سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

راز و رمز ماندگار

 

 

راز و رمز ماندگار

جمعي از نويسندگان

چاپ و نشر بين‌الملل، 1389

شابك: 7-379-304-964-978

قيمت: 2100 تومان

 

معرفي اسوه و الگو براي انسان‌ها كاري قرآني و الهي است. زيرا بسيارند انسان‌هايي كه با مشاهده يك الگو، عزم خود را براي پيمودن مسير او جزم مي‌كنند و قرآن كريم نيز براي هدايت انسان‌ها الگوهاي متعددي را معرفي نموده و پيرامون خصوصيات اخلاقي و رفتاري آنان سخن گفته‌ است.

چه بسيارند انسان‌هاي با ايماني كه در سايه‌سار نظام مقدس جمهوري اسلامي مراتب كمال را پيمودند و به فضايل اخلاقي آراسته شدند و در مديريت بر اساس مباني دين و اسلامي، صاحب فكر شدند و به آن عمل كردند و سپس در گمنامي خود خواسته خويش ماندند و اكنون شايستگي الگو شدن براي آحاد جامعه اسلامي را دارا هستند.

بايد اسوه‌ها و الگوهاي تربيت‌يافته در مكتب قرآن و عترت و بالنده در كوران حوادث تلخ و شيرين دوران انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را به جامعه اسلامي و نسل‌هاي آينده شناساند.

بايد ستارگان آسمان علم و عمل و تقوي و مديريت و فرماندهي را رصد كرد كه حجت‌الاسلام والمسلمين حاج شيخ حسين ايراني (رحمت‌الله عليه) از آن جمله است.

كتابي كه در صدد معرفي آن برآمديم، دفتر دوم از مجموعه‌اي سه جلدي تحت عنوان «مجموعه گفتارها و خاطرات» است كه برآمده از انبوه نوشتارها و سخناني است كه توسط بزرگان عرصه‌هاي علم و مديريت و دفاع مقدس درباره حجت‌الاسلام والمسلمين ايراني مطرح شده است.

كتاب حاضر در چهار فصل با عناويني همچون؛ در كلام بزرگان، ياد ماندگار سر دلبران و آيينه ادب تهيه و تنظيم يافته است. در فصل اول بعد از پيام تسليت مقام معظم رهبري، گفتاري از آيت‌الله مكارم شيرازي، آيت‌الله صافي گلپايگاني، آيت‌الله نوري همداني، آيت‌الله سبحاني، آيت‌الله يزدي و آيت‌الله علوي گرگاني آمده است؛

در پيام تسليت مقام معظم رهبري چنين آمده است:

«درگذشت روحاني مجاهد حجت‌الاسلام آقاي حاج شيخ حسين ايراني رحمت‌الله عليه را به بازماندگان گرامي و همه دوستان و ارادتمندان ايشان و به عموم مردم مؤمن و انقلابي قم تسليت عرض مي‌كنم. اين روحاني عزيز نمونه‌اي از روحانيون با اخلاص و فداكاري بود كه خود را با همه وجود در خدمت اسلام و انقلاب و آرمان‌هاي والاي آن قرار داده و زبان رسا و دل عطوف و جسم پرتلاش و خستگي‌ناپذير را در همه شرايط و در همه سنگرها وقف خدا و مردم كرده‌اند».

همچنين آيت‌الله مكارم شيرازي درباره صفات اخلاقي ايشان گفته‌اند:

«از جمله صفات بارزي كه من در ايشان ديدم، تواضع ايشان بود، ايشان رئيس تشكيلات بود اما باز هم مثل يك فرد عادي بودند و اهل ريا و تظاهر و بزرگ‌نمايي كارها نبودند و بدون سر و صدا مشغول برنامه‌هاي خود بود و مخلصانه كاري مي‌كردند».

علاوه بر آن آيت‌الله سبحاني نيز عقيده دارند كه ايشان از شخصيتي پاك و وارسته برخوردار و هميشه داراي سكوتي معنادار و پذيراي حرف‌هاي ديگران بود. فصل دوم كتاب نيز پس از پيام تسليت‌ جامعه مدرسين حوزه علميه قم به مجموعه نوشتارها و بيانيه‌هاي افرادي چون؛ حجت‌الاسلام والمسلمين حاج آقاي خاموشي، حسين دهقان، دكتر محسن رضايي، دكتر علي لاريجاني، حجت‌الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري، سرلشگر پاسدار محمدعلي جعفري و... اختصاص دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حاج آقاي خاموشي در پيام تسليت خود چنين گفته‌اند:

«سرزمين اسلامي ما همواره مهد پرورش عالماني بوده كه گوهر علم و تقوي را در خود جمع كرده‌ بودند و معارف اسلامي را نه تنها با زبان و بيان كه با عمل صالح به جامعه مي‌شناساندند.

آن فرزانگان والامقام در تلخي‌ها و شيريني‌هاي زندگي كنار مردم بودند. به هنگام شادي‌ها مي‌آموختند كه بايد شكرگزار باشند و در مسائب نيز به آنان يادآور مي‌شدند كه جز ذات الهي شايستگي بقا ندارد و بر آنچه او مقدر فرموده سر فرود آورند و در اين راه، خود بهترين اسوه و الگوي عمل بودند...

سازمان تبليغات اسلامي با فقدان اين مدير توانمند عرصه تبليغ، يكي از شاستگان خود را از دست داد. بي‌ترديد ايشان يكي از بهترين ياران اين سازمان بود كه در طول ساليان متمادي خدمت منشأ بركات ارزنده‌اي به مكتب اسلام و فرهنگ ديني ملت دين‌باور ما گرديد».

فصل سوم به مجموعه گفتارها درباره حجت‌الاسلام والمسلمين حسين ايراني اختصاص دارد.

در اين فصل ابتدا افرادي چون؛ آيت‌الله وافي، حجت‌الاسلام والمسلمين بنايي، حجت‌الاسلام موسوي هوايي، حجت‌الاسلام نبوي، حجت‌الاسلام موسي‌پور و... سخناني درباره تلاش حجت‌الاسلام ايراني براي اعتلاي فرهنگي ديني، دوران دفاع مقدس و فرماندهي سپاه، زندگي وي در مسير ولايت، انقلا و خدمت به نظام اسلامي گفته‌اند و در ادامه به رفتارها و صفات وي از جمله؛ وظيفه‌شناسي، مخلص بودن، جلب رضاي حق، خدمتگزار محرومين، نگاهبان حريم بيت‌المال، خستگي ناپذيري، متواضع و فروتني، صبر و داراي سعه‌صدر و مدارا، رابطه خوب با دوستان و مورد اعتماد و وثوق ديگران، توجه به قشر جوان پرداخته‌اند.

حجت‌الاسلام اسكندري درباره توجه حجت‌الاسلام ايراني به قشر جوان مي‌گويد: «توجه به نسل جوان در ديدگاه‌هاي فرهنگي ايشان وجود داشت.

نظر داشت كه طوري برنامه‌ريزي بكنيم كه جوانان و نوجوانان ما از دست نروند و روحيات آن‌ها را گره بزنيم به فرهنگ ناب اسلامي، به جد پرهيز داشتند از كارهايي كه جايي انجام مي‌شود كارهاي لوكس و ظاهرسازي كه گاهي از اوقات منجر به انحراف هم شده است خيلي جاها ايشان دقت‌هاي خيلي ضريفي داشتند.

اعتقادشان بر اين بود كه مي‌بايست بر اساس همان فرهنگ ناب اسلام و اهل‌بيت در همه زواياي جاعه خصوصاً نسل جوان كاركرد و از وارد كردن و اجازه ورود بعضي از مظاهر غربي و فرهنگ غربي به جد حساس بود و جلوگيري مي‌كرد.

فصل چهارم نيز با اشعاري درباره حجت‌الاسلام ايراني خاتمه مي‌يابد.

 

 

 

دوشنبه 27 دی 1389 - 9:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری