سه‌شنبه 17 تير 1399 - 21:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

هنر انقلاب اسلامي در نشريه هنرهاي تجسمي

 

 

 

هفتمين شماره از نشريه هنرهاي تجسمي ويژه آذر جاري، با مطالبي همچون نقاش شاعر، معاصر، هنر انقلاب اسلامي در مرحله گذار، چالش‌هاي واقگرايي در نقاشي و بررسي چند مجلس از شاهنامه كاركيا منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ديباچه اين نشريه درباره هنرمتعهد مي خوانيم:

«مي بينيم مخاطب بي تامل و تفكر نيز دست پرورده هنر صنعتي و غيرمتعهد است. مهمترين عامل در شكل دادن به سطح معرفتي و سليقه مخاطب اثرهنري، آثاري است كه از سوي توليد كننده به ذائقه هنري مخاطب تزريق مي شود. هنر متعهد آن است كه هنرمند متعهد و مخاطبي با توانايي درك و دريافت اثر و را داشته باشد.»

 نوشتار اول مصاحبه حبيب الله صادقي با عنوان «نقاش شاعر، معاصر» است. در بخشي از مصاحبه با وي مي خوانيم:

«اغلب موضوعات صادقي ملهم از موزه هايي ديني و نيازهاي جامعه مي باشد. از اين رو مروري بر نقاشي هاي وي مي تواند نشانگر تاريخ معاصر انقلاب اسلامي باشد.»

هنر انقلاب اسلامي در مرحله گذار از دكتر خشايار قاضي زاده ديگر مطلب آمده در اين نشريه است كه به ارائه آثار نقاشاني همچون حسين خسروجردي، كاظم چليپا، علي وزيريان، محمدعلي رجبي، مينا صدري و خشايار قاضي زاده  مي پردازد.

كاريكاتورهاي ادواردو باپتيسائو مطلب بعدي نشريه است كه عباس قاضي زاهدي آن را به رشته تحرير درآورده است.

بررسي چند مجلس از شاهنامه كاركيا در مجموعه وور كه دكتر محمد خزائي/ هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس مطلب بعدي است كه در اين باره مي خوانيم:

«اهنامه كاركيا در سال 899 هجري در دربار سلطان  علي ميرزا كاركيا حاكم محلي گيلان در لاهيجان هم زمان با آخرين سلطان آق قويونلو كار شده است.»

معرفي و ارائه آثار علي محمد شيخي، چالش هاي واقعگرايي در نقاشي از دكتر اضغر كفشچيان مقدم/استاديار گروه نقاشي و مجسمه سازي دانشكده هنرهاي تجسمي _ پرديس هنرهاي زيبا، معرفي و ارائه آثار ميثم محمد حسني از ديگر مطالب آمده در اين شماره از نشريه هنرهاي تجسمي است.

گفتني است، هفتمين شماره از نشريه «هنرهاي تجسمي» با طرح جلدي از حبيب اله صادقي، توليد مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري در 42 صفحه و با قيمت 20 هزار ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شده است.

 

 

 

 

 

يكشنبه 26 دی 1389 - 11:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری