كشور مورد بررسي قرار مي‌دهد . آنگونه كه آندره شير ، روزنامه‌نگار آلماني روايت كرده : " هدف واقعي بوليوار عبارت بود از اتحاد تمام مناطق آمريكاي لاتين و ايجاد يك جمهوري فدرال زير نظر رهبري خودش . "

بخش جنبش انقلاب پنجم كتاب حاضر به موضوع انتخاب شدن هوگو چاوز بعنوان رييس جمهور ونزوئلا مي‌پردازد و اينكه در چهار آوريل 1992 هوگو چاوز كه در آن زمان افسر ارتش بود ، بر ضد دولت كارلوس آندرز پرز كودتايي را ترتيب داد كه با شكست مواجه شد و او پس از آن دستگير و زنداني شد . اما همين كار او را به عنوان چهره‌اي انقلابي معرفي كرد و محبوبيت خاصي به وي بخشيد كه موجب شد در انتخابات رياست‌جمهوري سال 1998 با اكثريت آراء بعنوان رييس جمهوري ونزوئلا برگزيده شود . از نظر نويسنده كتاب 90 درصد جمعيت كشور ونزوئلا مذهب كاتوليك دارند اما يك گونه آزادي مذهبي در ونزوئلا حكم‌فرماست بطوريكه از دهه 1980 شمار گروندگان به فرقه پروتستان بيشتر شده است . مردم ونزوئلا بيشتر تابع كليساي كاتوليك هستند ، به طوري كه مراسم شادي و حزن آنها در چارچوب آداب و سنت‌هاي كيش كاتوليك انجام مي‌گيرد . سنت ازدواج در ونزوئلا هم تابع قوانين مدني و مذهبي است بر اساس قانون مدني اين كشور كليه ازدواج‌ها در تمام اديان بايد ابتدا در شهرداري‌هاي محلي به ثبت برسد . پس از انجام ازدواج رسمي ، نوبت به برگزاري‌ها مراسم ازدواج مذهبي مي‌رسد .

بخش اقتصاد و معيشت كتاب حاضر صنعت ، كشاورزي ، پيشينه صنعت نفت ونزوئلا ، واردات و صادرات ، حمل و نقل و ارتباطات و واحد پول اين كشور را مورد بررسي قرار مي‌دهد . مولف در بخش فرهنگ و هنر كتاب ونزوئلا به اين مطلب اشاره مي‌كند كه اين كشور بيشتر سرزمين مهاجران و كوچندگان خارجي است و مردمان اين كشور ملغمه‌اي از اقوام و نژادهاي مختلف است ، بنابراين فرهنگ و هنر آن نيز فرهنگي امتزاجي و فرهنگي است . فرهنگ و هنر ونزوئلا متشكل از تاثيراتي است كه از تكامل تاريخي و فرهنگي آمريكاي لاتين از يك سو و اروپاييان ، آفريقاييان و كوچندگان جديد از سوي ديگر پديد آمده است .

ادبيات ، هنر ، موسيقي ، معماري در موضوعات بعدي كتاب مورد بررسي قرار مي‌گيرد . بخش شخصيت‌هاي مشهور علمي و فرهنگي به معرفي كساني همچون ماريو پيكون سالاس ، آلفردو آرماس آلفونسو ، اورلاندو آرانوخو ، ماريو سالاس ، خوان فليكس سانچز و آربلو توره آلبا مي‌پردازد . نويسنده كتاب در بخش پاياني كتاب حاضر با عنوان سفر و گردشگري ، واقع شدن ونزوئلا را در نزديك درياي كارائيب و درياچه ماركايبو باعث اين مي‌داند كه اين كشور صاحب مناظر و جاذبه‌هاي طبيعي شگفت‌انگيز ودل‌ربا شود . جاذبه‌هاي گردشگري كه يا در داخل ، كناره و نزديكي شهرهاي اصلي جاي دارند و يا در ميان مناطق كوهستاني و روستاها و شهرهاي دوردست واقع شده‌اند . آبشار آنجل ، ناحيه كوههاي آند ، دره ال‌واله ، كوه سرو ال آويلا از جمله اين مناظر طبيعي و ديدني هستند .

ونزوئلا به نويسندگي ماهوش آموزگار در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389 - 11:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری