سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 0:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

شنام؛ مرز موعود

 

 

گلزار راغب 28 سال پيش، در 16 سالگي زخمي شد و در مسير اعزام به بيمارستان به اسارت نيروهاي کومله درآمد. خاطرات کيانوش گلزار راغب از دوران اسارتش به دست کومله در كتاب شنام آمده است. شنام يعني مرز موعود، نام قله‌اي در کردستان عراق، مشرف به شهر بياره؛ کمي آن‌طرف‌تر از نقطه صفر مرزي. وي  تجربه هاي متفاوت خود از دوران جنگ و اسارت 14 ماه خود را  به دست گروهك كومله، و عکس‌‌هايي از دوران حضور راوي در جبهه‌‌هاي جنگ  را در اين كتاب آورده به نحوي که در اين اثر عشق، شوخي، جنگ، اسارت و ... در كنار هم تصويري متفاوت از جنگ را ارائه داده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، کتاب «شنام» دومين يا سومين کتاب در مورد خاطرات اسراي به اسارت درآمده توسط گروه هاي ضدانقلاب است. در همين دوران اسارت کومله تصميم بر اعدام راغب را گرفتند که  به همت يکي از خانواده‌ها که از ترس گروه دموکرات به کومله پناه آورده بودند از اعدام حتمي نجات پيدا كرد. اين خانواده از آن رو كه در کل منطقه کردستان اين حزب حاکم بود به آن پناه آورده بودند و بعد که فهميده بودند در چه باتلاقي افتاده اند به دنبالي راهي مي گشتند که خود را نجات دهند. اين خانواده پناه آورده به كومله، دختري به نام  «شيلان» داشت. راغب در طول مسير به او كه  بيشتر وقتش را با سگ ها بازي مي‌کرد، علاقمند مي شود كه بنا به تعصبات حزبي گروه مقطعي بود. البته بنا به گفته راغب آنها با پناه دادنش به فكر آزادي خود هم بودند، من هم وقتي آزاد شدم به خاطر كمك هاي كه به من كرده بودند  به آنها کمک کردم که بازداشت نشوند.

در اين باره در بخشي از اين كتاب مي خوانيم:

«... كنار چشمه رفتم و مشغول شستن ظرفها شدم. شيلان هم مقداري ظرف براي شستن كنار چشمه آورد و سر صحبت را با نگهبان باز كرد. براي چند لحظه‌اي حواس نگهبان را پرت كرد و كاغذ مچاله شده‌اي توي سبدم انداخت.

كاغذ را به سرعت در جيب پيراهنم پنهان كردم. قلبم تند مي‌زد. فكر اينكه اولين نامه عاشقانه زندگي ام در اسارت و در برابر دشمن به دستم مي‌رسيد اضطراب و شوقم را بيشتر مي‌كرد. نمي‌دانستم به دلبستگي به شيلان دل خوش باشم يا از عقوبت جسارتش بترسم.»

مرتضي سرهنگي، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري اين كتاب را بهترين كتاب‌هاي اين دفتر مي داند كه در صورت معرفي درست و تبليغات خوب مي‌تواند جايگزيني مناسب براي كتاب پرفروش «دا» با توجه به جايگاه عاطفه در اين كتاب، پيدا كند.

گلزار راغب خود هدف از به رشته تحرير دروردن اين كتاب را معرفي شهدايي مي داند كه تا كنون در طول اين سالها ناشناخته مانده اند چرا اين خاطرات تنها محفوظات ذهن اوست كه تا كنون هم درباره اين خاطرات با هيچ كس صحبت نكرده است.

اين نويسنده سال پيش به پيشنهاد كاظم رستمي، از شعراي حوزه دفاع مقدس، نگارش خاطراتش را آغاز كرد و براساس يک احساس نياز روحي و نگاه خاص به كردستان و جنگ تحميلي عراق عليه ايران خاطرات ا4 ماه اسارت خود را در 11 فصل بر روي ورق آورد.

پس از انتشار اين كتاب مراكز مختلف حوزه هنري از جمله دفتر ادبيات پايداري اداره حوزه هنري همدان، تصميم به برگزاري نشست هاي مختلفي در راستاي معرفي و نقد اين كتاب انجام دادند. حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به منظور آشنايي نسل جديد با تاريخ دفاع مقدس اقدام به برگزاري مسابقه کتابخواني دفاع مقدس با محوريت «کتاب شنام» كرد که در پايان برنامه نقد شنام به برگزيد‌گان اين مسابقه هم جوايزي اهدا شد.

به نگارش درآمدن خاطرات اسراي جنگي راهي براي زنده ماندن هميشگي آن ها در دل تاريخ است. هرچند شمار اين كتاب در مقايسه با تعداد افراد بسيار ناچيز است. بنا به گفته سرهنگي حدود 40 هزار زن و مرد اسير ايراني، پس از برگشت‌شان به كشور، 40 هزار جلد كتاب‌هاي به نگارش در نيامده خاطرات خود را به همراه آوردند در حالي كه اكنون تنها موفق شده ايم حدود 300 عنوان كتاب خاطره از اسراي جنگي منتشر كنيم.

اين كتاب ها در واقع بيان كننده بخش هايي ماندگار از تاريخ اطرافمان است تاريخي كه پتانسيل هاي لازم را براي جهاني شدن دارد.

گفتني است، کتاب شنام در قطع رقعي و 277 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه و بهاي 39000 ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

گفتني است، نشست نقد کتاب «شنام» ساعت 16 تا 18 روز چهارشنبه بيست و نهم دي ماه در انتشارات سوره مهر واقع در خيابان حافظ، خيابان رشت، پلاک 23 برگزار مي شود و علاقمندان مي توانند در اين تشست حضور پيدا كنند.

 

 

 

سه‌شنبه 28 دی 1389 - 12:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری