يكشنبه 11 خرداد 1399 - 2:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

توليد محتوا در عرصه فكر و انديشه اسلامي بايد در داخل كشور انجام شود

 


رئيس ، معاونين و مديران ستادي سازمان تبليغات اسلامي به منظور تعامل بيشتر با مجلس شوراي اسلامي و به منظور آشنايي نمايندگان مردم در خانه ملت با مجموعه فعاليت‌هاي ديني و فرهنگي، طي نشستي مشترک رويکرد و برنامه هاي سازمان را تبيين و در اين گفتگوي رو در رو در خصوص دستيابي به اهداف عاليه سند چشم‌انداز 20 ساله نظام جمهوري اسلامي ايران و همچنين تقويت فعاليت‌هاي فرهنگي _ تبليغي به بحث و گفتگو نشستند.

قبل از برگزاري اين نشست اعضاء کميسيون به همراه مسئولان سازمان تبليغات اسلامي در دو جلسه ديگر شرکت نمودند. اين گروه پس از سفر به اصفهان با آيت الله سيد يوسف طباطبايي نژاد نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان ديدار کردند.

در اين ديدار حجت الاسلام و المسلمين دکتر سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي ضمن تشکر از ارتباط و تعامل مثبت و سازنده امام جمعه اصفهان با اداره کل تبليغات اسلامي استان گفت: پايگاه داده‌هاي ديني از مهر 1385 زير نظر دفتر برنامه‌ريزي پژوهش‌هاي کاربردي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي آغاز به‌كار كرد و اين سازمان پيمايش هاي حوزه دين را در دستور کار خود قرار داده است. وي به ارتباط مسائل فرهنگي و اجتماعي اشاره کرد و گفت: مسائل اجتماعي و فرهنگي با هم عجين و هم مرز است، با اين تفاوت که مصوبات کميسيون اجتماعي مصوبات هيئت دولت است و به سرعت اجرا مي شود ولي مصوبات شوراي فرهنگي عمومي بايد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال و سپس اجرا شود و کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي بايد بيشتر از گذشته به حوزه فرهنگ نگاه کند.

حضرت آيت الله طباطبايي نژاد نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اصفهان نيز طي سخناني گفت: در حوزه مسائل فرهنگي و اجتماعي روي مفاهيم بسيار کار شده است ولي کار عملي کمتر صورت گرفته است و مهندسي فرهنگي که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکيد مي نمايد همان کارهاي کاربردي است. وي با بيان اينكه ترسيم چشم انداز در حوزه فرهنگ ضروري است افزود: فرهنگ ما بايد بر اساس مبناي ديني و اسلامي باشد که در آن هم مفاسد هم راههاي اصلاح آن مشخص است. آيت الله سيد يوسف طباطبايي نژاد از فعاليتهاي خوب و ارزشمند سازمان تبليغات اسلامي در خصوص ساخت خانه هاي عالم تقدير کرد و افزود: آن چيزي که دين را بدست ما رساند، روحانيت و حوزه هاي علميه بوده است. وي همچنين اظهار داشت: فرهنگ آن است که فکر را رشد دهد و بايد فرهنگ را در حوزه هاي مسجد، دانشگاه ، حوزه و ... رشد دهيم.

اين گروه پس از ديدار با امام جمعه اصفهان در استانداري اصفهان حضور يافته و در نشستي ويژه در كارگروه تخصصي ، امور اجتماعي و فرهنگي استان اصفهان را مورد بررسي قرار دادند.

 

دين در ايجاد بهداشت اجتماعي سهم بسزايي دارد

 حجت الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در کارگروه فرهنگي و اجتماعي استان اصفهان به بحث پيوست فرهنگي و مهندسي فرهنگي اشاره کرد و گفت: نقشه جامع علمي کشور درشوراي عالي انقلاب فرهنگي طرح شده و در حال نهايي شدن است و سازمان تبليغات اسلامي عضو کميسيون تدوين مهندسي فرهنگي است.

وي افزود: در موضوع بهداشت اجتماعي وقتي ساحت جامعه را بررسي مي کنيم بيشتر به آسيبها پرداخته شده و توجه کمتري به بهداشت اجتماعي شده است و ما معتقديم بايد عفت عمومي را در حوزه تعليم و تربيت به کار بگيريم.ايشان همچنين به حوزه فناوري و آسيبهاي استفاده از اينترنت اشاره کرد و گفت: در بحث اينترنت نمي توانستيم از آن استفاده نکنيم و پاک و بدون آسيب بودن آن براي ما مهم بود؛ لذا تلاش براي بومي سازي نرم افزاري را آغاز کرده و اکنون گامهاي بلندي در اين زمينه برداشته شده است.وي بومي سازي نرم افزاري را ضروري دانست و اظهار داشت: بايد بومي سازي با آن قيودي که بر آن قائليم را انجام داده تا آن بهداشت اجتماعي را فراهم کنيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه بهداشت اجتماعي با تربيت ، خانواده ، رسانه ها و محيط هاي اجتماعي مرتبط و نگاه دقيق تر به اين مسئله ضروري است، افزود: دين در ايجاد بهداشت اجتماعي سهم بسزايي دارد و نمونه اي از اين ارتباط، تربيت طلاب و تبليغ است.

حجت الاسلام و المسلمين خاموشي از تلاشهاي دولت در حمايت از ساخت خانه هاي عالم تقدير کرد و گفت: تا سال 85 حدود 700 خانه عالم در کشور افتتاح و طي سه سال اخير بيش از 3000 خانه عالم در سراسر کشور ساخته شده است. رئيس سازمان تبليغات اسلامي با بيان اينکه مهمترين بخش شرح وظايف سازمان توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي ابلاغ مي شود، افزود: در هر زماني که در راستاي فرمايشات رهبر معظم انقلاب در حوزه هاي فرهنگي، هنري، اجتماعي و ... عمل کرده ايم، به نتايج مطلوبي رسيده ايم.

در ادامه اين جلسه مقدسي نايب رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، ذاکر اصفهاني استاندار اصفهان، قريشي معاون استانداري ، کامران نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي در رابطه با وضعيت فرهنگي و اجتماعي استان مطالبي مطرح نمودند و تصميماتي اتخاذ شد.

رأس ساعت 14:30 روز پنجشنبه 23 دي ماه 89 نشست مشترک کميسيون مجلس شوراي اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي آغاز  و برنامه ها و رويکردهاي اين سازمان براي نمايندگان تبيين شد.

 

وجود 430 پست قرآني در سازمان تبليغات اسلامي بي نظير است

حجت الاسلام و المسلمين دکتر خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي به سوابق تشکيل اساسنامه سازمان اشاره کرد و گفت: در سال 87 اساسنامه جديد سازمان تبليغات اسلامي به توشيح مقام معظم رهبري رسيد. وي سازمان تبليغات اسلامي را از لحاظ ساختاري، منابع، ساختار تشکيلاتي ، فناوري و ... تبيين کرد و گفت: يک ساختار مرکزي و ادارات کل در 30 استان با حوزه هاي معاونت فرهنگي و پژوهشي و آموزشي و حدود 2700 نفر پرسنل در کل کشور اين مجموعه را تشکيل مي دهد.

دکتر خاموشي ضمن تبيين چگونگي توزيع اعتبارات در فصول هزينه و ارائه آن به استانها گفت: شناسايي سازمان تبليغات اسلامي با بيش از 430 مجتمع فرهنگي در کل کشور و حوزه هنري با دانشگاه سوره و 30 مرکز در استانها و همچنين 90 سينما و بسياري از مجامع وابسته و ... مشکل است.

وي ماموريت سازمان دارالقرآن الکريم با وجود 430 پست قرآني در کشور را تشريح کرد و گفت: بحث آموزش، تبليغ و ترويج فرهنگ قرآن و همچنين تصحيح نسخ قرآني از ماموريتهاي اين سازمان است و وجود 430 پست قرآني در اين سازمان در هيچ نهاد ديگري در کشور همتا ندارد.

 وي حمايت و نظارت بر چاپ و انتشار قرآن و همچنين طرح نهضت قرآن آموزي را از ماموريتها و فعاليتهاي سازمان برشمرد و تصريح کرد: قرآن کريم 20 درصد چاپ کشور را به خود اختصاص داده است و بحث تابلوهاي قرآني، ترجمه و متن قرآن کريم نيز در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

 

بازديد روزانه يک ميليون و دويست هزار نفر از تبيان

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بحث فناوري به سايت اطلاع رساني تبيان اشاره کرد و گفت: تبيان در دريافت و پرداخت محتوا اولين سايت کشور و منطقه است و اين گفته به شهادت آلکسا( يکي از مراجع مقايسه سايت ها با يکديگر) و ديگر سايتهاست.

حجت الاسلام و المسلمين خاموشي با بيان اينکه در سايت تبيان تنها تبليغ فرهنگي مدّ نظر است و هيچ تبليغ ديگري در آن قرار نگرفته است افزود: روزانه بيش از 1200000 نفر از اين سايت بازديد مي کنند و اين اتفاق خوبي براي حوزه فناوري است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي اضافه کرد: موسسه تبيان هم به عنوان مركز اطلاع رساني فرهنگي‌ ـ ديني سازمان تبليغات اسلامي به تبع ابلاغات مقام معظم رهبري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي در زمينه سامان بخشي به فضاي اينترانت داخلي و الزام موثر همه دستگاه‌ها اعم از دولتي و غير دولتي در عدم استفاده از ميزبان خارج از كشور براي ايجاد سايت‌هاي خود، اقدام به راه اندازي بزرگ‌ترين مركز idc در كشور كرده است.

خاموشي اظهار داشت: در تبيان پرديس توليد محتوا داريم و اکنون که بحث امپراطوري محتوا مطرح مي شود فقط 7 ترابيات محتوا در تبيان به طور صحيح انتخاب و قرار داده شده است که روزانه در حال افزايش است. وي با بيان اينکه دست اندر کاران توليد کالاي فرهنگي در ايران و ساير کشورهاي مسلمان بايد کالاي مطلوب فرهنگي توليد کنند، اظهار داشت: ما به دنبال سبکي براي توليد اطلاعات ديني بوديم و به پيشنهاد يکي از طلاب در خصوص استفاده از کاربران طلبه در فضاي مجازي "ويکي فقه "را بنيان نهاديم.

 وي افزود: در کمتر از يک ماه 20 نفر از طلاب 700 مقاله در ويکي فقه ارائه نمودند که در مقايسه با ويکي پديا در حوزه فقه بسيار غني تر و بيشتر از آن کار شده است. اين مقام مسئول با بيان اينکه توليد محتوا در عرصه فکر و انديشه اسلامي بايد در داخل کشور انجام شود، افزود: اگر توليد محتواي فرهنگي و ديني را در کشور انجام دهيم ، حتما به افق بلندي در جهان خواهيم رسيد و نبايد كاهل بودن خودمان را به استکبار جهاني نسبت دهيم.

 

سامان بخشي توليد و محتوا در حوزه هنر، ضروري است

وي انتشارات سوره مهر را اولين انتشارات جمهوري اسلامي ايران معرفي کرد و گفت: در سال 89 تا کنون 375کتاب به چاپ اول و مجدد رسيده است در حالي که بيشترين آمار 275 بوده است . رئيس سازمان تبليغات اسلامي کتاب دا را يکي از انتشارات سوره مهر معرفي کرد و با بيان اينکه اين کتاب چاپ يکصد و چهلم خود و فروش 500000 جلدي خود را مي گذراند، افزود: متوسط چاپ صفحه کتاب توسط اين انتشارات 280 صفحه مي باشد در صورتي که در ديگر انتشارات 120 صفحه مي باشد.

وي همچنين بخشي از فعاليتهاي پژوهشکده باقر العلوم (ع) ، مجموعه تسنيم نور، بصيرت و حوزه هنري ، بنياد دعبل خزايي، انتشارات امير کبير و ... را بيان کرد. خاموشي خاطرنشان کرد: درحوزه هنري کارکرد هنر در حوزه هاي فيلم، تئاتر، انيميشن، هنرهاي تجسمي، پژوهش هاي فيلم، خطاطي و کتاب قرار دارد و فعاليت در حوزه موسيقي به شدت کاهش يافته است.

وي با بيان اينکه راه اندازي جريان روايت وتاليف ضروري است، اظهار داشت: بايد نگاه سامان بخشي توليد و محتوا در حوزه هنر باشد که کتاب دا، بابانظر، کوچه نقاش ها و ... نمونه هايي از کتب پرمحتوا و ارزشمند است.

وي با بيان اينکه حوزه هنري مزيّت نسبي انقلاب اسلامي است، اظهار داشت: "پايي که جا ماند" و رمان بلند "جاده جنگ " از کتابهاي ارزشمندي است که تا سال آينده در کشور منتشر مي شود. اين مقام مسئول با بيان اينکه نگاه به هنر و فرهنگ بايد نسبي باشد افزود: سازمان تبليغات اسلامي دغدغه توليد محتوا ، پرورش نيروي انساني و توليد کارهاي فاخر را دارد.

در ادامه اين نشست حجت الاسلام حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ و حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي معاون آموزشي و پژوهشي و حجت الاسلام فلاح معاون امور مجلس سازمان تبليغات اسلامي فعاليتهاي مربوط به اين معاونتها را تشريح نموده و آمار و گزارشاتي ارائه نمودند. اعضاي کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي نيز هر کدام نقطه نظرات خود را پيرامون فعاليتهاي سازمان تبليغات اسلامي بيان نموده و قول مساعدت و همکاري بيشتر را دادند. مقدسي نائب رئيس کميسيون مجلس به همراه محجوب ، موسوي مبارکه، مير خليلي ، زماني، رحيمي نسب ، فدائي و برنا بلداجي ازاعضاي کميسيون اجتماعي در اين جلسه حضور داشتند.

 

محمد ابراهيمي  

 

 

 

 

دوشنبه 27 دی 1389 - 13:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری