سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سوره مهر پويا در مسير توسعه فرهنگي كشور

 

 

بارها ازرسانه هاي مختلف شنيده ايد كه عصر امروز عصر ارتباطات و دانايي است. بنا به چكيده تعاريف مختلف ارائه شده از سوي انديشمندان اين رشته همچون تايلور كار دانش اطلاع رساني پرداختن به آن بخشي از دانش است كه به توليد گردآوري، سازمان دهي، ذخيره، بازيابي، ترجمه، انتقال، تبديل، كاربرد اطلاعات مربوط مي شود.

مطبوعات در زمينه توسعه فرهنگي نيز مي توانند عامل توازن و پيوند دادن به باورهاي اصيل اعتقادي و سنتهاي بارور جامعه باشند و باعث پويايي افکار در راستاي سياست هاي سازماني شوند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،‌ شركت انتشارت و مطبوعات سوره مهر به‌عنوان متولي انتشارات و مطبوعات حوزه هنري و به‌عنوان محل بروز آثار توليدي حوزه هنري عهده‌دار كليه امور مربوط به برنامه‌ريزي، طراحي محتوا، توليد فني، انتشار و توزيع كتاب و نشريات و ساير محصولات فرهنگي ـ هنري اين حوزه است. سوره مهر بافعاليت هاي چشم گير خود در اين عرصه با آموزش و آگاه سازي و آماده کردن افکار عمومي براي امر اطلاع رساني و تبليغ كتاب و بسترسازي  امر كتابخواني در كشور مي پردازد.

يكي از ابزارهاي اطلاع رساني در دنياي امروز و در سوره مهر انتشار يافتن نشريات و كتاب به شمار مي رود، در حال حاضر با نگاهي گذرا به انتشار نشريات دي ماه جاري در حوزه هنري در مي يابيم كه انتشار نشريات در اين حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي روال منظمي يافته است.

نشريه «مهر» هم در کنار سايت انتشارات سوره مهر، به بيان علمي و كارشناسي شده درباره موضوعات حوزه نشر و کتاب مي پردازد.

يک صد و يكمين، يک صد و دومين، يك صد و سومين، يك صد و چهارمين شماره از نشريه تخصصي کتاب «مهر» به ترتيب با موضوعات طرح عرضه کتاب در سوپرمارکت ها، فروشندگان ناشر و ناشران فروشنده، بازارسازي براي کتاب و بازاريابي به بيان دغدغه هاي فرهنگي و راهگشايي مسائل موجود در اين عرصه مي پردازد.

بنا بر اين گزارش، اولين شماره از فصل نامه تحليلي_ پژوهشي کتاب «کتاب مهر» با موضوع «رسانه هاي اجتماعي و کتاب» هم به چاپ رسيد كه اين نشريه موضوعات مرتبط با کتاب و نشر را با نگاهي تحقيقي و تحليلي بررسي مي‌کند. اولين شماره «کتاب مهر» به موضوع رابطه «رسانه هاي اجتماعي و کتاب» اختصاص يافته است.

 يكي ديگر از فعاليت هاي سوره مهر برگزاري سلسله نشست هاي نويسنده و ناشر در انتشارات مذكور است که در راستاي هم انديشي و ارتباط نزديکتر بين ناشر و نويسنده طراحي شده و شنبه هاي هر هفته در محل انتشارات برگزار مي شود. مديران واحدهاي توليد، روابط عمومي و بازرگاني در مورد نحوه توليد، اطلاع رساني و توزيع و فروش کتاب هاي نويسنده دعوت شده به نشست  به ارائه گزارش مي پردازند و تعاملي دو سويه را حاضرين پشت سر مي گذارند.

همچنين، نشريه «بيناب» که اين روزها با نظم خوبي منتشر مي‌شود نيز به شانزدهمين شماره خود در حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي رسيده است. شماره جديد به هنر اديان از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مي پردازد. اولين مطلب از اين شماره با عنوان «تاريخچه دين و هنر»، جيمز ايکنس به تاريخچه ارتباط ميان دين و هنر در طول تاريخ پرداخته است.

پانزدهمين شماره از دو ماهنامه فرهنگي و هنري بيناب ويژه خوشنويسي هم با مطالبي همچون از الفبا تا هنر خوشنويسي، خط نقاشي در هنر اسلامي و گلچيني از قطعات خط ميرعماد (موجود در موزه ملي ايران) از سوي انتشارات سوه مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده بود.

نشريه هنرهاي تجسمي نيز يكي ديگر از نشريات تازه به انتشار منظم رسيده است. هشتيمن شماره از نشريه هنرهاي تجسمي انتشارات سوره مهر ويژه دي ماه جاري با مطالبي همچون نقش عشق، كوير، احمد آقا قلي زاده، آشنايي با تصويرگران جوان ايراني، پيام پوسترهاي هنرعاشورايي، نيم نگاه به كتاب عكس شهداي دفاع مقدس، بررسي نمادهاي تصويري عاشورا، دستباف هايي با مضامين مذهبي، تصويرسازي مذهبي از ديروز تاكنون و اورلاندوپدروزو منتشر شد.

همچنين، هفتمين شماره از نشريه هنرهاي تجسمي ويژه آذر جاري هم، با مطالبي همچون نقاش شاعر، معاصر، هنر انقلاب اسلامي در مرحله گذار، چالش‌هاي واقعگرايي در نقاشي و بررسي چند مجلس از شاهنامه كاركيا منتشر شد.

انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با نگاه به توسعه فرهنگي به عنوان وجه فرهنگي توسعه ملي راهبردهاي متناسب با امكانات مادي ومعنوي لازم را متناسب با  سياست ها و مقاصد فرهنگي خود براي کشف و شکوفايي عناصر مساعد در فرهنگ جامعه  تا كنون به كار گرفته است. از اين رو توسعه فرهنگي بايد جامعه را در کسب و رشد اصالت ها، خلاقيت ها و فضيلت هاي اجتماعي به مدد بازشناسي و بازآفريني فرهنگ مستعد خودي ياري دهد. سوره مهر با مشارکت دادن افراد مشتاق به امر كتاب و كتابخواني در كشور سعي دارد با فراهم كردن محيط تقويت كننده امرهمگاني كردن فرهنگ و رقابت هاي سازنده در ميان ناشران مختلف كشور به  گسترش فرهنگ همگاني و كتابخواني  به سهم خود كمك كند.

گفتني است، فعاليت هاي انجام شده در سوره مهر كه به برخي از آن ها در اين نوشتار اشاره شد، نشان دهنده پويايي سوره مهر در مسير توسعه فرهنگي كشور و گسترش دامنه اطلاع رساني و فرهنگي در كشور به شمار مي رود.

 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389 - 10:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری