شنبه 17 خرداد 1399 - 15:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني

 

از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي

 

مسئولين بالخصوص، بايد همه تلاش خودشان را بگذراند كه مشكلات را با سرپنجه ي ‌تدبير، با كار مستمر، با خسته نشدن، با شوق و ذوق و توكل به خدا و كمك خواستن از خداوند برطرف و حل كنند.

مقام معظم‌رهبري «مدظله‌العالي»

 

در برابر هر انسان راهي قرار گرفته است، و راه‌هايي و بازراهي... و روح بزرگ راه بزرگ را برمي‌گزيند و روح حقير، كورمال كورمال راه حقير را انتخاب مي‌كند و در اين بين، دشت‌هاي مه‌آلود گسترده‌اند و ديگر مردمان در اين دشت‌ها مي‌روند و مي‌آيند، اما در برابر هر انساني راهي بزرگ آغوش باز كرده است؛ و نيز راهي حقير؛ و هر كس خود تصميم مي‌گيرد در چه راهي قدم بگذارد.

هر يك از ما در زندگي دو انتخاب داريم. اولين انتخاب، كار و تلاش كمتر، تفكر كمتر، نظم كمتر، مطالعه كمتر و در نتيجه داشته‌هاي كمتر و احساس رضايت كمتر و انتخاب دوم، كار و تلاش بيشتر، تفكر بيشتر، نظم بيشتر، مطالعه و آگاهي بيشتر و در نتيجه داشته‌هاي بيشتر و احساس رضايت بيشتر؛ هر يك از ما خود تصميم مي‌گيريم چه روشي را برگزينيم.

افراد موفق كساني هستند كه از لذت‌هاي زودگذر چشم‌پوشي مي‌كنند و با كار و تلاش، نتايج ارزشمندي را بدست مي‌آورند. به عكس، افراد ناموفق بيشتر به خوشي‌ها و لذت‌هاي آني فكر مي‌كنند و به آينده كم‌توجه‌اند.

انسان‌هاي موفق براي تجزيه و تحليل عوامل محدودكننده از اين پرسش استفاده مي‌كنند: چه ويژگي‌ در من وجود دارد كه مرا از پيشرفت بازمي‌دارد؟ اين افراد، هم علت و هم راه‌حل مشكل‌شان را در خودشان مي‌جويند. بزرگترين اشتباه‌ ما اين است كه در دنياي برون چيزهايي را مي‌جوييم كه در درون خود ماست.

«بسياري از آنچه در ماوراي عالم طبيعت به انسان روي مي‌آورد، بروز و ظهور ملكه‌هايي است كه انسان به كسب يا اكتساب در مزرعه ذات خويش كاشته است؛ چه هر كس زرع و زارع و مزرعه خود است و به عبارت ديگر مهمان سفره خود است... اي عزيز همه ادراكات و تصورت از جدول وجودي توست و دروني است.» آيت‌الله حسن‌زاده آملي در خاتمه مطلب را با فرمايشي گوهربار از اميرمؤمنان مولا علي(ع) به اتمام مي‌رسانيم كه آن بزرگوار فرمودند:

 

«هر كه نهايت توان خود را بكار برد به نهايت خواست خود دست يابد.»

امام علي(ع)

 

 

چهارشنبه 29 دی 1389 - 14:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری