چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

فعاليت هاي هنري در اربعين حسيني

 

گزارشي از برنامه هاي هنري ويژه اربعين امسال


اربعين امسال با برنامه هاي هنري متنوعي همراه است که بيشتر اين فعاليت ها در رشته هاي تئاتر و موسيقي متمرکز هستند.

1-برنامه هاي تئاتر:

يکي از نمايش هايي که به مناسبت اربعين حسيني تدارک ديده شده، نمايش «پس از واقعه» به نويسندگي و کارگرداني حفيظ الله رفيعي است. در اواخر دي ماه حميدرضا محمدي(معاون فرهنگي و اجتماعي بسيج هنرمندان کشور) از اجراي بيست روزه تئاتر عاشورايي پس از واقعه در تالار مولوي دانشگاه تهران خبر داد.  محمدي در گفتگو با سازمان بسيج هنرمندان گفت:«يکي از سياست هاي اصلي اين سازمان، حمايت از هنر متعهد و توليد آثار فاخر و تاثيرگذار است و در اين زمينه توليد نمايش هاي غني از اولويت هاي اصلي است.»

محمدي با اشاره به همکاري خوبي که منجر به توليد نمايش پس از واقعه شد، افزود:«اين نمايش عاشورايي که به اهتمام بسيج هنرمندان به پيشگاه مقدس حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) تقديم شد، يکي از نوشته هاي چهره نام آشناي عرصه نمايش، آقاي حفيظ الله رفيعي است که توسط خود اين هنرمند هم کارگرداني شده است. البته مجري طرح هم آقاي علي سرابي است که محصول آن، ارائه يک اثر درخشان و شايسته تحسين بوده است.»

وي خسرو شهراز، هايده کي خواهي، شيوا ابراهيمي، آذر سماواتي و 10 بازيگر حرفه اي ديگر را به عنوان نقش آفرينان اين نمايش معرفي کرد و اظهار داشت:«در 20 روز پاياني ماه صفر اين نمايش ميزبان علاقه مندان به هنر ديني خواهد بود.»

داستان نمايش پس از واقعه درباره «هنده»، همسر دوم يزيد است که سال هاست رازي را حفظ و از ديگران پنهان کرده است. اين راز مربوط به شفاي چشمان او به دستان امام حسين(ع) در دوران کودکي است، که پس از واقعه عاشورا و شهادت امام حسين(ع) برملا مي شود. پس از واقعه به مدت 20 شب، هر روز غير از شنبه ها راس ساعت 18 در سالن اصلي تالار مولوي روي صحنه خواهد رفت.

همزمام با اربعين حسيني، اثر موسيقايي-نمايشي«سنگ و سبو» به کارگرداني عليرضا محمدي وبه آهنگسازي پيمان خازني در تالار وحدت روي صحنه مي رود. اين نمايش با هدف حمايت از اجراي آثار فاخر موسيقايي و نمايشي توليد شده و موضوع آن درباره اتفاقاتي است که در روز عاشورا بر حضرت رقيه(س) مي گذرد.

امير حسين مدرس، سعيد ميناروش، الهام پاوه نژاد، نيما کرمي، فرزين صابوني و رضا محمدي بازيگران اين نمايش هستند و علاوه بر اين بازيگران، گروه فرم و گروه ارکستر 35 نفره، راوي داستان اين کار هستند. «سنگ و سبو» از 5 بهمن به مدت 10 شب از ساعت 19.30 در تالار وحدت به صحنه مي رود.

2-برنامه هاي موسيقي:

به گزارش ايرنا، نادر مرتضي پور، رهبر ارکستر«شهادت نامه عشاق، روايت موسيقايي واقعه کربلا» در اواخر دي ماه در جمع خبرنگاران از اجراي اين برنامه  توسط ارکستر سمفونيک تهران به مناسبت اربعين حسيني خبر داد. او چنين اظهار داشت:«در اين برنامه، هفده قطعه با نام هاي حرکت کاروان، آب و دلهره، تشنه لبان، آهوي چين، برقي جهيد، جامه شفق، پرده بگردان، آواز راه، شام غريبان، نبرد، شهادت نامه عشاق و غيره توسط ارکستر اجرا مي شود.»

اين هنرمند، درباره اين موضوع که تا کنون در ايران ارکستري به عظمت ارکستر سمفونيک تهران به اجراي قطعات مذهبي نپرداخته، اظهار داشت:«اجراي قطعات مذهبي توسط ارکسترهاي بزرگ يک سنت معمول در تمامي دنياست وطبيعي است که اگر ارکستر سمفونيک ما هم ادعاي بين المللي بودن دارد، بايد بتواند تمامي قطعات را نواخته و اجرا کند.»

وي درباره فضاي ايراني اثر تصريح کرد که به دليل انتقال بيشتر فضاي ايراني، ارکستر سمفونيک در اين برنامه مهمان چهار نوازنده ايراني است تا علاوه بر صداي هميشگي ارکستر، مخاطبان از طنين صداي سازهاي ايراني هم در اين ويژه برنامه بهره ببرند. او در ادامه گفت:«ارکستر سمفونيک در اين برنامه از نوازندگاني چون پريچهر خواجه(قانون)، شهرام غلامي(عود)، پديده احراز نژاد(تار) و غيره بهره برده تا تاثيري مضاعف بر مخاطبان خود گذاشته و آنان را با خود، به فضاي کربلا و روز عاشورا ببرد.»

اين هنرمند در پايان وضعيت ارکستر سمفونيک تهران را با نوازندگان جوان و چيره دست ايراني بسيار مثبت ارزيابي کرد و اظهار اميدواري کرد تا اجرايي تاثيرگذار و خاطره انگيز براي مخاطبان ارائه شود.

«شهادت نامه عشاق، روايت موسيقايي واقعه کربلا» يک اثر 72 دقيقه اي است که ارکستر سمفونيک تهران به رهبري نادر مرتضي پور به مناسبت اربعين حسيني، آن را در تالار وحدت تهران اجرا مي کند. موسيقي اين اثر  که پيرامون واقعه عاشوراست ، توسط غلامرضا حقيقي فر ساخته شده است.

غلامرضا حقيقي فر، آهنگساز ارکستر درباره اين اثر به پايگاه اطلاع رساني ناي گفت:«سعي شده که برخلاف فضاي عادي موسيقايي که براي امام حسين(ع) کار مي کنند، ويژگي خاص تري به قطعات دهيم. در همين ارتباط، کمي فضا ايراني تر و از رديف و گوشه هاي موسيقي ايراني و آواز رديف و اصيل ايراني وارد اين اثر شده است که در اين ميان، پلي ارتباطي مي سازند تا قطعات پشت سر هم نواخته شوند. اشعار اين اثر توسط علي معلم دامغاني سروده شده که به صورت قطعاتي براي ارکستر سمفونيک تنظيم شده و قرار است که علي معلم دامغاني دکلمه اشعار را هم بر عهده داشته باشد.» «شهادت نامه عشاق، روايت موسيقايي واقعه کربلا» از اول تا سوم بهمن به مناسبت اربعين حسيني در تالار وحدت روي صحنه مي رود.

پيش از اين قرار بود که سوئيت سمفوني عاشورا به آهنگسازي بهزاد عبدي توسط ارکستر پارسيان به سرپرستي مازيار ظهير الديني در دهه سوم محرم در تالار وحدت روي صحنه برود اما به دليل زمان اندک تمرين، ارکستر زهي پارسيان از اجراي اين سوئيت سمفوني انصراف داد. اين اثر که در گذشته در قالب اپراي عروسکي«عاشورا» روي صحنه رفته بود، مي توانست شروع کننده آثار هنري در ايام مذهبي باشد اما به سرانجام نرسيد.

سيد حسام الدين سراج هم با همراهي گروه«نينوا» از 2 بهمن به مدت 3 شب، بخش هايي از آلبوم «وداع» را با عنوان«شرح پريشاني» در تالار انديشه حوزه هنري اجرا خواهد کرد.

 

 

 

يكشنبه 3 بهمن 1389 - 12:17


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری