شنبه 10 خرداد 1399 - 20:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

احمدي نژاد: نخبگان بايد مورد حمايت قرار گيرند

 

گزارشي از اولين جلسه شوراي عالي سينما


پنجشنبه نهم دي ماه اولين جلسه شوراي عالي سينما به رياست دکتر محمود احمدي نژاد(رئيس جمهور) و نايب رئيسي سيد محمد حسيني(وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) برگزار شد. در اين جلسه مسعود ده نمکي، محسن علي اکبري، شهريار بحراني، احمد نجفي و داوود ميرباقري به عنوان پنج سينماگر و جمال شورجه به عنوان نماينده تشکل هاي مستقل شرکت کردند. ضمن آنکه مسعود جعفري جوزاني که به عنوان نماينده صنوف براي شرکت در جلسات شوراي عالي سينما انتخاب شده بود به دليل مسافرت در اين جلسه شرکت نکرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، در اين نشست ضرورت تامين تجهيزات فني سينما، احداث سالن هاي سينمايي، رفع مشکل بيمه، بازنشستگي و بيکاري هنرمندان و سينماگران و تشکيل سازمان مستقل سينمايي و احداث سالن هاي سينمايي مورد تاکيد و موافقت قرار گرفت.

در اين نشست مقرر شد مسائل مربوط به تشکيل سازمان سينمايي زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و بيمه هنرمندان و پيشکسوتان پس از بررسي هاي کارشناسي براي تصويب در جلسه بعدي شوراي عالي سينما ارائه شود و دولت بر اختصاص اعتبار مستقلي براي رفع مشکلات و ارتقاء سطح سينماي کشور، تاکيد کرد.

تامين اعتبار لازم براي تاسيس شهرک هاي سينمايي، حمايت از هنرمندان و فعاليت هاي سينمايي، معافيت سينماگران از پرداخت ماليات نيز از جمله مواردي بود که در جلسه شوراي عالي سينما مورد تاکيد قرار گرفت.

رئيس جمهور در اين نشست سينما را عرصه اي استراتژيک و مهم دانست و گفت:«دولت آماده است پيشنهادات و راهکارهايي که شوراي عالي سينما تهيه و نهايي مي کند مصوب کرده و آن را ابلاغ کند.  مصوبات اين شورا در حکم مصوبات هيات وزيران بوده و بلافاصله پس از تصويب قابليت اجرايي دارد.»

وي با تاکيد بر مستقل بودن حوزه سينماي کشور، پيشنهاد تشکيل سازمان سينمايي زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را ارائه کرد و از اعضاي شورا خواست برنامه و طرح جامعي براي اين سازمان تدوين کنند تا در جلسه بعدي شورا به تصويب نهايي برسد.

احمدي نژاد همچنين با تاکيد بر اينکه سينماگران کشورمان بايد افق نگاه خود را جهاني کنند بر ضرورت توليد ساليانه حداقل ده فيلم فاخر با رويکرد مخاطب جهاني تاکيد کرد و بايد توجه داشت که اگر افق هاي بزرگ و بلند هدف گذاري شوند موانع خود به خود برطرف خواهند شد.

وي با اشاره به اهميت سينما و منحصر به فرد بودن نقش آفريني آن در عرصه فرهنگ اظهار داشت:«با توجه به اينکه مزيت نسبي انقلاب اسلامي و ملت ايران، فرهنگ است و ملت ايران پيام قابل عرضه اي براي جهانيان دارد سينما مجراي مناسبي براي انتقال اين پيام به ساير ملت هاست که بايد از آن به بهترين شکل ممکن استفاده کرد.»

رئيس جمهور افزود:«در عرصه فرهنگ و سينما هم بايد نخبگان را مورد حمايت قرار داده و موانع را برطرف کرد و هم حرکت رو به جلو داشت که همه اين موارد با انتخاب رويکرد درست قابليت پيگيري و به نتيجه رسيدن دارد.»

وي درباره بيمه بيکاري و بازنشستگي سينماگران و هنرمندان گفت:«دولت براي سال آينده بودجه متمرکز و مناسبي را براي اين موضوع اختصاص خواهد داد. بايد برنامه اي تهيه شود که در آن همه هنرمندان و سينماگران تحت حمايت قرار بگيرند. در خصوص احداث شهرک هاي سينمايي و تامين تجهيزات پيشرفته نيز دولت آمادگي دارد  که پشتيباني وحمايت هاي لازم را انجام دهد.»

احمدي نژاد با بيان اينکه ايران از ذخاير فرهنگي بسيار متعالي برخوردار است، گفت:«کار اصلي در عرصه فرهنگ و سينما نگاه به افق هاي بلند و توليد آثار ارزشمند و اثرگذار در عرصه جهاني است به نحوي که براي ديگران معيار و راهنما باشد.»

اعضاي شوراي عالي سينما نيز در اين نشست در سخناني با اظهار خرسندي از تشکيل چنين جلسه اي پس از گذشت 31 سال از انقلاب اسلامي و بررسي موضوعات سينمايي کشور در سطح کلان و در حضور بالاترين مقام اجرايي، پيشنهادات و دغدغه هاي خود را در راستاي توسعه سينماي کشور با رييس جمهور در ميان گذاشتند.

اعضاي شورا با تاکيد بر اينکه در سينماي کشور شرايطي حاکم است که نياز به گام هاي بلند و شجاعانه براي ارتقاي آن وجود دارد، تاکيد کردند که اين دولت مي تواند موانع موجود در مسير سينماي کشور را برطرف کند از اين رو بايد سينماگران کشور قدر اين فرصت رابدانند.

تامين سخت افزار و تجهيزات سينمايي، توجه به سينماي دفاع مقدس، توجه به شهرستان ها و استعداد هاي آن، تقويت مفاهيم ارزشي در عرصه سينما، ضرورت توليد آثار مفهومي و تاليف کتب آموزشي، بيمه و بيکاري هنرمندان از جمله موضوعاتي بود که از سوي سينماگران حاضر در نشست مطرح گرديد.

تشکيل شوراي عالي سينما در 30 تير 89 به تصويب هيات وزيران رسيد و رييس جمهور به عنوان رييس اين شورا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس کميسيون فرهنگي دولت، رييس سازمان صدا و سيما، رييس سازمان تبليغات اسلامي، نماينده صنوف سينما و تشکل هاي مستقل سينمايي و پنج نفر از سينماگران معتبر و شناخته شده کشور و معاون سينمايي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعضاي اين شورا هستند.

اسفنديار رحيم مشايي، رييس کميسيون فرهنگي دولت نيز در اين نشست در سخناني با بيان اينکه سينما از بيشترين ظرفيت براي اثرگذاري، تربيت وهدايت جامعه برخوردار است، توجه به سينما را از تکاليف دولت دانست و بر سرمايه گذاري روي جوانان، حمايت از توليد آثار شاخص سينمايي، بيمه آثار سينمايي و ترغيب بانکها به حمايت از سرمايه گذاران در عرصه سينما و پرهيز از رفتارهاي قالبي در ارزيابي آثار سينمايي تاکيد کرد.  

 

 

 

سه‌شنبه 21 دی 1389 - 13:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری