جمعه 16 خرداد 1399 - 4:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

موفق در عرصه مديريت فرهنگي

 

 

استراتژي در واقع الگوي سازمان و يا يك مجموعه  در پاسخ به واكنش هاي محيطي در مدت زمان است كه راهبرد تحقق اهداف اساسي و بنيادي سازمان را تنظيم مي كنند. به نگاهي گذر به عملكرد اين سازمان به روشني مي توان دريافت كه از سال 1380 هجري شمسي محورهاي اساسي آموزش، تحقيق و پژوهش، نشر و گسترش فرهنگ و معارف اسلامي و انس با قرآن، با بهره‌گيري از ابزارهاي جديد و فن آوري روز در سرلوحه فعاليت سازمان تبليغات اسلامي با عنايت خاص مقام معظم رهبري،  قرار گرفت و  طي حكمي در تاريخ سوم مهرماه سال 1380 حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي به رياست اين سازمان منصوب گرديد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، يكي از استراتژي هايي كه پس از به رياست دكتر خاموشي در بدنه سازمان تبليغات اسامي شاهد هستيم. تدوين استراتژي‌ دقيق براي جشنواره هاي مختلفي است كه از سوي خانواده سازمان تبليغات اسلامي با عناوين مختلف برگزار مي شود تا از اين راه استعدادهاي بالقوه و پويا را در سطح كشور شناسايي كند.

جشنواره هنري «ايران 1404» يكي از اين جشنواره ها  به شمار مي رود كه بدنبال آن اصحاب سينما مي‌توانند آثار توليدي خود را در رشته‌هاي فيلم بلند سينمايي، فيلم بلند ويدئويي، فيلم کوتاه داستاني و فيلم مستند با موضوع چشم‌انداز ايران در سال 1404، به دبيرخانه جشنواره هنري«ايران 1404» ارسال کنند.

بنا به سخنان دبير اين جشنواره، تبيين و تفسير اهداف ذكرشده در سند چشم‌انداز در قالب آثار مختلف هنري، تعميق و ايجاد خودباوري در هرچه بهتر و با كيفيت تحقق سند چشم انداز، ايجاد انگيزه و افزايش انرژي و روح همكاري و همياري در تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله و ايجاد زمينه مناسب همدلي ميان اقشار مختلف كشور به جهت دميدن انرژي و نشاط در جامعه؛ چهار محور اين جشنواره‌اند.

جشنواره «ما مي توانيم» هم از نمونه  جشنواره هاي موفق برگزار شده در كشورمان است كه اين دوره هم همانند سال گذشته با استقبال بسيار خوبي مواجه شده و تا كنون هم  بيش از 1500 اثر از هنرمندان كشور به دبيرخانه اين جشنواره رسيده كه چندي پيش مورد داوري از سوي كميته داوري جشنواره قرار گرفت.

اين جشنواره ملي در راستاي نمايش و ارج گذاري به تلاش مردمان ايراني و تلاش پرشور آنها در عرصه هاي مختلف اعم از صنعتي، كشاورزي، اجتماعي، فرهنگي، هنري، ورزشي و ... هرساله از سوي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي شود.

برگزاري اين جشنواره هاي هدفمند گاهي به سوي  جشنواره هاي منطقه اي در كشور هم مي روند. دومين جشنواره منطقه‌اي «قلم سبز» يكي از ده ها جشنواره اي است كه در زمان هاي معين در منطقه هاي مختلف كشورمان برگزار مي شود. ارتقاي سطح آگاهي، تجربه و بينش نسل جوان براي نيل به تئاتر ملي و دين مدار، همسو شدن با افق‌هاي نوآوري و شکوفايي، بسط و تعميق ارزش‌هاي والاي ديني و فرهنگي و پرورش هنرمنداني متعهد و توانمند از جمله اهداف برگزاري جشنواره «قلم سبز» بود كه در منطقه شمال غرب كشور در بين استان‌هاي آذربايجان غربي و شرقي، همدان، کرمانشاه، ايلام، لرستان، خوزستان، اردبيل، کردستان برگزار و با استقبال بسيار خوبي هم از سوي مخاطبان به ويژه نسل جوان روبه رو شد.

جشنواره ادبي – هنري «هنر آسماني» ويژه طلاب سراسر كشور و جشنواره عصر سوره هم  از ديگر جشنواره هاي برگزار شده در سراسر كشور است. كه درباره آن، محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري مي گويد: «استمرار راه پرافتخار شهدا راه ماندگاري است و ما در مدت برگزاري جشنواره فرهنگي هنري «عصر سوره» شاهد استقبال خوب نسل جوان از برنامه‌هايي با موضوع دفاع مقدس بوديم كه اين روند نشان مي‌دهد، نسل جوان نيز هويتش را در همين مسيري كه شهداي گرانقدر طي كرده‌اند، مي‌جويد. به‌گونه‌اي كه در اين مدت برگزاري جشنواره در سالن اصلي حوزه هنري، تالار «انديشه» بيش از شش هزار نفر حضور داشتند.»

تعداد اندك جشنواره هايي كه در اين نوشتار آمد نشان دهنده تدوين استراتژي دقيق براي مجموعه سمينارهايي است كه از سوي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شده است تا اين جشنواره ها در تبيين استراتژي مديريت فرهنگ ديني كشور مؤثر واقع شود.

 

 

 

چهارشنبه 29 دی 1389 - 15:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری