پنجشنبه 2 بهمن 1399 - 8:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

عاشورا و همسويي و انسجام اجتماعي

 

 

 در ديدگاه اسلام، جامعة اسلامي به «امت واحده»[1] تعبير شده است. جامعه­اي که اعضاي آن با يکديگر از انسجام فکري و روحي مطلوبي برخوردارند. يکي از بزرگترين آفاتي که مي­تواند دامنگير مسلمانان شود، اختلاف و تعارضات اجتماعي است. در اين راستا هر عملي که باعث برطرف شدن اختلافات و انسجام اجتماعي مسلمانان شود به نوعي «اصلاح ذات البين» مي­باشد، که نزد خداوند از اعمال پسنديده است.[2] مخصوصاً آنجا که بين خود شيعيان کدورتي واقع شده باشد، اين امر بسيار نيکو بلکه ضروري است. 

يکي از توابع وجود هيئات مذهبي، ضريب بالاي مشارکت عمومي در آنها است، مخصوصاً در هيئت­هاي عزاداري؛ هر گاه ماه محرم نزديک مي­گردد، اهالي يک محله در هيئات محلي يا اعضاي يک فاميل در هيئات فاميلي به تکاپو مي­افتند تا تدارک لازم براي برگزاري مراسم را انجام دهند. اين امر باعث نزديکي افراد محله يا فاميل با يکديگر مي­شود و چه بسيار کدورت­هايي که در همين روابط اجتماعي ـ مذهبي، از ميان مي­رود.­ لذا براي تقويت اين همسويي و انسجام اجتماعي، مناسب است که:

اولاً مديريت امور هيئت در گروه خاصي منحصر نگردد و سعي شود تا حتي المقدور از ديدگاه همگان در تصميم گيري­ها بهره­گيري شود، زيرا در اين صورت شرکت کنندگان در مراسم، هيئت را از خود خواهند دانست و بر انسجام و قوام آن پايبند مي­شوند؛

ثانياً در انجام امور مراسم، با رعايت احترام، از شرکت کنندگان کمک گرفته شود؛ بگونه­اي (حتي المقدور) از افراد بيشتري براي انجام يک کار استفاده گردد، حتي اگر براي انجام آن کار به افراد زيادي نياز نباشد؛ زيرا هر چقدر افراد بيشتري در اجراي امور هيئت فعاليت کنند، فواصل اجتماعي کمتر و قلب­ها به هم نزديک­تر مي­گردد.

ثالثاً مسئولان هيئت­ها بايد به هر بهانه­اي مردم محله را به کاري بگمارند، مخصوصاً جوانان و نوجوانان را با ترفندهاي خاصي در تشکيلات اجرايي هيئت دخيل دهند تا ضمن بهره­مندي از خدمات آنها، به جوانان نيز احساس اهميت و مفيد بودن دست بدهد. اين امر مي­تواند به عنوان تمريني در جهت آماده­سازي آنها براي پذيرش مديريت و مسئوليت­هاي آتي هيئت و حتي امور مملکتي، محسوب گردد.[3]

رابعاً در خصوص شرکت­کنندگان و عزاداران حسيني، نبايد پيش داوري کرد و به صرف فرم خاص موي سر، يا نوع لباس و قيافه نامناسب برخي از آنها، ايشان را مورد بي­توجهي قرار داد. اساساً يکي از مهمترين اهداف اين مراسم، جذب همين افراد است، لذا بايد به آنها توجه بيشتري شود. در کل همه شرکت کنندگان مهمانان امام حسين(ع) هستند و بايد از احترام والائي برخوردار شوند.

 1. قرآن، سورة انبياء آيه 92. «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون»

2. قرآن، سورة حجرات، آيه 9 و10. «انما المؤمنون اخوه فاصلحوا بين اخويکم و اتقوا الله لعلکم ترحمون»

3. براي مثال امام خميني(ره) با تشکيل «هيئت مؤتلفه» و مشارکت دادن بسياري از بازاريان و حتي افراد باجگيري مانند گروه طيب، از آنها در وقت مقتضي براي اهداف انقلاب و يا تصدي برخي از پست­هاي حکومتي استفادة شاياني نمايند.

 

يكشنبه 19 دی 1389 - 10:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری