دوشنبه 20 مرداد 1399 - 9:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سميرا حسن

 

در محضر استاد

 

 

يک روز سرد برفي است و همه مدارس شهر تعطيل! اما موسسه فرهنگي اطلاع‌رساني تبيان مثل هميشه گرم و پر انرژي است. خبرنگارها ده بيست نفري مي‌شوند. همه منتظرند تا ميهمان تبيان از راه برسد.

دکتر علي اکبر ولايتي را همه ايراني‌ها ميشناسند. او در روزهاي پر التهاب جنگ، سردمدار ديپلماسي خارجي ايران بود و اين روزها طبابت ميکند و تدريس. مرد موسپيد ديپلماسي ايران، در کسوت مشاور مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به موسسه فرهنگي اطلاع‌رساني تبيان آمد تا از نزديک با فعاليت‌هاي اين موسسه آشنا شود.

* تبيان، بزرگترين سايت فرهنگي کشور

مي‌شد حس غرور را در چهرة همة مديران تبيان ديد وقتي دکتر طالب پور، رئيس موسسه فرهنگي اطلاع‌رساني تبيان اعلام کرد که سايت اين موسسه مهمترين و بزرگترين سايت فرهنگي، از لحاظ حجم و محتوا در کشور است. اين سايت خوش آب و رنگ، بيش از 600هزار عضو ثابت و يک ميليون بازديد روزانه دارد و مطالب آن هر روز تغيير مي کند و به روز ميشود. اين مطالب در 4گروه محتوايي دين و انديشه، فرهنگ وهنر، جامعه و ارتباطات، فرد و خانواده دسته بندي شده و روزانه با 100مطلب مختلف، کاربران را جذب ميکند. مشاوره يکي از بخش‌هاي پرطرفدار اين سايت است. کاربران در 40 حوزه مختلف از مشاورين تبيان راهنمايي و مشاوره مي‌گيرند. تبيان از دانش‌آموزان هم غافل نبوده و با راه‌اندازي اولين مدرسة اينترنتي، دانش آموزان را به تحقيق و پژوهش تشويق مي کند. دانش‌آموزان علاقه زيادي به اين مدرسه دارند، تا جايي که اين دانش‌آموزان به عنوان سفيران تبيان ساير دوستان و هم‌سالان خود را به بازديد و عضويت در سايت تبيان تشويق مي‌کنند. اينترانت رايگان تبيان به مدارس و مساجد و برخورداري کاربران از 300سايت فرهنگي کشور و محتواي شايسته و درخور فرهنگ ايراني، در قالب کنسرسيوم محتواي ملي از ديگر اقدامات موسسه تبيان است.

 

* ايران، رتبه نخست بازي‌سازي در خاورميانه

تا حالا يک کودک يا نوجوان را ديدي که در هيبت يک شخصيت مجازي به دنياي بازي‌هاي رايانه‌اي وارد مي‌شود و فارغ از زمان و مکان ، و با شور و هيجان- البته بدون هيچ تحرکي- بازي ميکند؟ تا حالا از خودت پرسيدي که اين بازي‌ها چه هستند؟ کجا توليد شدند؟ چه هدفي را دنبال ميکنند؟ و ....

بر و بچه‌هاي متخصص موسسه تبيان دست بکار شدند و با هدف غني سازي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان با رويکرد فرهنگ‌سازي رايانه‌اي و توليد محتواي مناسب با فرهنگ اصيل ايراني، طي چند سال گذشته 17 تا بازي جذاب توليد کردند که توانسته ايران را به بزرگترين توليد کننده بازي‌هاي رايانه‌اي خاورميانه تبديل کند. 5بازي جذاب ديگه هم در دست توليد دارند که تا پايان سال رونمايي مي‌شوند.

مهندس بيژن رباني نژاد مدير بزرگترين شبکه توليد بازي در کشور گفت که متخصصان تبيان، علاوه بر توليد بازي ، در توليد و بهنگام‌سازي نرم‌افزارهاي مختلف علمي وفرهنگي نظير دانش‌نامه‌هاي قرآني، دائره المعارف‌هاي موضوعي و... تبحر دارند و فعاليت ميکنند.

* عزت نفس ايراني

«وطنم را دوست دارم» در تک تک کلمات دکتر ولايتي فرياد مي کشد. او به عزت نفس ايراني مي انديشد و شناخت انديشمندان و بزرگان علم و ادب ايران را براي همه ايرانيان لازم مي‌داند.

 مولف کتاب ارزشمند «نقش شيعه در فرهنگ و تاريخ تمدن اسلام» بر استفاده از کلمات و اصطلاحات فارسي در مطالب سايت تاکيد مي‌کند و زبان و ادبيات فارسي را رشته تسبيح فرهنگ ايراني و شيعي مي‌داند و توليد نرم‌افزارها و بازي‌هايي را مفيد مي‌داند که ذهن مخاطب جوان ونوجوان را به فرهنگ ايراني معطوف کند و سبب آشنايي با فرهنگ غني ايراني و بزرگان علم وادب ايران شود.

حضور دکتر علي اکبر ولايتي ، مشاور مقام معظم رهبري، و تحسين تلاش جوانان تبياني و قدرداني از زحمات دست‌اندرکاران اين موسسه در بخش‌هاي مختلف انگيزة بيشتري براي فعاليت در عرصة فرهنگ و هنر به مديران و مسئولين تبيان داد.

 

 

 

 

چهارشنبه 29 دی 1389 - 9:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری