پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

راهي دراز در پيش روي انيميشن كشورمان است

 

فرهنگ يك جمعيت، شالوده و پي تمامي فعاليت هاي شكل گرفته و اجرا شده درآن جمعيت است كه در بسياري از محصولات فرهنگي و غير فرهنگي خود را نمود مي كند. اين نمود بيش از هر چيز در محصولات هنري خود را نشان مي  دهد. يكي از هنرهايي كه امروز در بيان مفاهيم و نشانه هاي فرهنگي مورد توجه متوليان فرهنگي قرار مي گيرد، هنر فيلمسازي و انيميشن است.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در تعريف اجمالي از هنر انيميشن مي توان به تعريف نورمن مک لارن، بنيان گذار با نفوذ بخش انيميشن در انجمن ملي کانادا، اشاره كرد. وي مي ‌گويد: «انيميشن هنر طراحي متحرک نيست، بلکه هنر حرکتي است که طراحي مي شود، آن چه در فاصله هر فريم اتفاق مي افتد به مراتب مهمتر از چيزي است که برروي هر فريم وجود دارد؛ براي همين، انيميشن هنر به کار بردن ماهرانه فاصله هاي زماني کوتاه محسوسي که بين فريم ها وجود دارند، است.»

 اين هنر دركشورمان هنري است كه چندان زمان از ورودش نمي گذرد. هنري كه با توجه به جمعيت جوان كشورمان مي تواند به اين قشر آموزش داده شود.

مركزانيميشن حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در اين مسير قدم هاي موثري براي آموزش و انتقال فرهنگ اصيل اسلامي_ ايراني به مخاطبان خود به ويژه قشر نوجوان و جوان برمي دارد.

در اين راستا، مرکز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري شش عنوان کتاب تخصصي در زمينه انيميشن را براي چاپ و انتشار در انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي آماده مي‌کند.

 عناوين اين كتاب‌ها عبارتند از: «انيميشن رايانه‌اي» ترجمه حبيب يوسف‌زاده، «بازيگري براي انيماتورها» ترجمه فرناز خوشبخت، «استادان انيميشن» ترجمه محمد شهبا، «دايره المعارف تکنيک‌هاي انيميشن» ترجمه مهيار جعفرزاده، «همه چيز درباره انيميشن» ترجمه مريم کشکولي‌نيا و «کتاب جامع انيميشن» ترجمه مهيار جعفرزاده.

افزون بر اين مطلب، مرکز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري قصد دارد به زودي چند کتاب تخصصي ديگر را نيز در اين باره منتشر كند که هم اكنون اين كتب مراحل پيش از چاپ و آماده‌سازي را پشت سر مي گذارند. «وهم حيات»، «هنر لي اوت و استوري برد»، «دفترچه تمرين براي انيماتورها»، «قوانين طراحي زمينه»، «طراحي‌هاي خنده‌دار»، «طراحي حالت براي انيميشن»، «طراحي شخصيت»، «نوشتن براي انيميشن و...»، «چگونه به شيوه مارول و...» و «ايده پردازي و پرورش ايده براي داستان انيميشن» از جمله عناوين اين كتاب ها به شمار مي روند.

دو كتاب « دايره‌المعارف تكنيك‌هاي انيميشن » نوشته ريچارد تيلور و «كتاب جامع انيميشن» نوشته كيت ليبرن و ترجمه مهيار جعفرزاده هم در اين انتشارات به چاپ رسيده است كه تجربيات و نظرات نويسندگان غير ايراني را هم به مخاطبان حاضر  در كشورمان انتقال مي دهد.

«دايره‌المعارف تكنيك‌هاي انيميشن» ايده كلي به مخاطب ارائه مي‌دهد و براي افرادي كه در ابتداي راه فراگيري اين هنر قرار دارند، كتابي بسيار مناسب به شمار مي رود.

مترجم«دايره‌المعارف تكنيك‌هاي انيميشن»، اين كتاب را حاوي اطلاعات جامع و كاملي از طرح فيلمنامه تا عرضه انيميشن مي داند كه نقاشي روي شيشه، انيميشن دو بعدي، انيميشن كلاژ، انيميشن عروسكي، انيميشن سه بعدي و تمام روش‌هاي ساخت انيميشن را با توضيحي كاربردي روي تصوير ارائه مي دهد.

همچنين، افراد اهل فن و متخصص مي‌توانند از «كتاب جامع انيميشن» كه هم اكنون مرحل توليد و انتشار را پشت سر مي گذارد، بهره ببرند. اين اثر كه  نوشته « هاوارد بكرمن » و ترجمه مريم كشكولي‌نيا است، تمام تكنيك‌هاي انيميشن را با جزئيات توضيح مي‌دهد. افرادي مي‌توانند از اين كتاب استفاده كنند كه سابقه ذهني از انيميشن داشته باشند.

«هاوارد بكرمن» نويسنده كتاب «همه چيز درباره انيميشن» و ترجمه فرناز خوشبخت، هم به شكل داستان‌وار و تكنيكي از ابتداي اين هنر، زماني كه غارنشينان تصوير كشيدن در غارهاي سنگي را كه امروزه به انيميشن تعبير مي‌شود، آغاز كردند، تا زمان حاضر يعني كار كردن با كامپيوتر را بررسي مي‌كند.

كتاب «تاريخچه كميك استريپ»هم  كه تركيبي از تاليف و ترجمه است و سير تحول کارهاي دو شرکت مشهور مارول و دي سي را  تحليل و بررسي مي كند.

اين انتشارات فعال فرهنگي در كشور، در صدد است در آينده اي نزديك پنج فيلم‌نامه‌ و پنج اثر ترجمه‌شده در حوزه سينما و انيميشني همچون «انيميشن‌نويسي و پردازش متن» حميد خادمي را، با سپري‌كردن مراحل مختلف چاپي منتشر كند كه هم اكنون كتاب نام برده در مرحله آماده سازي قرار دارد.

با نگاهي كوتاه به كتاب هاي در حال انتشار در سوره مهر و يا ساير انتشارات درباره انيميشن درمي يابيم كه بسياري از اين آثار متعلق به نويسندگان خارجي است. مدير دفتر انيميشن حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در اين پاسخ به سوال «آيا واقعا در ايران کسي را نداريم که در زمينه انيميشن بتواند بنويسد؟» به خبرنگار سوره مهر مي گويد: «ببينيد ما صاحب صنعت انيميشن نيستيم. به همين دليل بايد در ابتدا كتاب و توليدات صاحبان اين رشته را ترجمه و در اختيار جامعه انيميشن قرار دهيم تا بعد خودمان بتوانيم در اين زمينه شكوفا شويم. اتفاقاً يكي از اين چهار كتابي كه سوره مهر منتشر كرده تأليفي است.»

خوب است بدانيد كه اين مركز انيميشن حوزه هنري برآن است كه سالانه 10 عنوان كتاب درباره انيميشن توليد و روانه بازار نشر كتاب كند. در سال گذشته 10 عنوان كتاب تحويل سوره مهر داده شد كه 4 عنوان كتاب منتشر شد و 6 عنوان هم قرار است به زودي منتشر شود.

اين مركز براي توليد اثر با مراكزمختلفي در استان و كشور همكاري و تعامل دوسويه دارد. يكي از اين مراكز انتشارات سوره مهر است، سيد مسعود صفوي درباره تعامل  با انتشارات سوره مهر كه به انتشار كتاب برمي‌گردد مي گويد: «ما قرار شد به سمتي برويم که تا 5 سال آينده كمبود كتاب‌هاي آموزشي كه منبع گروه‌هاي حرفه‌اي است و كتاب مرجع در زمينه انيمشن برطرف شود. ما كاملاً با برنامه تا 5 سال آينده كتاب‌هايي را توليد مي‌كنيم كه وجهه آموزش در رشته‌هاي مختلف انيميشن داشته باشد. تقريباً كتاب‌هاي انيميشن در ايران كم داريم و موسساتي مثل فارابي، دانشكده هنر و... هم بيشتر كتاب‌هاي آموزشي منتشر مي کنند.»

در ادامه مي توان گفت، شكرستان براساس حکايت ها و ضرب المثل هاي قديمي ايران، به كارگرداني بابک نظري و آهنگسازي جلال ذوالفنون، هم در شهريور ماه  سال جاري مراحل توليد آن كامل و به پايان رسيده است.

مجموعه هاي انيميشن «دلقک ها» و «خوب، بد، زشت» با کارگرداني «کيومرث درمبخش» و «بزرگمهر حسين پور» و نيز بازي «ماه پيشوني»، ساخته «پوريا عالمي» و برپايي يکي از حرفه اي ترين دوره هاي آموزشي در تمام رشته هاي انيميشن، از ديگر فعاليت هاي مرکز مطالعات و توليدات فيلم انيميشن حوزه هنري است.

پيش توليد و طراحي‌هاي گرافيكي سريال انيميشن «تركش‌هاي ولگرد» براساس کتاب «رفاقت به سبک تانک» در آبان ماه سال گذشته انجام شد و قرار بود به زودي اين مجموعه وارد مرحله اصلي توليد ‌شود كه يكسال زمان براي اتمام آن برآورد كرده بودند.

گفتني است، اين مركز انيميشن حوزه هنري درصدد است تا كتاب هاي انتشارات سوره مهر را كه قابليت به تصوي در آمدن در يك مجموعه انيميشني را دارند، توليد و روانه بازار محصولات تصويري در كشور كند. آنچه از عملكرد اين مركز و ساير مراكز مشابه توليد انيميشن در كشور بر مي آيد، اين است كه انيميشن در كشور ما راهي دراز در پيش روي خود دارد.

 

چهارشنبه 15 دی 1389 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری