دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

تثبيت جايگاه شوراي هيئات مذهبي در گرو حمايت‌هاي حقوقي سازمان

 

 

گفتگو با حجت الاسلام روح الدين دريکوند، رييس شوراي مركزي هيئات مذهبي کشور

 

 

-جايگاه عاشورا در فرهنگ ايران اسلامي را چگونه ارزيابي مي‌کنيد و مهم ترين پيام آن چيست؟

در فرهنگ ايران اسلامي، عاشورا جايگاهي بس والا و ارزشمند دارد. ايرانيان همواره از حاميان خاندان پاک پيامبر(ص) بوده و در دوران حکومتهاي غاصب بني اميه و بني عباس پناهگاه اهل بيت عصمت و طهارت(س) بوده اند. عاشورا با فرهنگ ايراني عجين شده و فرهنگ ايراني – اسلامي و انقلاب اسلامي ثمره عاشورا و الهام گرفته از نهضت سرخ اباعبدا... الحسين (ع) است. مهم ترين پيام آن اين است که ايرانيان مسلمان و متعهد به نداي هل من ناصر حسين(ع) صادقانه پاسخ داده و هميشه نام و ياد و مرام حسين بن علي (ع) را زنده نگهداشته و پرچم هيهات منا الذله را بر افراشته نگاه داشته و خواهند داشت همچنان که در دوران پيروزي انقلاب اسلامي و دوران پرشکوه دفاع مقدس و فتنه اخير دشمنان داخلي و خارجي، مردم با بصيرت ايران اسلامي تحت رهبري‌هاي خردمندانه و حکيمانه امام خامنه‌اي بيرق عزت و عظمت حسيني را به اهتزاز درآورده و يزيديان زمان را رسوا كرده‌اند.

 

-محرم و صفر بهترين فرصت براي تبليغ فرهنگ تشيع است چگونه مي توان بيشترين بهره را از اين فرصت برد؟

واقعاً اين جمله پير جماران و مرشد انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) حکيمانه بود که :" اين محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" با توجه به ماهيت ظلم ستيزي و اصلاح طلبي قيام سيد و سالار شهيدان حضرت حسين بن علي (ع) و لزوم تداوم راه پاک شهيدان کربلا و نهضت اباعبدا... الحسين (ع)، مجالس روضه و مراسم عزاداري در ماههاي محرم و صفر در مساجد ، حسينيه ها ، تکايا ، ادارات و منازل باعث مي شود تا مردم عزيزمان با آشنايي با تاريخ صدر اسلام درسها و عبرتهاي عاشورا را فرا گرفته و از انحراف در جامعه اسلامي جلوگيري كنند و از طرفي با بيان مسائل احکام و اخلاق و اعتقادات، باورهاي اعتقادي و اخلاقي مردم تقويت شده و بنيان ديني و انقلابي جامعه مستحکم شده و از اين طريق سدي محکم در برابر تهاجم ناجوانمردانه فرهنگي دشمنان ايجاد خواهد شد. لذا محرم و صفر خنثي کننده توطئه هاي دشمنان و باعث ترويج مکتب حياتبخش اهل بيت عصمت و طهارت(س) است.

 

 -رويکرد فرهنگي شوراي هيئات مذهبي در محرم و صفر 1432 هجري قمري چيست؟

مهم ترين رويکرد شوراي هيئات مذهبي کشور ترويج فرهنگ عاشورا و تبيين درسها و عبرتهاي عاشورا ومبارزه فرهنگي با خرافات و پيرايه ها و بدعتها در مراسم عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت حسين بن علي (ع) است. خوشبختانه با تشکيل شوراي مرکزي هيئات مذهبي و فعاليت بسيار موثر هيات رئيسه کشوري و با همکاري صميمانه سازمان تبليغات اسلامي ، در اين زمينه فعاليت هاي بسيار خوبي صورت گرفته و انشاءا... گامهاي بعدي هم برداشته خواهد شد و ما شاهد زدودن پيرايه ها و خرافات و بدعتها از فرهنگ عزاداري و گسترش روحيه ايثار، فداکاري، محبت، صفا و صميميت، معنويت و خدمت به مردم و هوشمندي و بصيرت در مقابله با توطئه‌هاي بيگانگان خواهيم بود.

 

 -آيا ارتباطي بين فتنه يزيدي با فتنه 88 مي بينيد؟ به مصاديق آن اشاره کرده و توضيح دهيد ثمره بصيرت و پيروي از ولايت چيست؟

آري اگر دقت کنيم بين فتنه يزيدي سال 61 هجري با فتنه يزيديان زمان در سال 1388 ارتباط روشني وجود دارد. فرماندهان و اميران منصوب يزيد، خود را برحق و ياران اباعبدا... الحسين (ع) را جبهه باطل معرفي ميکردند، در فتنه 1388 هم سران فتنه خود را طرفدار حق و حقيقت و عدالت و پيرو خط امام معرفي کرده و دولت خدمتگزار و نظام اسلامي را متهم به ديکتاتوري، دروغگويي و ... مي‌کردند و سخن از لزوم تغيير در حکومت مي‌دادند.

يزيديان در سال 61 هجري بدنبال ضربه زدن به اصل دين و بازگشت به ارزشهاي جاهلي و دنياطلبي بودند و فتنه گران در سال 1388 نيز با شعار" مرگ بر اصل ولايت فقيه " و روزه خواري و شعارهاي ضدانقلابي " نه غزه نه لبنان"و... بدنبال محو حکومت ديني و ارزشهاي انقلابي و آرمانهاي امام راحل بودند. آن‌ها اهداف شيطان را دنبال مي‌کردند و تمام عِدّه و عُده را به ميدان آوردند و فتنه گران در سال 1388 نيز بدنبال خوش خدمتي به استکبار جهاني بوده و تمام ضدانقلاب، بهايي ها، کمونيستها، سلطنت طلبها، منافقين و ... را براي مقابله با جمهوري اسلامي بسيج كردند. همچنين نصيحت‌هاي دلسوزانه سيد الشهدا(ع) را نپذيرفتند و فتنه گران نيز از نصيحتهاي دلسوزانه رهبر عزيز انقلاب و حسين (ع) زمان روي برگرداندند.

بدون شک پيروزي جمهوري اسلامي بر فتنه گران در سال 88 مرهون بصيرت، هوشمندي، دشمن شناسي، شناخت لحظه نياز به حضور در صحنه و پيروي عاشقانه از مقام منيع ولايت بود که اين ملت با فرهنگ و بابصيرت نگذاشتند جريانات تاسف بار سقيفه، صفين، جمل و عاشورا يکبار ديگر تکرار شود. آفرين بر اين ملت با بصيرت و آفرين بر اين رهبر حکيم و فرزانه.

 

 -پيرامون عمده مشکلاتي که در نحوه برگزاري مراسم عزاداري در استانها با آن مواجه هستيد توضيح دهيد و بگوييد با توجه به منشاء مشکل و ميزان تاثير گزاري آسيب ها بهترين راه مقابله باآن چيست؟

خوشبختانه به برکت بيداري انقلابي و تروج فرهنگ ديني در دوران پرشکوه انقلاب اسلامي بسيار از مشکلات حل شده و بحمدا... روز بروز شاهد افزايش سطح بصيرت و معرفت در کنار شور حسيني درهيئات مذهبي و دستجات عزاداري هستيم و خرافات و پيرايه ها و بدعتها از فرهنگ عزاداري بتدريج رنگ باخته و جاي خود را به درسها وعبرتهاي عاشورا داده است.بويژه بعداز تشکيل شوراي هيئات مذهبي در شهرستانها، استانها و شوراي مرکزي و تعامل بسيار خوب شورا و سازمان تبليغات اسلامي ، مشکلات بود و نيز دسته بندي شده و با اجراي طرحهاي آموزشي بزودي شاهد رشد و شکوفايي هيئات مذهبي و دستجات عزاداري خواهيم بود.بديهي است بهترين راهکار مقابله با مشکلاتي که صبغه فرهنگي – تبليغي دارنداين است که با فرهنگ‌سازي و ترويج ارزشهاي ديني و انقلابي و گسترش آموزشي و پژوهشي به مقابله با کژيها و کاستيها و آسيبها برويم

و اين شرط مهم موفقيت در امور فرهنگي تبليغي است.

 

-نقش سازمان تبليغات اسلامي در ارتقاء فرهنگ عزاداري و مبارزه با آسيبها را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

سازمان تبليغات اسلامي با تشکيل شوراهاي هيئات مذهبي در سه سطح شهرستان – استان و کشور و تصويب اساسنامه آن، از طريق شورا به ساماندهي هيئات مذهبي و دستجات عزاداري پرداخته و با ترتيب دادن ديدار مسئولين هيئات مذهبي با مراجع معظم تقليد (و درآينده با رهبر فرزانه انقلاب اسلامي) و تشکيل کانون مداحان و ... حضور فعال در ستاد ساماندهي شئون فرهنگ عزاداري و ...

گام‌هاي بلندي در مبارزه با آسيب‌ها و ارتقاء فرهنگ عزاداري برداشته و اميد داريم با حمايت‌هاي حقوقي بيشتر از شوراي هيئات مذهبي و تثبيت جايگاه شورا و عضويت آن در شورا فرهنگ عمومي و کار گروههاي تخصصي فرهنگي در کشور و دراستانها به موفقيت‌هاي بيشتري دست يابد.

 

-بمنظور همسو کردن هيئات با اهداف سازمان تبليغات اسلامي در محرم سال جاري چه فعاليتهايي انجام داده ايد و در اين عرصه چه دستاوردهايي بدست آورده ايد؟

اهداف سازمان تبليغات اسلامي همان اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي و اهداف قيام سرور وسالار شهيدان حضرت اباعبدا... الحسين (ع) است و لذا تعامل و همکاري صميمانه اي بين شوراي هيئات و سازمان تبليغات اسلامي وجود داشته و دارد. و البته در اين دوره (دوره سوم فعاليت شوراي مرکزي هيئات مذهبي کشور) تعامل و همکاري بيشتر و صميمانه تر است. و به‌همين منظور چندين نشست شوراي هيئات مذهبي و هيات رئيسه شورا با جناب حجت الاسلام و المسلمين دکتر خاموشي رئيس محترم سازمان تبليغات اسلامي و جناب حجت الاسلام و المسلمين حسين روحاني نژاد معاون فرهنگي و تبليغ و جناب حجت الاسلام و المسلمين حاج آقاديلمقاني مديرکل محترم تشکلهاي ديني و همکارانشان برگزار شده و مشکلات آسيب شناسي شده و راه‌کارهاي متناسب از جمله هماهنگي بيشتر بين مديران‌کل تبليغات اسلامي و رؤساي ادارات تبليغات اسلامي شهرستانها با مسئولين شوراي هيئات مذهبي و با رسانه ملي و دستگاهها فرهنگي تبليغي و نيروي انتظامي صورت گرفته تا انشاء ا... شاهد برگزاري مراسم بسيار خوب همراه با شور حسيني و معرفت حسيني در کشور باشيم.

 

-در هر منطقه با توجه به شرايط فرهنگي خاص خود ، عزاداري خاص خود را داشته است.در همين راستا براي نظارت و رسيدگي ، هيئات مذهبي در نقاط مختلف چه عملکردي داشته ايد؟

البته، تنوع در نوع و شکل عزاداري در استانهاي مختلف نه تنها يک تهديد نيست بکله يک فرصت ارزشمند براي تجلي عمق و گستره بينش و عواطف پاک محبان و شيعيان اباعبدا... الحسين (ع) است. لذا در اين خصوص هيچ مشکلي وجود ندارد . زيرا بين شوراي هيئات مذهبي و سازمان تبليغات اسلامي و دستگاههاي فرهنگي و انتظامي هماهنگي کامل وجود دارد و از مراسم عزاداري بازديد بعمل آمده و اگر مورد خاصي از انحراف مشاهده شود، به مسئولين محترم هيئات گفته شده و در شواي هيئات مذهبي تصميمات لازم اتخاذ شده و ابلاغ خواهد شد.

 

 -ارزيابي عملکرد افراد تعيين شده بعنوان مسئول هيئات مذهبي استانها به چه صورت مورد بررسي قرار مي‌گيرد؟

بهترين ارزيابي و نظارت از سوي اعضاي فعال و مسئولين هيئات مذهبي در شهرستانها و استانها صورت مي پذيرد.بدينصورت که عملکرد مسئولين شوراي هيئات مذهبي شهرستانها همواره زير ذره بين مسئولين هيئات همان شهرستانهاست و رضايت يا عدم رضايت خود را در انتخابات هرساله نشان ميدهند .همين اتفاق براي مسئولين شوراي هيئات مذهبي استانها و کشور نيز صورت مي پذيرد. بنابرين يک نظارت همگاني همواره در جريان است و اين به سلامت کار بسيار کمک مي کند و مسئولين شوراها همواره خود را در عرصه نقد مخاطبين خود مي بيند علاوه بر اين سازمان تبليغات اسلامي و برخي دستگاههاي مسئول ديگر نيز بازوهاي نظارتي و ارزيابي دارند و در نهايت دفتر مرکزي سازمان تبليغات اسلامي هم ارزيابي نهايي را انجام خواهد داد.

 

 -تاکنون چهار جلسه هيات رئيسه شوراي مرکزي هيئات مذهبي برگزار شده است . توضيح بفرماييد که دستاوراين جلسات براي هيئات مذهبي چه بوده است و برگزاري آنها تاچه ميزان شما را به اهدافتان نزديک کرده است؟

تشکيل جلسات هيات رئيسه شوراي مرکزي هيئات مذهبي کشور با توجه به اينکه قبل از اين جلسات ، جلسه شوراي هيئات مذهبي دراستانها و شهرستانها تشکيل شده و نتايج آن جلسات در جلسه هيات رئيسه کشوري مطرح مي شود جلسات بسيار مفيدي است.

ولذا نتايج بسيار ارزشمندي داشته است که برنامه ريزي براي ديدار با مقام معظم رهبري ، رؤساي سه قوه و مسئولين محترم دستگاههاي فرهنگي واجرايي از جمله سردار افشار معاون فرهنگي اجتماعي وزير کشور و .... يکي از اين دستاوردهاست.

تدوين برنامه جامع آموزشي در ابعاد مختلف : فرهنگي، تبليغي، اجتماعي، علمي، آموزشي، ورزشي، اردويي و ... تلاشي براي تثبيت جايگاه شوراي هيئات مذهبي در شهرستانها ، استانها و در سطح کشور تلاشي براي اختصاص بودجه براي فعاليتهاي آموزشي هيئات مذهبي و تجهيز هيئات به امکانات نرم افزاري روز و ... از ديگر نتايج اين نشستها بوده است.

 

-نقاط قوت و ضعف در اجراي برنامه هايتان را توضيح دهيد و از مسئولان سازمان تبليغات اسلامي چه خواسته ها و انتظاراتي داريد؟

از نقاط قوت فعاليت شوراي هيئات مذهبي کشور ميتوان به شناخت بيشتر استانها از يکديگر و همفکري و انتقال تجارب، شناخت آسيبها، مشکلات، بدعتها، خرافات و پيرايه هايفرهگ عزاداري و ... برنامه ريزي کلان فرهنگي- تبليغي براي حل اين مسکلات ، تعامل صميمانه شورا و سازمان تبليغات اسلامي، تدوين برنامه جامع آموزشي، ديدار اعضاي شورا با مراجع معظم تقليد ، عرضه محصولات فرهنگي و پيگيري براي ديدار اعضاي شورا با مقام معظم رهبري، رؤساي محترم سه قوه و شخصيتهاي برجسته فرهنگي کشور و ... ياد کرد.

شايد عدم تثبيت جايگاه شورا و جا نيفتادن کامل آن در سطح رسانه ها و برخي دستگاههاي تصميم ساز و تصميم گيرنده و ... از نقاط ضعف فعاليت شورا محسوب شود. اما انتظارات شورااز سازمان تبليغات اسلامي، تداوم تعامل صميمانه، ايجاد بستر لازم براي رشد و شکوفايي فعاليت هيئات مذهبي، تلاشي براي تثبيت جايگاه و معرفي شورا در سطح کشور، همکاري صميمانه و نزديک مديران کل تبليغات اسلامي استانها و رؤساي ادارات تبليغات اسلامي شهرستانها، شوراي هيئات مذهبي استانها و شهرستانها، تلاش براي اختصاص بودجه فرهنگي سفر سوم رياست محترم جمهوري به استانها به فعاليتهايي شوراي هيئات مذهبي و مساعدت لازم براي ترسيم سند چشم انداز 20 ساله آينده شورا و اجراي برنامه جامع آموزشي و تجهيزات هيئات مذهبي به ابزارهاي پيشرفته فرهنگي تبليغي بويژه امکان استفاده هيئات از فضاي مجازي و ... براي مقابله به تهاجم فرهنگي دشمنان اسلام و ترويج فرهنگ صحيح عزاداري و گسترش فرهنگ اهل بيت عطمت و طهارت (س) است.

 

 -با توجه به برگزاري دومين نشست فصلي رؤساي شورا و جلسات مذهبي کشور که چندي پيش در معاونت فرهنگي برگزار شده درخصوص دستاوردهاي اين نشست توضيحاتي ارائه بفرماييد؟

حاصل اين نشست آشنايي بيشتر هيات رئيسه و مسئولين محترم دفتر مرکزي سازمان تبليغات اسلامي با مشکلات هيئات و آسيبهاي فرهنگ عزاداري، ارائه پيشنهادات بسيار مفيد و سازنده از سوي مسئولين شوراي هيئات مذهبي استانها، ايجاد هماهنگي هرچه بيشتر براي اجراي هرچه بهتر مراسم عزاداري در استانها و تقويت همدلي بين شوراي هيئات مذهبي و وحدت رويه و هماهنگي در اجراي مراسم بوده است.

 

 

 

چهارشنبه 22 دی 1389 - 13:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر