دوشنبه 12 خرداد 1399 - 0:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تجليل از معلم «درس هايي از قرآن»

 

گزارشي ازمراسم بزرگداشت حجت الاسلام قرائتي

 

اين روزها بيش از 30 سال از زماني که يک روحاني با زبان و بياني متفاوت و شيرين در صدا و سيما ظاهر شد و درس هايي از قرآن را به مردم آموخت، مي گذرد. به همين جهت انجمن آثار و مفاخر فرهنگي ايران مراسم بزرگداشت ايشان را برپا کرد.

حجت الاسلام و المسلمين محسن قرائتي از مفسران قرآن و از مبلغان شهير اسلامي است که سال ها مشغول تدريس علوم و معارف قرآني و پرورش و تربيت طلاب مي باشد. برنامه تلويزيوني حجت الاسلام قرائتي با عنوان «درس هايي از قرآن» پنجشنبه هر هفته پس از اخبار ساعت 19 از شبکه اول سيما پخش مي شود که تکرار آن روزهاي جمعه ساعت 30/14 از شبکه سيماي قرآن قابل مشاهده است.

حجت الاسلام قرائتي همچنين مسئوليت نهضت سواد آموزي کشور را بر عهده داشت، نهضتي که به فرمان حضرت امام خميني(ره) در سال 1358 تاسيس شد. در سال هاي اخير حجت الاسلام قرائتي، همچنين رياست ستاد اقامه نماز کشور را هم بر عهده داشت.

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام قرائتي ساعت 30/17 روز چهارشنبه 8 دي ماه در ساختمان انجمن آثار و مفاخر فرهنگي ايران برگزار شد. در ابتداي اين مراسم که همزمان با نماز مغرب و عشاء بود حجت الاسلام قرائتي در حياط انجمن آثار به اتفاق شرکت کنندگان در مراسم به نماز جماعت مغرب و عشاء پرداخت.

 در اين مراسم آيت الله استادي با اشاره به آشنايي و رفاقت 40 ساله با حجت الاسلام قرائتي گفت:«زماني که آقاي قرائتي در شوراي عالي حوزه علميه حضور پيدا مي کند يا نامه هايي به مراجع مي نويسد، مهم ترين دغدغه اش اين است که قرآن در راس امور قرار بگيرد.»

سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هم بااشاره به آثار برجسته قرائتي گفت:«با اينکه آثار آقاي قرائتي از پر شمارگان ترين کتاب ها محسوب مي شوند ولي آنها را وقف عام کرده و بدون هيچ چشمداشتي اجازه چاپ شان را از سوي ناشران مي دهد و تمام تاليفات اين چهره موفق قرآني که بيش از 30 عنوان اثر است، به دليل بهره گيري از زبان طنز، بيان نکات تازه، دلنشين و عدم ارائه مطالب غير ضروري با استقبال چشمگيري از سوي عام و خاص مواجهند.»

 ابراهيم رئيسي هم گفت: «مردم آقاي قرائتي را اهل عمل مي دانند و سلوک اجتماعي اش از مردم جدا نشده است.» سر لشکر سيد حسن فيروز آبادي هم در اين مراسم درباره حجت الاسلام قرائتي، گفت:«ايشان روح سرشاري از معارف دين دارند و ايشان به همه ابعاد معارف توجه مي کنند.»سر لشکر فيروز آبادي افزود:«عمل و رفتار آقاي قرائتي با بصيرت، با اخلاص و عمل به موقع و به اندازه است و اين همان چيزي است که مقام معظم رهبري فرموده اند. من به اين مراسم آمده ام تا ارادت خود را به يک خدمتگذار دين، ولايت و قرآن به يک سرباز نوراني امام زمان(عج) ابراز کنم.»

دارابي قائم مقام سازمان صدا و سيما هم با اشاره عصر هجوم رسانه ها گفت: «ما در تلويزيون کسي را سراغ نداريم که 3 دهه هر هفته اجراي برنامه هايش همچنان تازگي داشته باشد و آقاي قرائتي به خودي خود يک رسانه است.»

همچنين سيد ابوالحسن نواب پيام علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي را در اين مراسم قرائت کرد.

 در ادامه اين مراسم، قرائتي با ذکر اين دعا که از خدا مي خواهم من را بهتر از آنچه در موردم در اين مراسم گفته شد و آنچه در خيال ديگران است قرار بدهد، به تاسيس ستاد مهدويت ونيز احياي ذکات در کشور پرداخت وگفت:«تا 70 ميليارد تومان ذکات در کشور جمع آوري شده و 700 مسجد بين راهي نيز در کشور ساخته شده است و نماز ظهر عاشورا نيز تا خيابان هاي نيويورک رفته است و چند سال است که در خيابان هاي اين شهر نماز ظهر عاشورا برگزار مي شود.»

وي همچنين با اشاره به اينکه در مملکت ما دو چيز جايش خالي است گفت:«ما بايد در حال حاضر به خنده حلال و حکيمانه بپردازيم و احساس مي کنم جاي سايت خنده حلال و حکيمانه و همچنين ستاد تسهيل ازدواج در کشور ما خالي است که اگر کسي اقدام نکند و زنده باشم، خودم وارد اين وادي خواهم شد.»

 در پايان مراسم از مقام برجسته علمي و فرهنگي حجت الاسلام قرائتي تجليل شد.

حجت الاسلام محسن قرائتي پس از پايان تحصيل علوم ديني در روش تبليغ اسلام ابداعاتي به وجود آورد و به جاي استفاده از منبر و روش سنتي تبليغ، مانند معلمان از گچ و تخته سياه استفاده کرد. اين شيوه مورد توجه شهيد مطهري قرار گرفت و موجب شد  او پس از انقلاب اسلامي به تلويزيون برود. اکنون حجت الاسلام قرائتي بيش از 30 سال است که به تدريس علوم و معارف اسلامي با زباني شيرين و همه فهم مي پردازد. حجت الاسلام قرائتي در تدوين تفسير نمونه نقش محوري داشته و به عنوان معلم و مفسر قرآن بارها توسط مقام معظم رهبري تکريم شده است.

 

 

دوشنبه 20 دی 1389 - 13:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری