پنجشنبه 2 بهمن 1399 - 9:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

مناسک عاشورا راهکاري براي جذب پيرو جديدي براي اهل بيت(ع)

 

 

 چنانکه اشاره شد، تشيع در طول تاريخ، با برپايي مراسم سوگواري حسيني، تلاش نموده تا به نفع مذهب اهل بيت(ع)، از اقشار عمومي جامعه، سربازگيري نموده و با تشکيل نوعي سازماندهي اجتماعي و تربيت سياسي در حين اين مراسم، پيروان جديدي براي خويش مهيا نمايد. لذا دعوت در اين مراسم عمومي بوده است و هر کس از هر قشري و گروه مي­توانسته در اين مراسم شرکت کند، حتي غير مسلمانان نيز اجارة حضور دارند. علماء شيعه، با باز نمودن درب اين مراسم به روي مؤمن و کافر، صالح و گناه­کار، عالم و جاهل و...، اقدامات کارسازي در جهت جذب نيروهاي جديد و تقويت جامعه اسلامي شيعه نموده­اند.

وجود سنت­هايي مانند برپايي اين مراسم در مکان­هاي کاملاً‌ عمومي، حتي در کوچه و بازار و اداي احترام به همة شرکت کنندگان و خيرمقدم گويي به همة عزاداران حسيني(ع)، پذيرايي نمودن و دادن وليمه و غذا به سوگواران، بکارگيري هنرهايي مانند نمايش و پرده خواني و...، همه و همه راهکارهايي مي­باشند که براي تأمين همين هدف تدارک ديده شده است. لذا متوليان هيئات بايد با توجه به اين امر، ضمن پايبندي به سنت­هاي حکيمانه گذشته­گان، تلاش کنند تا:

 اولاً حداکثر جذابيت را در هيئت ايجاد کنند و با شيوه­هايي مانند سخنراني و تشريح تاريخ و بيان استدلالات کلامي برحقانيت شيعه، و يا انتشار جزوه­هاي آموزشي کوچک و برگزاري مسابقات ديني و...، اذهان حضار را به درک و فهم شيعه منور بسازند؛

ثانياً به تمامي سوگواران حسيني با هر مرام و مسلکي که داشته باشند و هر نوع لباس و قيافه­اي که دارند احترام گذاشته در بين آنها تبعيضي قائل نشوند تا در جهت دست­يابي به اين مهم، گام مؤثري بردارند.

 

 

سه‌شنبه 28 دی 1389 - 13:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری