سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 20:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

افغانستان

 

 

افغانستان / مجموعه جهان‌ما / 16

نويسنده : غلامرضا اميرخاني

نوبت چاپ و شمارگان : اول ( 1389 ) – 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتا‌ب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

ناشر كتاب حاضر در پيشگفتار خود به اين موضوع اشاره مي‌كند كه 33 آيه از آيات قرآن دلالت دارند بر ضرورت شناخت سرزمين‌ها و اقاليم ديگر و سفر به قصد مكاشفه و دريافتن اينكه در روزگاران كهنه و نو بر ديگران چه رفته است و مردماني از تيره‌ها و مشارب متفاوت چگونه بسر مي‌برند در زير آسماني كه منظر توحيد است ، اگر به درست دريافته شود . از ديدگاه ناشر مجموعه جهان‌ما در همين راستا و با هدف ترغيب جوانان ايران اسلامي به شناخت دنياي پيرامون تدوين و منتشر شده است . در هر كتاب از اين مجموعه يك كشور از زواياي گوناگون تاريخ ، جغرافيا ، سياست اقتصاد ، اجتماع و فرهنگ مورد معرفي و بررسي قرار مي‌گيرد .

 ناشر تاكيد مي‌كند كه مجموعه جهان‌ما در بخش ويژه‌اي از هر كتاب به معرفي فضاي سياحتي كشورها اختصاص يافته است ، تا بعنوان يك راهنماي سفر نيز به كار آيد . در كتاب حاضر به بررسي مسائلي همچون سرزمين و اقليم ، محيط زيست و منابع طبيعي ، در عرصه روزگار ، ظهور طالبان ، زندگي و مردم ، سياست و حكومت ، اقتصاد و معيشت فرهنگ و هنر و سفر و گردشگري افغانستان پرداخته مي‌شود . از ديدگاه نويسنده ، افغانستان كشوري سرشار از شگفتي‌ها و نمونه بارزي از سرزميني است كه مردمان آن به سبب خودخواهي حاكمان ، دخالت قدرت‌هاي استعماري و وجود زمينه‌هاي تاريخي در سال‌هاي آغازين قرن بيست و يكم ، با محروميت‌هاي ناشي از جنگ‌هاي طولاني مدت دست به گريبانند . شاخص اقتصادي اين كشور كماكان در پايين‌ترين سطح ممكن و رفاه اجتماعي نيز در وضعيتي نامطلوب است . غلامرضا اميرخاني به همسايگي ايران با كشور افغانستان اشاره مي‌كند و مي‌گويد ايرانيان ميزباني ميليون‌ها افغاني را در طول جنگ‌هاي خانمان‌سوز داخلي برعهده داشته‌اند . اميرخاني تصريح مي‌كند كه به رغم دشواري‌هايي كه مردم افغانستان به هنگام اقامت در ايران داشتند ، وقتي به سرزمين‌شان پا مي‌گذاريم ، تنها از خاطرات خوش خود از ايران و ايرانيان سخن مي‌گويند و مردم فرهنگ دوست اين سرزمين به ايران به چشم برادري نگاه مي‌كنند .

آب و هوا ، كوه‌ها ، حوضه‌هاي آبريز ، دشت‌ها ، درياچه‌ها ، محيط زيست و منابع طبيعي ، حيات وحش ، شهرهاي مهم در بخش سرزمين و اقليم كتاب افغانستان مورد بررسي قرار مي‌گيرد . بخش در عرصه روزگار به ظهور طالبان اشاره شده و اينكه اختلافات خانما‌ن‌سوز بين گروههاي مجاهدين ، زمينه را براي پيدايش و به قدرت رسيدن گروهي كه بعدها طالبان شهرت يافتند فراهم كرد . اين گروه عمدتا ً متشكل از افراد پشتون‌تباري بود كه در مدارس اهل سنت در اطراف قندهار و يا پيشاور پاكستان مشغول تحصيل بودند . بنيانگذار اين گروه فردي به نام ملاعمر بود كه زندگي و حتي چهره‌ او سال‌ها در پرده‌اي از ابهام قرار داشت . توفيق ملاعمر در گردآوردن گروهي از جواناني كه موافق روش او در برپايي احكام و شريعت متعصبانه اهل سنت همانند فرقه وهابي عربستان بودند و از همه مهم‌تر حمايت آشكار و نهان دولت‌هاي خارجي نظير پاكستان و عربستان و به ويژه ايالات متحده آمريكا را بايد دو عامل اصلي در كسب قدرت روزافزون گروه طالبان دانست .

جمعيت ، گروه‌هاي قومي و نژادي ، زبان و ادبيات مردم افغانستان و زبان فارسي در بخش زندگي و مردم مورد بررسي قرار مي‌گيرد . نويسنده در اين بخش به اين مطلب اشاره مي‌كند كه سخن گفتن از زبان و ادب فارسي در افغانستان تنها در قالب تاريخ ادب فارسي به طور كل  ميسر است . چرا كه نامداراني چون خواجه عبداله انصاري ، ناصر خسرو ، سنايي غزنوي ، عبدالرحمن جامي و حتي جلال‌الدين مولوي كه از ستون‌هاي ادبيات فارسي به شمار مي‌‌روند ، زادگاه و يا مدفشان در سرزمين كنوني افغانستان است . غلامرضا اميرخاني به نام‌هاي عبدالغفور روان هادي ، محمد سرور مولايي ، نجيب مايل هروي ، رهنورد زرياب ، خالد حسيني بعنوان مشاهير فرهنگي  افغانستان كه در قيد حيات هستند اشاره مي ‌كند . اميرخاني ادامه مي‌دهد كه نوروز ، ميله ( جشن ) گل سرخ ، جشن دهقان ، نهال‌شوني و جشن استقلال از آيين‌ها و جشن‌هاي مردم افغانستان هستند . بين زنان افغان هم مانند زنان ايراني ، سفر‌ه‌هاي نذري برقرار است .  از آنجمله در سيزدهم ماه صفر ، شير برنج مي‌پزند و به ديگران مي‌دهند . ويژگي اين مراسم آنست كه معمولا ً كسي را به آن دعوت نمي‌كنند و حاضران به صورت سرزده بر سر سفره حاضر مي‌شوند .

مولف كتاب حاضر دين رسمي كشور افغانستان را دين اسلامي مي‌داند و مي‌گويد كه اعتقاد استوار و خالصانه مردم افغانستان به دين مبين اسلام ، زبانزد همگان است . به رغم سال‌ها حكومت‌هاي ضد دين و كمونيستي كه آشكارا با مظاهر اسلامي مخالفت مي‌كردند و از سوي ديگر ، سخت‌گيري‌هاي بيجا و روش‌هاي متحجرانه دوره طالبان كه افراد را نسبت به احكام شرعي بدبين مي‌كرد ،‌ مردم به قوانين و احكام اسلامي پايبند هستند و در شهرها و روستاها ظواهر اسلامي نظير استفاده از پوشش اسلامي براي زنان و همچنين ممنوعيت عرضه مشروبات الكلي رعايت مي‌شود .

غلامرضا اميرخاني در انتهاي اين كتاب خوانندگان به سفر به كشور افغانستان اين سرزمين چند هزارساله اشاره مي‌كند چرا كه بدون نياز به كتاب‌هاي خودآموز زبان مي‌توان از ديدني‌هاي اين كشور بازديد نمود . هر چند كه آثار خانمان‌سوز و حضور سياه و تاريك طالبان هنوز بر اين كشور و مردم آن وجود دارد ، اما پس از سقوط طالبان كه امكان سفر به اين كشور فراهم شده ، جذابيت‌هاي گردشگري افغانستان در دنيا مطرح شده و گردشگران مختلفي را بسوي خود جلب كرده است . گردشگاه‌ها و بناهاي تاريخي ، جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي از جمله آثار تاريخي باميان ، هرات ، بلخ و غزنه در انتهاي كتاب براي گردشگران و بازديد كنندگان افغانستان معرفي مي‌شوند .

افغانستان به نويسندگي غلامرضا اميرخاني در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

يكشنبه 3 بهمن 1389 - 13:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری