سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 3:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

گرجستان

 

 

گرجستان / مجموعه جهان‌ما / 13

نويسنده : حميد صفري

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

جلد 13 مجموعه جهان ما با عنوان گرجستان نوشته حميد صفري به طرح موضوعاتي همچون سرزمين و اقليم ، زندگي و مردم ، سياست و حكومت ، اقتصاد و معيشت ، فرهنگ و هنر ، دين و مذهب و همچنين مقوله سفر و گردشگري مي‌پردازد . صفري در ابتداي مباحث كتاب به اين نكته اشاره مي‌كند كه گرجستان كشوري با مساحت 700/69 كيلومتر مربع و نزديك به پنج ميليون نفر جمعيت در جغرافياي جهان از جمله كشورهاي كوچك به شمار مي‌رود . با اين همه اين جغرافياي از چنان غناي تاريخي و فرهنگي و تنوع جغرافيايي و آب و هوايي برخوردار است كه نظير آنرا به ندرت مي‌توان يافت . بر اساس اسناد تاريخي ، قدمت و حيات فرهنگي مادي مردمان ساكن در اين سرزمين به سه هزار سال مي‌رسد .

تفليس ، كوتايزي ، روستاوي ، باتومي و سوخومي از شهرهاي اصلي گرجستان به حساب مي‌آيند .  تفليس پايتخت گرجستان است كه در حال حاضر سيصد و پنجاه كيلومتر وسعت و بالغ بر يك و نيم ميليون نفر جمعيت دارد . براي اولين‌بار در سالنامه‌هاي مربوط به قرن چهاردهم ميلادي از تفليس بعنوان قلعه‌شهر نام برده شده است . گرجستاني‌ها مهمان‌نوازي و معاشرت را از خصوصيات بارز خود مي‌دانند . از ديگر خصوصيات گرجستاني‌ها كه به آن افتخار مي‌كنند پختن غذاهاي لذيذ و نوشيدني‌هاي بسيار است . گرجي‌ها افسانه‌اي دارند كه بر اساس آن ، خداوند در هنگام تقسيم زمين در بين اقوام به گرجستان زميني نداد ، چرا كه آنها در هنگام تقسيم حضور نداشته و به جشن و پايكوبي مشغول بوه‌اند . از خصوصيات بارز غذاهاي گرجي ، استفاده فراوان گردو در غذاهاست . مولف كتاب در بخش در عرصه روزگار به اين نكته مهم اشاره مي‌كندكه برخي از مورخان معتقدند براي شناخت تاريخ گرجستان لازم است تاريخ ايران بازخواني شود . زيرا در هيچ برهه‌اي از تاريخ اين سرزمين مقطعي وجود ندارد كه تاثير سياسي ، فرهنگي ، معنوي ، ديني و اجتماعي حضور تاريخي ايرانيان در قفقاز و نواحي كارتيل و گرجستان رخ ننمايد . به همين دليل در بررسي تاريخ گرجستان به مقاطع مختلف تاريخي و تحولات رخ داده در آن به طور مجمل و مختصر اما قابل بهره‌برداري اشاره مي‌شود . در اين بخش دوره مغول‌ها ، تيمور گوركاني ، صفويان ، نادرشاه افشار ، زنديه و قاجارها مورد بررسي قرار مي‌گيرد .

ماهيت رژيم سياسي گرجستان ، جمهوري دموكراتيك ( مردمي ) و حكومتي است لائيك . مطابق قانون اساسي داراي سه قوه مجريه ، مقننه و قضاييه است كه مستقل از يكديگر عمل مي‌كنند اما در حقيقت رئيس‌جمهور از قدرت بالايي برخوردار است . رييس جمهور علاوه بر رياست قوه مجريه ، رياست دولت و حكومت و فرماندهي كل نيروهاي مسلح گرجستان را برعهده دارد . حميد صفري مهم‌ترين منابع درآمد گرجستان را تجارت خارجي و صادرات كالا مي‌داند . به ويژه صادرات محصولات كشاورزي مانند مركبات ، چاي ، انگور ، تنباكو ، ميوه‌هاي مغزدار (فندق ، گردو ، پسته ) ، قطعات فلزي ، مواد شيميايي ( كودهاي شيميايي ) فلزات گرانبها ، مس ، منگنز ، ماشين‌آلات و صادرات مجدد سوخت. صنعت توريسم نيز يكي از منابع اصلي درآمد گرجستان است .

 كتاب حاضر در بخش فرهنگ و هنر سينما ، رسانه‌هاي گروهي ، شبكه‌هاي راديو و تلويزيوني ، دين و مذهب ، تفليس در دوره معاصر ، پيوندهاي فرهنگ گرجي و ايراني را مورد كنكاش و توجه قرار مي‌دهد . منظومه بزرگ و بي‌نظير فردوسي در طي قرون گذشته همواره گرجي‌ها را به خود جلب كرده است  . بنا به گفته سعيد نفيسي از جمله آثار فارسي كه ترجمه‌هاي بسياري به زبان گرجي دارد ، شاهنامه فردوسي است كه بي اغراق مي‌توان گفت كه يكي از معروف‌ترين آثار در آن ديار است . ترجمه‌هاي متعددي به نظم و نثر از بخش‌هاي مختلف شاهنامه اقتباس و به گرجي منتشر شده است .

بخش پاياني كتاب با عنوان سفر و گردشگري براي اطلاعات گردشگران به معرفي گردشگاه‌ها و بناهاي تاريخي ، موسسات فرهنگي ، تاريخي و علمي گرجستان مي پردازد .

گرجستان به نويسندگي حميد صفري در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

 

يكشنبه 3 بهمن 1389 - 13:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری