سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

رويكرد انجمن‌هاي اسلامي در دهه فجر بصيرت بخشي و مبارزه با فتنه است

 

ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي با هدف تكريم و تعظيم شخصيت حضرت امام(ره) و تجليل از مقام شامخ شهيدان و ايثارگران و ارايه تصويري هنرمندانه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن و پاسخگويي به شبهات و تنوير افكار عموميِ جهانيان نسبت به انقلاب و نظام اسلامي تشكيل شده است و در راستاي هدفمندي و غني‌سازي كيفي و محتوايي آئين‌‌ها و برنامه‌هاي دهه‌ فجر و نمايان‌سازي مشاركت و حضور مردمي در مراسم گراميداشت سالگرد پيروزي انقلاب و معرفي اصول، ارزش‌ها و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي تا كنون گام‌هاي بسيار ارزشمندي برداشته است.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در آستانه سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، ستاد بزرگداشت دهه فجر با تشكيل و فعاليت كميته‌هاي تخصصي خود بار ديگر به استقبال ايام الله بهمن رفت و ما‌حصل مهمترين برنامه‌هاي اجرايي خود را در نشست خبري كميته‌هاي تخصصي ستاد مركزي دهه فجر كه در دفتر مركزي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار شد، اعلام كردند.

 در اين گزارش، ابتدا به بيان اهداف و الويت‌هاي پنج ساله ستاد دهه‌ فجر انقلاب اسلامي(1388 لغايت 1392) و رويكرد محتوايي و اجرايي اين ستاد خواهيم پرداخت و سپس به بررسي مشروح سخنراني مسئول كميته انجمن‌هاي اسلامي، هيئات مذهبي و كانون‌هاي اسلامي ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد مي‌پردازيم.

 

**اولويت‌هاي پنج ساله ستاد بزرگداشت دهه‌ فجر انقلاب اسلامي

 همسو و متناسب‌ سازي سياست‌ها و برنامه‌ها در راستاي تحقق سند چشم‌انداز توسعه بيست ساله كشور در افق 1404 و برنامه پنجم توسعه با سمت‌دهي سياست‌ها در جهت استفاده حداكثري از ظرفيت‌ تشكل‌هاي مردمي و بهره حداقلي از دستگاه‌هاي دولتي و ايجاد بستر لازم براي گسترش ستادهاي مردمي و افزايش نقش بخش خصوصي يكي از الويت‌هاي مهم اين ستاد است كه با افزايش قدرت ملّي با بهره‌گيري از راهكارهاي مناسب در جهت افزايش انگيزه‌ها و فراهم‌سازي زمينه هرچه بيشتر مشاركت‌هاي خودجوش عمومي و مردمي و ايجاد انسجام در پشتيباني هدفمند دواير و دستگاه‌هاي دولتي در راستاي برگزاري هرچه باشكوهتر مراسم دهه فجر انجام خواهد شد.

 همچنين توسعه پژوهش و مطالعات انقلاب اسلامي در حوزه‌هاي معرفت‌شناسانه، تئوري‌پردازانه و خط‌مشي‌نگاري در جهت دسته‌بندي هدفمند مجموعه دانش‌ها، نظريات راهبردي و كاربردي و افزايش سطح كيفيت رفتاري در عرصه انقلاب اسلامي و توسعه حوزه مطالعات علمي و پژوهش‌هاي مأموريت‌گرا با هدف شناسايي بهترين روش‌ها و شيوه‌هاي تحقق اهداف و مأموريت‌هاي ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي در راستاي نهادينه‌سازي عناصر اميدبخشي، نشاط‌آفريني، اثربخشي آموزشي و ماندگاري اثر در طراحي و اجراي برنامه‌ها است.

 از ديگر الويت‌هاي مهم پنج ساله ستاد مي‌توان به شناسايي روش‌ها و استفاده حداكثري از ظرفيت هنر به معناي اعم در جهت انتقال فلسفه و پيام انقلاب اسلامي ، استفاده حداكثري از رسانه‌هاي مكتوب، ديداري و شنيداري جمعي و بهره‌گيري مناسب از فضاي مجازي و رسانه‌هاي ديجيتالي براي پيام رساني ،معرفي و انعكاس دستاوردهاي انقلاب اسلامي در سطح بين‌المللي ، توانمندسازي ستادهاي دهه فجر انقلاب اسلامي با اتخاذ سياست‌هاي حمايتي به منظور تأمين امكانات مورد نياز و تخصيص كارآمد و هدفمند منابع مالي با هدف باز توزيع عادلانه اعتبارات در قالب ستادهاي محروم، نيمه‌محروم، نيمه‌برخوردار و برخوردار و تدوين نظام جامع و منشور برگزاري مراسم گراميداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در دهه چهارم انقلاب اسلامي اشاره كرد.

 

**رويکرد محتوايي ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي در سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب

 -ترويج و نهادينه سازي انديشه‌هاي ديني و سياسي امام خميني(ره) و مقام معظم‏ رهبري مدظله العالي با هدف زنده و نمايان نگهداشتن و تقويت شناخت افکار عمومي از مواضع اصولي و آرمانهاي انقلاب اسلامي و تبيين نقش هوشمندانه امام و مقام معظم رهبري در هدايت انقلاب اسلامي و تقويت وحدت و هويت ملي.

 -افزايش بصيرت عمومي نسبت به موقعيت و جايگاه انقلاب اسلامي و ضرورت تداوم استکبار ستيزي و تشريح جايگاه و اهميت نقش مردم در شکل‏گيري، پيروزي، بقاء و تداوم انقلاب اسلامي و تبيين حضور مؤثر آنان در صحنه هاي مختلف براي دفع فتنه ها و توطئه هاي دشمنان.

 -تبيين و نمايش افتخارات حاصل از اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در مواجهه با حوادث و رخدادهاي پس از انقلاب و تبيين بايسته هاي لازم براي تداوم و پويايي انقلاب اسلامي در دهه پيشرفت و عدالت و زمينه سازي براي افزايش همبستگي و وفاق ملي در مردم و مسئولين و تجديد قواي نيروهاي انقلاب در جهت حفظ و رشد دستاوردهاي انقلاب اسلامي.

 -تقويت روحيه خودباوري و ارتقاي اعتماد عمومي نسبت به کارآمدي نظام و توانايي‏هاي ملي، ايجاد نشاط و اميد به آينده در جهت پيوند هر چه بيشتر جوانان با انقلاب اسلامي و تقويت هويت ملي آنان و افزايش و ارتقاي سطح کمي و کيفي و اثربخشي برنامه‏هاي دهه فجر و تعميق محتوايي آنها.

 

**رويكرد بصيرت بخشي و مبارزه با فتنه توسط انجمن‌هاي اسلامي در دهه فجر

 معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در نشستي خبري كه در دفتر مركزي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار شد، اظهارداشت: همان‌گونه كه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند «حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن معنايش اين است كه انقلاب اسلامي قائم به ايمان‌هاي آحاد مردم ايران است» از اين رو برنامه اصلي اين كميته فراهم‌سازي زمينه حضور اقشار گوناگون جامعه در مراسم دهه مبارك فجر، به ويژه راهپيمايي 22 بهمن است.

 وي با تاكيد بر نقش مهم جوانان در امر گراميداشت سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، گفت: از آنجايي كه تشكل‌هاي ديني نهادهاي مردمي بوده كه تحت لواي ولي‌فقيه و با هدف والايي به فعاليت مي‌پردازند طبيعي است كه اقشار گوناگون جامعه در برنامه‌هاي آنها حضور دارند؛ از اين رو رويكرد برنامه‌اي اين تشكل‌ها آگاه‌سازي و بصيرت‌بخشي بيش از پيش آحاد جامعه بوده تا همچون ساليان گذشته حضور پرشور و حماسي در مراسم اين دهه داشته و به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اين پديده منحصر به فرد را بار ديگر تكرار نمايند.

 

حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد افزود: برنامه‌هاي ويژه‌اي در 4 روز اول دهه فجر به دليل تقارن با ايام عزاداري ماه صفر پيش‌بيني شده كه از جمله آنها، تشكيل مجالس عزاداري محوري در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها، اعزام مبلغ به كليه استان‌ها، توليد و توزيع كتاب نوحه مسافران سفر (2) و نشريه خيمه و چاووش ويژه هيئات مذهبي و مداحان و برنامه‌ريزي جهت اجراي بهينه مراسم عزاداري در شهرهاي مذهبي مشهد، قم، شيراز، شهرري و ساير شهرها است.

 مسئول كميته انجمن‌هاي اسلامي، هيئات مذهبي و كانون‌هاي اسلامي در ادامه به برنامه‌هاي اين كميته در ايام‌الله دهه مبارك فجر اشاره و اظهارداشت: اعزام بيش از 17 هزار مبلغ و مبلغه به اقصي‌نقاط كشور جهت اشاعه فرهنگ غني عاشورا و تبيين گفتمان انقلاب اسلامي و مبارزه با فتنه و فراهم‌سازي زمينه مشاركت فعالان ديني اعم از هيئت امناي مساجد، امامان جماعت و بيش از 50 هزار تشكل‌هاي ديني و مردمي در برگزاري مراسم گراميداشت دهه فجر و معرفي دستاوردهاي انقلاب اسلامي در دستور كار اين كميته قرار دارد.

 حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد برگزاري 612 همايش و 715 نشست و جلسه توجيهي براي ائمه جماعات، روحانيون مستقر، انجمن‌هاي اسلامي، شوراي هيئات مذهبي و كانون مداحان در كليه شهرستان‌ها اشاره و تصريح‌كرد: همچنين فعال بودن بيش از 100 وب‌سايت تحت پوشش سازمان تبليغات اسلامي و همچنين صدها وبلاگ مرتبط با سازمان در موضوع انقلاب اسلامي و دهه‌فجر خبر داد.

 وي به هماهنگي لازم جهت نثار گل به مرقد مطهر بنيانگذار انقلاب اسلامي توسط شوراي هيئات مذهبي استان تهران اشاره كرد و گفت: گلباران مزار شهدا و ديدار با خانواده شهدا توسط شوراهاي هيئات مذهبي و كانون مداحان شهرستان‌ها نيز صورت مي‌گيرد.

 معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: برپايي ايستگاه‌هاي صلواتي در مسير راهپيمايي‌ها توسط تشكل‌هاي ديني سراسر كشور به ويژه انجمن‌هاي اسلامي، برگزاري نمايشگاه‌ فرهنگ مناسبت‌ها و كنگره شعر عاشورايي با رويكرد حماسه عاشورايي و انقلاب اسلامي در برخي از استان‌ها نيز از برنامه‌هاي اين كميته است.

 وي در ادامه به تجليل از فعالان هيئات مذهبي، انجمن‌هاي اسلامي و كانون‌هاي اسلامي (فرهنگي_ تبليغي) و مداحاني كه در ايام محرم مراسمي مناسب شئون عزاداري و دور از خرافات و آسيب‌هاي عزاداري برپا نموده‌ و در نكوداشت ايام دهه مبارك فجر در طول سال با برنامه‌ريزي مناسب جهت حضور گسترده مردم نقش‌آفريني داشته‌اند نيز اشاره كرد.

روحاني‌نژاد همچنين اشاره كرد كه در نشريات تخصصي در دهه فجر به موضوعات فرهنگي مذهبي اعم از نشريه تخصصي هيئات مذهبي «خيمه»، نشريه تخصصي انجمن‌هاي اسلامي «اعتصام»، نشريه تخصصي مداحان «چاووش»، نشريه تخصصي ائمه جماعات «پيام محراب»، نشريه تخصصي تبليغ «شبستان انديشه» و نشريه تخصصي آموزش و تربيت «انديشه معلم» پرداخته شده است.

 وي تصريح‌كرد: حمايت از 30 پايان‌نامه تخصصي و 20 طرح پژوهشي در موضوع دهه فجر و انقلاب اسلامي

نيز از اقدامات كميته انجمن‌هاي اسلامي، هيئات مذهبي و كانون‌هاي اسلامي در دهه فجر است.

 مسئول كميته انجمن‌هاي اسلامي، هيئات مذهبي و كانون‌هاي اسلامي دهه فجر بر همين اساس به توليد و توزيع 5 هزار نسخه نرم‌افزار «آن سوي مه» خبر داد.

 

*برنامه فرهنگي بصيرت و پايداري در ايام دهه فجر اجرا مي‌شود

 وي خاطر‌نشان‌كرد: هماهنگي لازم با ستادهاي استاني جهت پيشبرد مطلوب امور و ايجاد وحدت رويه در سراسر كشور انجام شده و برنامه‌هاي فرهنگي تبليغي منسجم تحت عنوان بصيرت و پايداري در ايام دهه فجر توسط كانون‌هاي فرهنگي تبليغي اجرا مي‌شود.

 حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد در عين حال به برنامه‌هاي ويژه موسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در دهه فجر اشاره كرد و گفت: انتشار ويژه‌نامه اينترنتي در سايت و مسابقه انترنتي در بين كاربران با موضوع دهه فجر، عرضه محصولات فرهنگي ويژه موبايل با موضوع دهه‌فجر جهت مشتركين ايرانسل، انتشار فيلم،‌ تصاوير و انيميشن‌هاي جديد به مناسبت دهه مبارك فجر از برنامه‌هاي اين مؤسسه در دهه فجر است.

 وي در خاتمه به پوشش خبري و تصويري راهپيمايي 22 بهمن و نشست‌هاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و برپايي غرفه در مسير راهپيمايي و توزيع پلاكاردها و هداياي فرهنگي در ميان راهپيمايان نيز اشاره كرد كه از برنامه‌هاي ويژه مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان است.

 

 

 

 

شنبه 2 بهمن 1389 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر