پنجشنبه 12 تير 1399 - 21:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

داود خسروي

 

درباره دغدغه ها و تجربيات نوجواني

 

نگاهي به توليد و کارگرداني  فيلم «ديگري» (مهدي رحماني)


 

مهدي رحماني(کارگردان ديگري) متولد 1357 اصفهان و فارغ التحصيل دانشکده صدا و سيما است. او فيلمسازي را از سال 1372 و در انجمن سينماي جوان با ساخت فيلم هاي کوتاه و مستند آغاز کرد. فيلم هاي مستند رحماني در جشنواره هاي پر شماري شرکت کرده و برنده جايزه شده اند. دو مستند کوتاه پسران پاييز و عاشقانه هاي پل جزو آثار مطرح کارنامه اين فيلمساز محسوب مي شوند که چند دوره در جشنواره هاي بين المللي حضور داشتند. او همچنين مجموعه مستند آشيانه اي بر باد را براي مرکز مستند سازي تلويزيون ساخت که درباره مهاجرت روستاييان به شهرهاي بزرگ و مشکلات حاشيه نشيني است.

رحماني درباره چگونگي توليد ديگري، در گفتگو با مجله صنعت سينما، گفت:«از دو، سه سال قبل پيگير ساخت فيلم بلند بودم و در اين فاصله، ابتدا با فيلمنامه و تهيه کننده ديگري وارد شدم. بعد فيلمنامه ام تغيير کرد و مدتي فاصله افتاد و دوباره با يک فيلمنامه ديگر و تهيه کنندگي آقاي محمد علي نجفي وارد شديم. مدتي درگير گرفتن پروانه ساخت بوديم، چون در آن زمان براي فيلم اول بيشتر سخت مي گرفتند. بعد طرحي داشتم که قرار بود آقاي کاشاني آن را بازنويسي کنند که در حين پروانه ساخت و... قرار شد برخي تغييرات در آن داده شود که آن تغييرات در واقع به اين شکل شد که آقاي کاشاني طرح ديگري را پيشنهاد داد و ما آن کار را کلا گذاشتيم کنار.»

رحماني در مورد نگارش فيلمنامه ديگري هم، گفت:«حدود سه ماه طول کشيد تا فيلمنامه ديگري را با مهران کاشاني نوشتيم. اين که مي گويم نوشتيم، در واقع کاشاني مي نوشت و ما کاملا با هم هماهنگ بوديم و لحظه به لحظه اش را با هم صحبت مي کرديم و گپ مي زديم و نهايتا ظرف مدت سه ماه نوشته شد و بقيه اش هم اگر تغييرات کوچکي بود، در حين فيلمبرداري بود.»

رحماني درباره نقش محمد علي نجفي(تهيه کننده) در ساخت فيلم گفت:«به هر حال حضورشان خيلي حضور مثبتي بود، به لحاظ اين که فيلم اولي بودم و در واقع در سينماي حرفه اي دستيار هم نبودم که شناخته شده باشم و از فيلم کوتاه آمده بودم. حضور خيلي از آدم ها در کنار من به خاطر آقاي نجفي بود، به خاطر شناختي که از آقاي نجفي داشتند به عنوان يک چهره فرهنگي و کارکرده و تحصيلکرده و ايشان به من خيلي لطف کردند و بزرگ ترين لطفشان اين بود که گذاشتند خيلي چيزها را تجربه کنم، حتي اگر تجربيات غلطي هم بود، ولي به نظر من احترام مي گذاشتند و من توانستم به سليقه خودم فيلم را بسازم.»

داستان فيلم ديگري درباره پسر نوجواني است که به همراه مردي که قرار است به زودي ناپدري اش شود به تهران سفر مي کنند و در اين سفر اتفاق هايي براي هر دو نفر مي افتد. پسر رابطه دوستانه اي با مرد ندارد و در طول سفر مدام با او درگير مي شود، اما در پايان هر دو به درک تازه اي از ارتباطشان مي رسند. محمد رضا فروتن و مريلا زارعي ايفاگر دو نقش اصلي فيلم هستند. اين دو در قالب دو شخصيت روستايي ظاهر مي شوند.

رحماني درباره انتخاب بازيگران گفت:«از بازيگر هاي حرفه اي در فيلم استفاده کردم ، آنهايي که فکر کردم به فيلم مي خورند و احساسم اين است که در فيلم خوبند، ولي در عين حال مطرح هم هستند، براي اينکه گيشه هم مهم است.زماني که فيلمنامه را به محمدرضا فروتن داديم و خواند، خيلي خوشش آمد و از همان اول اعلام آمادگي کرد و بعد خانم زارعي بود که اولش خيلي برايش سخت بود نقشي به اين کوتاهي را در فيلمي که کارگردانش را نمي شناسد و فضايش برايش بيگانه است، بازي کند، ولي در گفتگوهايي که با هم داشتيم، توانستم بالاخره راضي شان کنم که خواهش مرا قبول کنند و در فيلم من بازي کنند. در مورد نقش بازيگر نوجوان فيلم(ميلاد مرادي نسب)، از همان اول که طرح فيلم شروع شد، به دنبال يک پسربچه نوجوان بوديم. مي خواستم خيلي هم با دوربين بيگانه نباشد، به مفهوم اين که قبلا کاري کرده باشد. ولي باز همه جور پسربچه اي مي ديديم، در مدارس و... که رسيديم به ميلاد و به نظرم خيلي خوب بود. زماني که ازش دعوت کرديم، در سريالي بازي مي کرد که فکر مي کنم اسمش مدرسه ما بود. نقش زيادي هم نداشت و خيلي حضورش کمرنگ بود. در همان حدي که احساس کردم با فضاي فيلم آشناست، برايم کفايت مي کرد و بعد از چندين جلسه تمريني که داشتيم، احساس کردم مناسب است. در واقع ضمن اينکه آدم هاي ديگر را تست مي کرديم، ميلاد مي آمد و تمرين مي کرد و احساس کرديم که انتخاب درستي است. الان هم از نظر خودم انتخاب درستي بود. البته نمي دانم که چرا در جشنواره کودک مورد بي توجهي قرار گرفت.»

رحماني در مورد دليل استفاده نکردن از لهجه براي دو شخصيت اصلي فيلمش در گفتگو با ماهنامه فيلم گفت:«اين دو فقط تهراني حرف نمي زنند وگرنه هيچ لهجه اي ندارند و از نوع گويش مردم هيچ شهرستاني هم استفاده نمي کنند. يعني نه تهراني غليظ صحبت مي کنند و نه لهجه نواحي را دارند. چون تجربه ثابت کرده که لهجه سازي براي شخصيت ها باعث مي شود نتيجه مضحک از کار در بيايد و از تماشاگر و منتقد، کسي فيلم را جدي نگيرد.»

رحماني درباره انتخاب نام فيلم به مجله صنعت سينما گفت:«انتخاب نام فيلم را مهران کاشاني انجام داد. در واقع ما پروانه ساخت مان بر اساس فيلمنامه قبلي بود، به نام جايي نزديک زمين، که اسم خوبي هم نبود، اما به فيلم مي خورد و نهايتا تغيير کرد به ديگري. شايد عده اي بگويند ديگري نام سينمايي نيست، اما به فيلم و محتواي آن مي خورد.»

رحماني درباره اصطلاح سينماي جشنواره اي و اينکه آيا فيلمش جشنواره اي است، مي گويد:«ما سينماي جشنواره اي نداريم، برخي فيلم ها بيان کننده فرهنگ و روابط اجتماعي بين آدم ها هستند و در دنيا مورد قبول و توجه قرار مي گيرند. مثلا درباره الي، مگر يک فيلم شهري نيست؟ مگر فيلم پرمخاطبي نيست؟ پس چرا جشنواره هم مي رود؟ به خاطر اينکه موضوعي را مطرح مي کند که موضوع يک جامعه است و به خاطر همين کشورهاي ديگر هم دوست دارند آن را ببينند و با آن فرهنگ آشنا شوند، کما اينکه شما وقتي فيلمي را مي بينيد که در کشور ديگري است و ماجرايي دارد و حاوي روابطي فرهنگي و انساني است، علاقه مند مي شويد که آن را ببينيد به هر حال آدم ها دوست دارند ببينند، بيرون از محدوده مرزي خودشان چه اتفاقاتي مي افتد. به نظرم اين که مي گويند فيلم جشنواره اي يک مقدار برچسب است. خيلي از فيلم هاي ما از بيرون به نظر جشنواره اي نمي آيد، اما جشنواره هم مي رود. ديگري به عنوان نماينده سينماي ايران به جشنواره هاي مختلفي رفته است. در جشنواره آسيا پاسيفيک به عنوان نامزد بهترين فيلم انتخاب شد و در جشنواره هاي پوسان کره جنوبي، ريودوژانيروي برزيل، وايادوليد اسپانيا، هلسينکي فنلاند، هندوستان، گوتبرگ سوئد، روتردام هلند و آوانکاي پرتغال جايزه گرفته است.»

مشخصات فيلم ديگري

کارگردان و طراح صحنه و لباس: مهدي رحماني، تهيه کننده: محمد علي نجفي و مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، فيلمنامه: مهران کاشاني، مدير فيلمبرداري: محمدرضا تيموري، چهره پردازي: سعيد ملکان، تدوين: نازنين مفخم، موسيقي: بابک ميرزا خاني، بازيگران: محمد رضا فروتن، مريلا زارعي، ميلاد مرادي نسب، مهران رجبي، اصغر نقي زاده، سيروس همتي، اصغر بيچاره، فرامرز روشنايي و...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 6 بهمن 1389 - 10:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری