سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 4:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

پاكستان

 

 

 

پاكستان / مجموعه جهان‌ما / 18

نويسنده : كيومرث اميري

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد نوزدهم مجموعه جهان‌ ما به كشور پاكستان و بررسي ويژگي‌‌هاي سرزميني – اقليمي ، زندگي و مردم ، دين و مذهب ، سياست و حكومت ، اقتصاد و معيشت ، فرهنگ و هنر  و همچنين سفر و گردشگري اين كشور آسيايي مي‌پردازد . كيومرث اميري نويسنده كتاب در مقدمه به تاريخ چند هزارساله جمهوري اسلامي پاكستان يا كشور پاكان اشاره مي‌كند و اينكه تاريخ اين كشور سراسر حادثه و فراز و فرود از تمدن كهن‌سال مهنجودارو آغاز و به استقلال اين كشور از بريتانيا مي‌انجامد .  از نظر اميري كشور مسلمان پاكستان ، ميراث تاريخ و فرهنگ مسلمانان شبه قاره و ثمره مجاهدات كساني است كه دل در گرو اسلام داشتند و به اعتلاء و گسترش آن همت گذاشته‌اند . مطالعات تاريخي نشان مي‌دهد كه اسلام از طريق ايرانيان به اين سرزمين وارد شده است . مولف هدف اين كتاب را معرفي و تبيين سيماي پاكستان مي‌داند كه در هر بخش  اطلاعات و آگاهي‌هاي ارزشمندي را در اختيار خوانندگان قرار مي‌دهد .

بخش سرزمين و اقليم مباحثي همچون حدود و مساحت ، ارتفاعات و كوهها ، آب و هوا ، تقسيمات كشوري پاكستان را در برمي‌گيرد . در اين بخش كراچي بزرگ‌ترين و مهم‌ ترين شهر پاكستان معرفي مي‌‌شود كه به مركز صنعت و تجارت و به شهر كارخانه‌هاي بزرگ و كالاهاي گوناگون و اجناس الكتريكي ، اشياي پلاستيكي ، مواد شيميايي و انواع پارچه‌هاي پنبه‌اي معروف است . از ديدگاه نويسنده كتاب دره سند يا پاكستان امروزي ، در روزگاران كهن، مهد تمدن و فرهنگ بوده و فرهنگ‌هاي معروف آن به ويژه موهنجودارو ، هاراپا ، كت ديجي و آمري با ساير فرهنگ‌ها و به ويژه فرهنگ باستاني ايران در تبادل و تعامل بوده‌اند . شباهت‌هاي فراوان بين تمدن دره سند و ايران باستان را مي‌توان از نقش سفال‌هاي آن ازجمله نقوش هندسي ، حيواني ، گياهي و ظروف سنگي ، ظروف سوراخ‌دار ، نوع مهر ونقوش حك شده روي آنها و مهره‌ها و اشياي فلزي نتيجه گرفت . در اين كتاب محمد علي جناح بعنوان بنيان‌گذار پاكستان و اقبال لاهوري بعنوان طراح انديشه كشور پاكستان معرفي مي‌شوند و اينكه جناح پس از گفتگو با علامه اقبال لاهوري راجع به تاسيس كشور مستقل مسلمان و نظريه دو ملت ، ملت مسلمان و ملت هندو ، و پذيرش آن از سوي رهبران حزب مسلم ليگ ، اقداماتي را براي استقلال مناطق مسلمان نشين آغاز كرد . در مقابل هندوان با نظرات مسلمانان به مخالفت برخاستند و منازعات مذهبي شدت گرفت .

مولف كتاب در بخش زندگي و مردم موضوعاتي به مانند وجه تسميه پاكستان ، اقوام پاكستاني ، زبان محلي و ملي ، زبان اردو، زبان فارسي و اردو ، زبان پشتو ، زبان بلوچي ، زبان پنجابي ، دين و مذهب ، فرق و مذاهب اسلامي ، تصوف در شبه قاره هند و پاكستان ، پوشش ملي و محلي ، ماه رمضان ، تاسوعا و عاشورا در پاكستان ، مقابر و زيارتگاه‌ها و همچنين ازدواج و مراسم آن را مورد بررسي و كنكاش قرار مي‌دهد . نويسنده بر روي اين مطلب تاكيد مي‌كند كه  كشور پاكستان از لحاظ فرهنگي پايبند به سنن بسيار  قديمي است و سنت‌هاي محلي و مذهبي خود را در تمام شئون زندگي اجتماعي مانند ازدواج ، طلاق ، آداب نامگذاري فرزند ، دعاي كشت و برداشت محصول‌ها و دهها سنت ديگر حفظ نموده است و در ميان تمام سنت‌ها ، سنت ازدواج از همه مهم‌تر شمرده مي‌شود . در قديم جشن عروسي يك هفته طول مي‌كشيد و در اين مدت مراسم مختلفي انجام داده مي‌شد . اما اكنون بسياري از مراسم كاهش داده شده و مردم عروسي را چهار تا شش روزه تمام مي‌كنند .

بخش سياست و حكومت به معرفي احزاب شناخته شده پاكستان مي‌پردازد . حزب جماعت اسلامي ، جمعيت علماي اسلام ، جمعيت علماي پاكستان ، نهضت نفاذ فقه جعفري ، حزب مردم پاكستان ، حزب مسلم ليگ از احزاب معروف كشور پاكستان به حساب مي‌آيند . خوانندگان درباره حزب مردم پاكستان مي‌خوانند كه اين حزب يكي از احزاب اصلي كشور پاكستان است . اين حزب در سال 1970 ميلادي توسط ذوالفقار علي بوتو تاسيس شد . علي بوتو در سال 1971 با شعار « غذا ، سرپناه ، و لباس براي همه » حزب مردم پاكستان را تاسيس كرد . اين حزب از سال‌هاي 1971 تا 1977 ، قدرت را در اختيار داشت و بوتو رييس كشور بود . بوتو در سال 1979 ميلادي به اتهام توطئه قتل مخالفان سياسي ، به دست دولت نظامي « ضياء الحق » اعدام شد . نصرت بوتو همسر بوتو ، بعد از اعدام ذوالفقار علي بوتو اداره حزب مردم را در اختيار گرفت ، اما خيلي زود قدرت را به دخترش واگذار كرد . اقبال لاهوري شاعر بزرگ پارسي گوي ، داتا گنج‌بخش علي بن عثمان هجويري ، خوشحال خان ختك ، قائد اعظم محمدعلي جناح از شخصيت‌ها و مشاهير كشور پاكستان هستند .  اقبال لاهوري شاعر بزرگ فارسي زبان پاكستان و پدر معنوي استقلال اين كشور است . پاكستاني ‌ها به او علاقه زايدالوصفي دارند و همه ساله مراسم بزرگي به ياد و احترام او برپا مي‌كنند .

كيومرث اميري نويسنده كتاب در بخش سفر و گردشگري به آثار تاريخي و زيباي پاكستان اشاره مي‌كند كه سبب جذب توريست از نقاط مختلف دنيا مي‌شود . مهم‌ترين نقاط ديدني پاكستان عبارتند از : قبرستان ماكلي ، آرامگاه هجويري ، موزه و آرامگاه محمد علي جناح ، آرامگاه محمد اقبال شاعر شهير ، اناركلي ، مسجد بزرگ اسلام آباد ، معبر خيبر ، مسجد شاهي در لاهور كه خود به منزله بزرگ‌ترين مسجد اسلامي جهان است . عوارض طبيعي در كراچي ، درياچه هانا در كويته ، قصراكبر شاه در لاهور ، آثار تمدن قديمي موهنجودارو ، مراكز اسكي روي آب ، خانه‌هاي قايقي و مساجد قديمي عهد گوركانيان . موهنجودارو كه حدود 4500 سال قدمت دارد ، در فاصله 450 مايلي كراچي واقع شده و بعد از حفاري‌هاي باستان شناسان ، اين شهر در زمره قديمي‌ترين شهرهاي دنيا محسوب مي‌شود .

پاكستان به نويسندگي كيومرث اميري در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389 - 11:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری